XXV Bieg im. Elżbiety Garduły w Korzybiu [zdjęcia]

Sławomir Leoś z Korzybia
Do rywalizacji XXV Biegu im. Elżbiety Garduły w Korzybiu przystąpiło 218 osób. Od razu dodajmy, że 5 uczestników nie ukończyło zmagań. Bieganie odbywało się w słonecznych warunkach i w lesie wokół korzybskiego jeziora na dystansie 10 kilometrów i 500 metrów.

Od pierwszych metrów na czoło stawki wysunęli się faworyci (grupka złożona z sześciu biegaczy), którzy narzucili ostre tempo i sukcesywnie powiększali przewagę nad rywalami. W najlepszej formie był Patryk Stypułkowski z Koluszek, który reprezentował RKS Łódź. To właśnie ten 23-letni biegacz po niezwykle emocjonującym finiszu jako pierwszy zameldował się na mecie. Zwycięzca osiągnął czas 35 minuty i 40 sekund. Za ten wyczyn nagrodzony został kopertówką z kwotą 500 zł i pucharem. Drugi przybiegł Piotr Drwal (Jantar Ustka). 45-letni ustczanin miał czas 35.52 min i uhonorowany został kwotą 350 zł oraz pucharem.

- W końcowe fazie biegu zabrakło mi świeżości, bo niedawno miałem kontuzję. Stypułkowski był szybszy. Miejsce na drugim stopniu podium to też satysfakcja - wyznał Drwal, który wcześniej dwa razy wpisał się na listę triumfatorów korzybskiej imprezy w 2008 i 2012 roku. Trzeci był mieszkaniec Słupska, który reprezentował Lęborski Klub Biegacza im. Braci Petk. To Ryszard Sokołowski. Temu 31-letniemu biegaczowi za czas 35.59 min wręczono 250 zł i puchar. Na kolejnych miejscach finiszowali: 4. Dawid Garski (Bytów) - 36.30 min (200 zł), 5. Arkadiusz Połeć (Sopot) - 36.50 min (150 zł), 6. Łukasz Wirkus (Talex Borysław Borzytuchom) - 38.17 min (100 zł).

Z kobiet znakomitą dyspozycję zaprezentowała Dominika Nowakowska (LKB im. Braci Petk) i nie dała szans rywalkom. Pewnie wygrała w czasie 40.33 min. Nagroda to 500 zł i puchar.

- Po raz pierwszy startowałam w Korzybiu. Trasa była trudna. Trafiały się niekiedy korzenie i na nie trzeba było uważać. Z biegu na bieg jestem coraz lepsza. Obecnie przebywam w Darłówku, gdzie pracuję jako opiekunka-wychowawczyni na kolonii. Obowiązki służbowe solidnie łączę z treningami. Klimat korzybskich zawodów mi odpowiadał - oznajmiła z radością 33-letnia biegaczka z Lęborka.
Druga finiszowała Ewelina Paprocka z Obliwic. Jej czas to 41.41 min (350 zł i puchar). Jako trzecia przybiegła Antonina Wirkus (MKL Szczecinek) - 42.58 min (250 zł i puchar). Poza podium uplasowały się: 4.Klaudia Brzózka (LKB im. Braci Petk) - 46.35 min, 5. Anna Zielińska (Trucht Łobez) - 49.41 min, 6. Katarzyna Lemańska (Ustka) - 51.06 min. Najstarszym biegaczem był Zbigniew Wiśniewski (1936) z Chojnic. Najstarszą biegaczką okazała się Grażyna Ratajczyk (1952) ze Słupska.

Doceniono zasługi ojca biegu Zenona Słomskiego. Mieszkaniec Korzybia może mieć powody do radości, bo Czesław Nowakowski (biegacz z Warszawy) wręczył jemu okazały puchar i powiedział: - Zenek oddaje swoje serce i to trzeba cenić. Dzięki niemu realizujemy marzenia biegowe. Również Nowakowski przekazał czapeczkę ze Stanów Zjednoczonych dla znakomitego spikera Romana Toboły. Z okazji 25-lecia był wspaniały tort i tradycyjne sto lat. Były też losowane nagrody dla uczestników m.in. 25 kopert z kwotą po 50 euro każda (fundatorzy to Daniel i Magdalena Słomscy). Przeprowadzono również biegi młodzieżowe. Pierwsze miejsca zajęli: Daria Książek (Korzybie) i Aleksander Nurkowski (Ustka) to w roczniku 2005 i młodsi na 1000 m oraz Wiktoria Pańka (Słupsk) i Modest Rękawek (Jantar Ustka) w rocznikach 2002-2004 na 2000 m. Gośćmi sportowymi imprezy w Korzybiu byli olimpijczycy: Jan Huruk (maratończyk) i Kazimierz Adach (pięściarz).