XXVI Bieg im. Elżbiety Garduły w Korzybiu [zdjęcia]

W sobotę o godz. 18 w leśnej scenerii i wokół jeziora w Korzybiu odbył się XXVI Bieg im. Elżbiety Garduły.

Dystans nie uległ zmianie i wynosił 10,5 km. W porównaniu z poprzednimi edycjami tym razem na starcie zameldowała się skromna stawka, bo do biegania przystąpiły 124 osoby (rok temu było 218 uczestników). W roli startera wystąpił Henryk Chudy (biegacz, który niedawno uległ wypadkowi w pracy, ma złamaną kość udową i porusza się na wózku), który wiele razy brał udział w korzybskich zawodach i jest kolegą Zenona Słomskiego (pomysłodawcy biegu im. E. Garduły).

Zaraz po starcie od pierwszych metrów ostre tempo narzucili faworyci. Na czoło wysunęła się trzyosobowa grupa biegaczy z Ukrainy. W końcowej fazie rywalizacji najwięcej świeżości na finiszu zachował Andrzej Starzyński (reprezentował Centrum Eksportu Klementynka w Klementowicach), który zgubił rywali i sięgnął po zwycięstwo. Na mecie triumfatorowi zmierzono czas 35.05 min. Za ten wyczyn Ukrainiec otrzymał kopertę z kwotą 500 zł i puchar. Jako drugi finiszował 39- letni Sergij Okseniuk (Łuck), który miał wynik 35.12 min (300 zł). Na trzeciej pozycji przybiegł Sergij Marczuk (Łuck ) - 35.35 min (200 zł).

Najszybszym z Polaków okazał się Łukasz Wirkus. Zawodnik Lęborskiego Klubu Biegacza im. Braci Petk był czwarty. Jego czas to 36.28 min (100 zł). Kolejne lokaty zajęli: 5. Oleksandr Okseniuk (Łuck) - 36.39 min (100 zł), 6. Grzegorz Kujawski (Puck) - 37.02 min (100 zł). Z kobiet w wybornej formie były dwie Ukrainki. Wygrała Tatiana Vilisova (Dnipro - poprzednia nazwa to Dniepropetrowsk) - 41.44 min (500 zł i puchar). Druga finiszowała Oksana Okseniuk (Łuck) - 42.20 min (300 zł). Najszybszą Polką była Antonina Rychter (MKL Szczecinek. Zajęła trzecie miejsce - 42.32 min ( 200 zł).