Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z badań wynika, że coraz bardziej boimy się zmieniać pracę

Zbigniew Marecki
Wyniki najnowszego sondażu "Monitor rynku pracy", realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad, wskazują, że w ostatnim kwartale nastąpiło pogorszenie ocen respondentów badania.
Wyniki najnowszego sondażu "Monitor rynku pracy", realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad, wskazują, że w ostatnim kwartale nastąpiło pogorszenie ocen respondentów badania. sxc.hu
Wielomiesięczny okres bardzo optymistycznego nastawienia polskich pracowników do własnych perspektyw na rynku pracy traci na sile. Pracownicy już boją się zmieniać pracę - wynika z sondażu firmy Randstad

Wyniki najnowszego sondażu "Monitor rynku pracy", realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad, wskazują, że w ostatnim kwartale nastąpiło pogorszenie ocen respondentów badania. Maleje przekonanie o możliwości znalezienia nowej posady, a indeks mobilności zawodowej osiągnął poziom najniższy w ciągu ostatnich dwóch lat.

- Tak niski poziom indeksu ma związek m.in. ze spadkiem rotacji na polskim rynku pracy. Od majowej edycji badania, liczba osób, które zmieniły pracę w poprzedzającym badanie półroczu spadła z poziomu nieco ponad 20 do 16,8 procent - komentuje Agnieszka Bulik, członek Zarządu Randstad.

- Tymczasem średni odsetek we wszystkich badanych krajach, nadal, podobnie jak w poprzednich kwartałach, utrzymuje się na poziomie ponad 20 procent.

Charakterystyczny jest zaobserwowany wśród badanych związek zmian w zatrudnieniu z poziomem wykształcenia - osoby o wykształceniu podstawowym zmieniły pracę ponad trzykrotnie częściej niż osoby o wykształceniu wyższym (odpowiednio 39,7proc. i 12,6 proc.).

Widoczny jest również wpływ płci i wieku pracowników - kobiety zmieniały pracę w ostatnim półroczu niemal dwukrotnie rzadziej niż mężczyźni (11,6 proc. wobec 22,10 proc.), a najmłodsi respondenci zmieniali pracę dwukrotnie częściej niż starsi respondenci (32 proc. dla 18-24 lat, 15 proc.dla grupy 35-44 oraz 55-64lat, 13 proc. w grupie 45-54 lat).

Nieznacznie spadł wysoki dotąd odsetek respondentów w naszym kraju deklarujących zadowolenie z aktualnie wykonywanej pracy (70 proc. vs. 73 proc. V/12). Jednak na tle krajów europejskich Polska nadal utrzymuje się na średnim poziomie deklarowanej satysfakcji z wykonywanej pracy, pozostawiając za sobą Węgrów (44 proc.) i Greków (54 proc.), ale też Czechów i Turków.

Podsumowując, Agnieszka Bulik zauważa: - Ogólnie wysoka satysfakcja z wykonywanej pracy zdaje się być cechą narodową Polaków - podzielamy ją niezależnie od sektora zatrudnienia, płci czy rodzaju wykształcenia, z jedynie nieznacznym zróżnicowaniem w grupach wiekowych. Starsi respondenci są nieco mniej zadowoleni, najbardziej usatysfakcjonowani są ludzie młodzi, ale już z ustabilizowanym doświadczeniem zawodowym".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza