Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z Głosem Pomorza w plenerze. Spacerkiem po Słupsku

Konrad Remelski
Na punktach kontrolnych za pomocą perforatorów musimy w odpowiednim miejscu na mapce potwierdzić swoje dotarcie do poszczególnych obiektów.
Na punktach kontrolnych za pomocą perforatorów musimy w odpowiednim miejscu na mapce potwierdzić swoje dotarcie do poszczególnych obiektów. Konrad Remelski
8 lutego zapraszamy na 132. edycję rekreacyjnych imprez na orientację Z Głosem Pomorza w plener. Jak zwykle zimą wędrujemy po Słupsku. Trasa jest krótka, bo liczyć będzie ok. 5 kilometrów, czyli tym razem skoncentrujemy się bardziej na zwiedzaniu, niż na chodzeniu.

O godz. 9.00 startujemy z Placu Zwycięstwa i idziemy do ratusza miejskiego z początku XX wieku, gdzie przywita nas Marta Makuch - zastępca prezydenta miasta Słupska. Zobaczymy wnętrza tego unikatowego budynku, począwszy od sali reprezentacyjnej (w której odbywają się obrady Rady Miasta Słupska) z monumentalnymi malowidłami i witrażami - aż po wejście na wieżę ratusza. Ze szczytu budynku będziemy mogli podziwiać panoramę miasta. Po obiekcie oprowadzą nas panie z Centrum Informacji Turystycznej z kierowniczką CIT-u Moniką Gębczyńską na czele.

Z ratusza pójdziemy do Zamku Książąt Pomorskich z XVI wieku, czyli dawnej rezydencji książęcego rodu Gryfitów i do Młyna Zamkowego. Po drodze warto zajść do kościoła zamkowego, czyli św. Jacka, by zobaczyć tam słynne epitafia i sarkofagi Gryfitów. W Muzeum Pomorza Środkowego zwiedzimy m.in. wystawę "Wykapana sztuka. Trzydziestolecie Pracowni Batiku Słupskiego Ośrodka Kultury", a także eksponaty historyczne związane z historią Pomorza. Ciekawy jest też zbiór etnograficzny w Młynie Zamkowym. Dyrektor Muzeum Marzena Mazur zaproponowała nam nadzwyczajną obniżkę ceny biletów. Trzymając w ręku mapkę z Głosu Pomorza, za jedyne pięć złotych, wejdziemy i do Zamku i do Młyna.

W sobotę w urokliwej Krainie Rummela w Miastku odbyła się już 127. wędrówka "Z Głosem Pomorza w plener", którą zorganizowaliśmy razem z Urzędem Miejskim w Miastku. Pogoda była dla nas bardzo łaskawa. Przeszliśmy około 14 kilometrów. Najliczniejsza była grupa uczniów i nauczycieli z miasteckiego gimnazjum. W naszej wędrówce wzięli także udział turyści m.in. ze Słupska oraz z dalekiego Zawiercia. Była także silna grupa członków Miasteckiego Stowarzyszenia na Rzecz Zwierząt "Bezdomny Kundelek". Oczywiście ze swoimi pupilami. Miło nam zakomunikować, że najprawdopodbniej dwa pieski, które z nami wędrowały, znajdą adopcyjne domy. Pierwszym przystankiem była nowa siedziba Nadleśnictwa Miastko. Zastępca nadleśniczego Krzysztof Major oraz Dagmara Czapiewska-Żółtowłos (specjalista do spraw edukacji i promocji) opowiedzieli o nadleśnictwie i zaprezentowali film m.in. o naszej faunie i florze. A później już wędrowaliśmy piękną Krainą Rummela. Na trasie ukryte były elementy związane z Głosem Pomorza. Wszystkie zostały odnalezione. Osoby, które tego dokonały, zostały nagrodzone upominkami. Meta naszego rajdu znajdowała się na Zielonym Ruczaju. Tam czekała na wszystkich pyszna grochówka z wkładką. Był konkurs wiedzy przyrodnicznej i geograficznej o Miastku, losowanie upominków. Dziękujemy Konradowi Remelskiemu i całemu wydziałowi promocji miasteckiego ratusza, także Miejsko-Gminnego Ośrodkowi Kultury w Miastku (za nagłośnienie). Do zobaczenia na trasie. Relacja z rajdu także w Głosie Bytowa/Miastka (Głos Pomorza).

Z Głosem Pomorza w plener (wideo, zdjęcia)

Z zamku ruszymy nad Słupię, by dojść do budynku Starostwa Powiatowego. Zwiedzimy ten jeden z najładniejszych zabytków Słupska (powstały w 1903 roku) od parteru aż po liczącą blisko 40 metrów wieżę zegarową. Cały gmach ma aż 840 metrów kwadratowych, będzie więc co zwiedzać. Wejdziemy m.in. do największej i najatrakcyjniejszej sali, w której odbywają się posiedzenia Rady Powiatu oraz do sali konferencyjnej, zwanej czerwoną. Być może organizatorzy pozwolą nam także wejść do gabinetu starosty. Na parterze obejrzymy wystawę rzeźby ludowego artysty Kazimierza Kostki, a po całym Starostwie oprowadzą nas panie z Wydziału Obsługi Zarządu i Promocji Starostwa.

Znad Słupi ruszymy na ul. Bałtycką, gdzie znajduje się słupski Wojewódzki Zespół Szkół Policealnych (dawny "Medyk"). Dyrektor Marzena Osuch zapowiedziała nam, że zwiedzając poszczególne gabinety, będziemy mogli skorzystać z... np. masażu dłoni, bowiem jedną ze szkół w tym kompleksie jest Policealne Studium, po ukończeniu którego zdobywa się zawód technika masażysty.

Stamtąd już tylko krok do siedziby Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, w tym Parku Krajobrazowego Dolina Słupi, wieloletniego współorganizatora naszych rajdów. Zwiedzimy powstałe rok temu Centrum Edukacji Ekologicznej "Słupia - rzeka wiedzy" z salami wystawowymi z przepięknymi prezentacjami typowych siedlisk związanych z rzeką i jej doliną, a po wystawie oprowadzą nas pracownicy Parku - Anna Kasprzak i Elwira Ahmad oraz Andrzej Grzybowski i Marcin Miller. Centrum powstało w marcu ubiegłego wieku, a na jego potrzeby zostały zaadoptowane pomieszczenia na parterze budynku: hol, sala wystawowa oraz sala projekcyjna, ćwiczeniowa i zaplecze. Na terenie miasta Słupska i w najbliższej okolicy nie ma żadnej wystawy przyrodniczej, zatem propozycja Parku zapełnia lukę w tym zakresie i jest niewątpliwie atrakcją zarówno dla mieszkańców jak i turystów licznie odwiedzających Słupsk. Głównym reprezentacyjnym miejscem w centrum jest hol oraz sala wystawowa, gdzie prezentowane są dioramy przedstawiające typowe siedliska związane z rzeką i jej doliną. Sam układ poszczególnych stanowisk nawiązuje do meandrującej rzeki. Za każdym meandrem czeka niespodzianka. Uzupełnieniem całości wystawy są dwa duże akwaria, w których zaprezentowana jest ichtiofauna naszych rzek i jezior, a także gatunki inwazyjne zagrażające naszej rodzimej przyrodzie.

Z Głosem Pomorza w plener

Z Głosem Pomorza w plener. Wędrowaliśmy w gminie Miastko (wi...

W siedzibie Parku zwiedzimy także stoisko słupskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o., gdzie będzie okazja nauczyć się zasad prawidłowej segregacji odpadów na specjalnej tablicy magnetycznej. Dla wszystkich będą dostępne ulotki o segregacji. Dla najmłodszych – kolorowanki edukacyjne o sposobie segregacji. Dla osób, które wykonają zadanie specjalne – zestawy upominków. Każdy będzie mógł wybrać dla siebie książki, które PGK Sp. z o.o. gromadzi i udostępnia w ramach akcji „Podaruj książce drugie życie”.

POBIERZ MAPKĘ I WYDRUKUJ W DOMU!

Zakończenie spaceru po Słupsku przewidujemy w najnowszym obiekcie Słupska - Parku Wodnym Trzy Fale, gdzie zobaczymy strefę sportu (basen sportowy), strefę rekreacji (brodziki, basen rekreacyjny i zjeżdżalnię) - będzie to możliwe z II piętra, na którym obecnie znajduje się galeria sztuki Stowarzyszenia Obszaru Wrażliwości Artystycznej działającego przy Słupskim Ośrodku Kultury. Zwiedzimy też strefę saun i centrum SPA, strefę fitness i siłownię, a także Centrum Zdrowia i Rehabilitacji. Naszym przewodnikiem będzie prezes Zarządu Aquaparku Grzegorz Juszczyński. Na uczestników czekać będzie słodki poczęstunek. Kierownictwo Trzech Fal zachęca nas do zaplanowania dłuższego pobytu w aquaparku. Trzeba więc zabrać ze sobą kąpielówki. Uwaga! Jutro wszystkie bilety na basen będą sprzedawane w cenie biletów ulgowych.

Wśród osób, które dotarły do wszystkich punktów na trasie, rozlosujemy upominki ufundowane przez Głos Pomorza i Park Krajobrazowy Dolina Słupi, a także Centrum Informacji Turystycznej i Starostwo Powiatowe, a Park Wodny Park Wodny przekaże też do rozlosowania 5 zaproszeń dwuosobowych na 2 godziny na strefę saun i baseny.

Zatem zachęcamy Czytelników Głosu do udziału w naszym spacerze po Słupsku. Tym razem nasi turyści nie muszą się nigdzie zapisywać. Autorami trasy są: Anna Kasprzak z Parku Dolina Słupi oraz Andrzej i Konrad Remelscy. Grafika komputerowa - Marcin Fąfara. Dziś prezentujemy plan Słupska. Należy go zabrać jutro ze sobą na spacer po mieście. Pięć centymetrów na mapie oznacza pięćset metrów w terenie. Na trasie będzie pięć punktów kontrolnych oznaczonych specjalnymi lampionami z perforatorami (inaczej szczypawkami). Miejsce startu (ratusz) oznaczone jest trójkątem w kółeczku, a poszczególne punkty kółkami,

podwójne kółko (aquapark) oznacza metę. Punkty: 1. Ratusz; 2. Zamek Książąt Pomorskich, 3. Starostwo Powiatowe, 4. Wojewódzki Zespół Szkół Policealnych; 5. Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych; meta - Park Wodny Trzy Fale. Zakończenie imprezy planujemy ok. godz. 13.30.

POBIERZ MAPKĘ I WYDRUKUJ W DOMU!

Czytelników, którzy po raz pierwszy zechcą wziąć udział w naszej imprezie plenerowej, informujemy, że nasze rajdy nie mają charakteru wyczynu sportowego. Nie trzeba się z nikim ścigać i jedynym ograniczeniem czasowym jest pora zakończenia imprezy, a więc godz. 13.30. Zatem do zobaczenia jutro o godz. 9.00 na starcie przy słupskim ratuszu.

Zobacz wideo z poprzednich wędrówek z Głosem Pomorza

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza