Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z położną o dojrzewaniu i miesiączce. Ruszają spotkania z uczennicami [ZDJĘCIA]

Anna Folkman
Anna Folkman
W lutym ruszą spotkania z położną w ramach międzynarodowej kampanii Kilometry Dobra. Chodzi o edukację dziewczynek z zakresu higieny, dojrzewania czy tego jaką pomoc może nieść położna. Uczennice podstawówek otrzymają specjalne pakiety, a położną będzie mogła zaprosić każda szkoła.

- Jestem położną, ale moja praca to nie tylko porody i położnicza izba przyjęć, ale też współpraca z ginekologami - zauważa Dorota Songin, położna ze Szczecińskiej Fundacji „Zdroje”. - To od nich usłyszałam, że wśród kobiet, dziewczynek nagminnie wraca problem infekcji okolic intymnych lub pęcherza moczowego. Zaczęłam zastanawiać się, z czego to się bierze. Rozpytałam i sprawdziłam wśród znajomych, co dziewczynki wiedzą o higienie intymnej. Okazało się, że jak mama robiła, tak nauczyła. Trzeba jednak wiedzieć, że w medycynie jest tak, że jeśli dziś robię coś tak samo jak 10 lat temu, to na 100 procent robię to źle. Wiedza się stale uaktualnia. Zaczęłam się więc pochylać nad tym problemem i swoją wiedzą się dzieliłam. Wtedy słyszałam tylko: „Dlaczego nikt mi tego nie powiedział”. Stwierdziłam, że muszę wygospodarować czas i wejść z tematem do szkół a przy okazji promować zawód położnej, bo okazuje się, że dziewczynki uważają, że pielęgniarka jest tożsama z położną.

Pani Dorota postanowiła przyłączyć się do międzynarodowej kampanii Kilometry Dobra. Obejmuje ona czas od 1 marca do 2 czerwca, podczas którego realizowany jest jeden, wybrany projekt, zgłoszony z każdego miasta. Akcja polega na dawaniu, ale też otrzymywaniu czegoś w zamian.

- Po spotkaniach, podczas których będę szerzyć wiedzę, mam nadzieję, że dziewczynki, które będą czuły ze mna nić porozumienia, będą chciały pogłębić zdobyte informacje, organizować ze mną warsztaty dla koleżanek, przekazywać wiedzę dalej. Być może będą chciały wziąć czynny udział w akcji Kilometry Dobra i pomóc przy finałowym wydarzeniu. Planuję podczas niego stworzyć miasteczko zdrowia, gdzie każdy będzie mógł bezpłatnie zdobyć informacje zdrowotne.

Pierwszą szkołą, którą odwiedzi pani Dorota jest Szkoła Podstawowa nr 74.

- Nasza szkoła jest otwarta na wszelkie działania profilaktyczne i prozdrowotne, które dają szansę na uświadomienie młodym kobietom trudnych zagadnień dotyczących troski o zdrowie w odniesieniu do różnych sytuacji życiowych - zauważa Agnieszka Warecka z SP 74. - Kształtowanie potrzeby dbania o swoje zdrowie i urodę, kreowanie pozytywnego wizerunku swojej kobiecości - akceptacja siebie, dbałość o higienę oraz świadomość własnego ciała przez młode kobiety to założenia, które skłoniły naszą szkołę do udziału w pilotażowym projekcie „Dlaczego położna jest ważna w życiu każdej dziewczyny i kobiety”. W ramach projektu poruszona zostanie tematyka dojrzewania i gry hormonalnej, przebiegu cyklu miesiączkowego, zasad szczególnej higieny w poszczególnych fazach życia, samobadania piersi oraz formy profilaktyki w przypadku zakażeń wirusowych.

Zajęcia zaplanowano jako jedno spotkanie. Będą się odbywały dobrowolnie dla chętnych dziewcząt z klas 7, 8 szkół podstawowych i 3 oddziałów gimnazjalnych za zgodą rodziców (uczennice są niepełnoletnie).

- Bezpośrednie spotkanie z pracownikiem służby zdrowia - położną daje szansę wzbogacenia informacji o istotnych problemach dotyczących sfery intymnej kobiety oraz stwarza możliwość zadania pytań i rozmowy, na tzw. tematy „tabu”, o których dziewczęta nie zawsze chcą rozmawiać z rodzicami - kończy Agnieszka Warecka.

Dziewczynki podczas spotkań otrzymają specjalne pakiety z tamponami, wkładkami higienicznymi, płynem intymnym itp.

POLECAMY:

Gips? Czasem bardziej szkodzi, niż pomaga. Co w zamian? Zobacz w "Kulisach zdrowia"

POLECAMY TAKŻE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Z położną o dojrzewaniu i miesiączce. Ruszają spotkania z uczennicami [ZDJĘCIA] - Głos Szczeciński

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza