Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z powodzeniem pomagają ludziom w trudnych sytuacjach

Monika Zacharzewska
Krzysztof Piotrkowski
Z 49 uczestników CIS 19 zdobyło pracę, dwóch znalazło domy.

- Jeszcze ponad rok temu byłym bezdomny. Spałem w kartonach, krzakach, pustostanach. O Centrum Integracji Społecznej powiedziała mi opiekunka socjalna. Przyszedłem i moje życie się zmieniło - mówił pan Tomasz na spotkaniu z okazji roku działalności instytucji. - Brałem udział w warsztatach, zacząłem współpracować z firmą meblarską w Redzikowie. Dziś jestem w niej zatrudniony i wynajmuję pokój, a gdy trafiłem do szpitala z powodu choroby, spotkałem tam miłość. Prawdopodobne wkrótce się ożenię - mówi i dodaje, że w ostatnich miesiącach dostał tyle wsparcia, iż czuje się zobowiązany, by pomagać innym. Został wolontariuszem wspierającym osoby żyjące ze stomią.

Pani Agnieszka wzruszyła się, opowiadając o tym, że w CIS po siedmiu latach życia bez pracy, uwierzyła w siebie. Pani Jola mówiła o tym, jak po miesiącach niepowodzeń i utwierdzaniu się w żalu do życia to dzięki pomocy pracowników CIS znalazła pracę w jadłodajni MOPR. - W kuchni czuję się najlepiej. To wymarzona dla mnie praca - mówi.

Jak przekonują prowadzący Centrum Integracji Społecznej, działania tam prowadzone są według idei praca zamiast zasiłku, a uczestnicy CIS rekrutowani są spośród klientów Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Słupsku. Są to osoby w trudnych sytuacjach życiowych.

Przez rok działalności Centrum nowe umiejętności nabywało w nim i nadal nabywa w sumie 90 uczestników. Działania pod okiem fachowców i psychologów prowadzone są na pięciu warsztatach: remontowo-budowlanym, opiekuńczo-gospodarczym, konserwatorsko-porządkowym, warsztacie prac twórczych, wytwórczo-handlowym.

W minionym roku w zajęciach organizowanych przez CIS uczestniczyło 49 osób. 19 z nich podjęło zatrudnienie, dwie osoby wyszły z bezdomności, a pięć podjęło leczenie mające na celu wyjście z uzależnień. Wiele w CIS znalazło przyjaciół, jak pani Natalia, która święta w CIS wspomina jako jedne z najpiękniejszych.

- Praktyka oraz wnioski wyciągane przez specjalistów pokazują, że CIS jest bardzo skutecznym narzędziem reintegracji społecznej i zawodowej - mówi Monika Zenik-Krupień, kierownik CIS.

Nie ukrywa ona, że praca w CIS do najprostszych nie należy, że zdarzają się konflikty i nieporozumienia, ale jest dumna z uczestników działań CIS i z tego, że dzięki warsztatom mobilizują się oni do działania.

Słupskie Centrum Integracji Społecznej powstało dzięki realizacji projektu w ramach działania 06.01. Aktywna Integracja RPO WP na lata 2014-2020.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza