Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z Ustki będą strzelać w kosmos. Niebo otwarte, procedury uproszczone

Alek Radomski
Po zmianach Ministerstwo Infrastruktury będzie wydawać zgody na loty rakiet w tydzień, a nie do trzech miesięcy, jak ma to teraz miejsce
Po zmianach Ministerstwo Infrastruktury będzie wydawać zgody na loty rakiet w tydzień, a nie do trzech miesięcy, jak ma to teraz miejsce Łukasz Capar
Sektor kosmiczny będzie mieć łatwiejszy dostęp do poligonów w Ustce i Drawsku Pomorskim. Minister infrastruktury wydał rozporządzenie skracające formalności związane z wystrzeleniem z poligonu pod uzdrowiskiem rakiety suborbitalnej.

Od lipca znacząco zmienią się zasady, na jakich firmy i naukowcy mogą korzystać z wojskowych poligonów w Ustce a dokładniej z Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Wicku Morskim oraz Drawsku Pomorskim.

Jak informuje portal Polska Zbrojna minister infrastruktury podpisał rozporządzenie, sprzyjające krajowym firmom z branży kosmicznej, które chcą wykorzystywać przestrzeń powietrzną do swoich testów.

- Dzięki współpracy ze Służbą Ruchu Lotniczego SZ RP, Polską Agencją Żeglugi Powietrznej, a także Urzędem Lotnictwa Cywilnego udało nam się opracować wspólne stanowisko, które w sposób znaczący skróci formalności, jakie muszą spełnić firmy lub instytucje badawczo-rozwojowe chcące np. wystrzelić zbudowaną przez siebie rakietę na wojskowych poligonach w Ustce oraz Drawsku Pomorskim - wyjaśnia płk Marcin Górka, p.o. wiceprezes ds. Obronnych Polskiej Agencji Kosmicznej.

- Po wejściu w życie rozporządzenia, co nastąpi w lipcu tego roku, formalności skrócą się z trzech miesięcy do około tygodnia.
Wszystko wskazuje na to, że Ustka stanie się głównym miejscem przyszłych testów. Jak się okazuje, minister zdjął limit wysokości lotów nad tutejszym poligonem. Ten obowiązujący dla Drawska Pomorskiego znacząco obniżył do 20 tysięcy metrów. Do tej pory maksymalnym pułapem była wysokość 15 km. Tym samym z Wicka Morskiego będą mogły startować rakiety zdolne do przekroczenia linii Karmana, czyli umownej granicy kosmosu, która znajduje się na wysokości 100 km. Natomiast z Drawska odpalane będą rakiety testowe, które mają zaspokoić podstawowe potrzeby związane z rozwojem projektów rakietowych.

Trwają ćwiczenia "Anakonda-18". Nieoczekiwany kłopot z przep...

- Ustka stanie się pierwszym miejscem w Polsce, z którego będzie można wystrzeliwać rakiety bez limitu wysokości lotu, nie zapominając jednak o procedurach bezpieczeństwa, bez zachowania których żadne działania nie będą w dalszym ciągu możliwe- podkreśla płk Marcin Górka.

W ubiegłym tygodniu Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej poinformowało o pobiciu rekordu Polski w wysokości lotu amatorskiej rakiety.

„Nasza rakieta, Grot, osiągnęła pułap 18,5 kilometra! Zrealizowaliśmy 120 proc. planu, który zakładał lot na 15 kilometrów” podkreślali na swoim profilu na Facebooku.

Grot wzniósł się z prędkością maksymalną 750 m/s (Mach 2,1). Zamiast spaść na spadochronie, rakieta odbyła lot balistyczny. Dzięki precyzyjnym wskazaniom GPS odzyskano jej elementy.

Przypomnijmy, że w 2017 roku, również w Drawsku odbył się test ILR-33 Bursztyn czyli pierwszej od 45 lat polskiej rakiety. Bursztyn poleciał w górę na wysokość 15 km. To Bursztyn ma wznieść się na suborbitę do 2022 roku.

W regionie rakiety polskiej produkcji już testowano. W latach 60. i 70. w Rąbce koło Łeby odbywały się starty rakiet typu Meteor przeznaczonych do badania górnych warstw atmosfery. Poligon został założony w 1940 roku, aby testować rakiety przeciwlotnicze i balistyczne. Po wojnie teren poligonu przejęły wojska radzieckie, a w latach 70. funkcjonowała tam Stacja Sondażu Rakietowego Łeba, z której odpalano rakiety Meteor. Dziś mieści się tam muzeum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza