Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z żonkilami na piersi i szczotkami w dłoniach. Słupska młodzież upamiętniła powstanie w getcie warszawskim

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Dziś, 19 kwietnia, przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. O tej ważnej dacie pamiętali uczniowie ze Słupska. Zakasali rękawy i wyczyścili replikę synagogalnego płotu przy ul. Niedziałkowskiego.

Do ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” dołączył Słupski Ośrodek Kultury. Zaangażowali się w nią również uczniowie „Mechanika” i Zespołu Szkół STO w Słupsku. Pamięć o największym zrywie zbrojnym Żydów w czasie II wojny światowej pielęgnowali w praktyczny sposób – wyposażeni w szczotki i szmatki skrupulatnie wyczyścili replikę płotu synagogalnego przy ul. Niedziałkowskiego w Słupsku – to w tym miejscu, przed wojną, stała synagoga zniszczona podczas „nocy kryształowej” w 1938 roku.

- Jeszcze kiedy nie było tu SCOPiES i płotu, to sprzątaliśmy ten plac, który był tu po synagodze – opowiada Jolanta Krawczykiewicz, dyrektor Słupskiego Ośrodka Kultury. - Ten moment, kiedy w całej Polsce są obchody rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, jest takim asumptem do tego, żeby zadbać o płot, zadbać o pamięć – podkreśla.

Zanim młodzież wyruszyła wyczyścić płot, zapoznała się z animowaną adaptacją filmową poruszającego reportażu Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem” opartym na wywiadzie z Markiem Edelmanem – lekarzem i jednym z przywódców powstania w getcie. Tuż po projekcji, w ruch poszły szczotki.

- Pamięć o powstaniu jest ważna. Jest to wręcz jedna z najważniejszych rzeczy jeśli chodzi o naszą historię. Na pewno warto w ten sposób tę pamięć pielęgnować – powiedział nam Aleksander, uczeń słupskiego „Mechanika”.

Pomagali też opiekunowie młodzieży. Zapytaliśmy się zatem nauczycieli, czy uczniowie są świadomi tego, co wydarzyło się 80 lat temu.

- Myślę, że są świadomi, mam nadzieję, że będą jeszcze bardziej. Takie akcje temu sprzyjają. Bardzo cieszymy się, że możemy dzisiaj tutaj być, wesprzeć to wszystko, poznać to wszystko z innej strony. Uczymy się przez doświadczenie – odpowiada Paulina Muchocka, nauczycielka Zespołu Szkół STO w Słupsku.

Dlaczego akurat żonkile są symbolem powstanie w getcie? Co roku wiązankę żonkili pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie składał Marek Edelman (1922 – 2009), ostatni przywódca żydowskich bojowników w getcie. W jego ślad coraz więcej osób przynosiło pod ten pomnik właśnie żonkile. I dlatego od 2013 roku w dniu 19 kwietnia żonkile rozdaje w Warszawie tysiące wolontariuszy. Pomysłodawcą całej akcji jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Powstanie wybuchło 19 kwietnia 1943 roku i trwało do 16 maja. Jedną z głównych przyczyn jego wybuchu była decyzja Niemców o likwidacji getta warszawskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza