Grzechy śmiertelne
Pojęcie grzechów śmiertelnych zmieniało się wraz z kolejnymi epokami. Choć zawsze u podstaw stał Stary Testament, to jednak najcięższe przewinienia, za które można było trafić do piekła, mocno ewoluowały na przestrzeni 2000 lat. I tak w średniowieczu do najcięższych grzechów należały:
- Bluźnierstwo
- Krzywoprzysięstwo
- Zabójstwo
- Cudzołóstwo
200 lat później, w trzecim tomie Catechismu Kościoła powszechnego (1577 r.), księdze poświęconej nauce o grzechu, wymienionych zostaje siedem grzechów głównych, wśród których autor, Hieronim Powodowski, wymienia trzy najgłówniejsze, z których wszystkie inne wyrastają. Są to pycha, łakomstwo i nieczystość (lubieżność).
Co ciekawe Dante w swoim wiekopomnym dziele Boska Komedia za najcięższy grzech uznaje zdradę. Najniższy, dziewiąty krąg piekielny przeznaczony jest właśnie dla zdrajców, których czeka niezwykle surowa kara. Na dnie piekła, w towarzystwie odrażającego Lucyfera cierpią zatopieni w lodowym jeziorze o nazwie Kocyt zdrajcy swych dobroczyńców – Judasz – zdrajca Jezusa, oraz Brutus i Kasjusz – zdrajcy Cezara.
Jak widać pojęcie najgorszych uczynków zmieniało się w zależności od epoki - od jej moralności, od poglądów głoszonych przez duchownych, pisarzy i filozofów, od wielkich tekstów kultury i od rozwoju nauki. Za co można było trafić do piekła 1000, 500 i 100 lat temu? Sprawdź w galerii.