Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabawki, które są niebezpieczne dla dzieci

Joanna Boroń [email protected]
Teoretycznie co czwarta zabawka w sklepie budzi wątpliwości - jest źle oznaczona, nie ma instrukcji. Bywa jeszcze gorzej - niektóre są wykonane z toksycznych materiałów, inne grożą wypadkiem. Czy wiesz, czym bawi się twoje dziecko?

Podstawową zasadą przy wyborze zabawki jest wiek dziecka. Oznaczenie, dla jakiej grupy wiekowej przeznaczony jest przedmiot, znajduje się na opakowaniu, np. oznaczenie 3+ informuje, że powinien się nią bawić maluch, który ukończył przynajmniej trzy lata. Nie zawsze jednak powinniśmy się sugerować opisem producenta. Ponieważ dzieci rozwijają się w różnym tempie, warto wziąć pod uwagę zainteresowania naszej pociechy.

Nieśmiertelne klocki i plastelina

Zabawa, która jest czynnością naturalną, powinna sprawiać przyjemność, ale jednocześnie pobudzać wyobraźnię i stymulować roz­wój dziecka. Dlatego uniwersalnym prezentem dla naj­młodszych mogą być klasyczne drewniane klocki, po które z zainteresowaniem się­gnie także starsze rodzeń­stwo.
Ciekawym pomysłem są artykuły do malowania, rysowania czy modelowania. Od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, a nie wyda­my na nie fortuny. Farby do malowania palcami czy ciastolina mogą sprawić wiele radości, ponieważ korzystające z nich dzieci ogranicza tylko własna wyobraźnia.

- Pozwolą rozwijać zdolności manualne, a także wykształcić zmysł estetyczny dziecka. A czasem także odkryć jego talent - zaznacza Marzena Raczkiewicz, ekspert z firmy MERplus, dystrybutora artykułów plastycznych.

Kupuj z głową
Przedmioty przeznaczone do zabawy muszą być kupowane z głową. Przed dokonaniem ostatecznego wybo­ru sprawdźmy, czy produkt ma szczegółową instrukcję obsługi w języku polskim, z informacją o jego przeznaczeniu. Powinien też zawierać nazwę i adres producenta lub importera oraz stosowne ostrzeżenie co do zastosowania zabawki, tym bardziej gdy użytkowanie jej wymaga nadzoru osoby
dorosłej. W trosce o bezpieczeństwo naszych dzieci sprawdźmy, czy artykuły do malo­wania, rysowania i modelowania nie zawierają np. substancji toksycznych, które mogą być szkodliwe dla organizmu.

A oto kilka praktycznych porad dla rodziców:

Przed zakupem zabawki zastanów się, czy jest ona przystosowana do czyszcze­nia, czyli czy łatwo będziesz mógł zadbać o jej czystość. Czy jest trwała, odporna na uszkodzenia, do wielokrotnego użytku, czy "na jeden raz".

Zwróć uwagę na bezpieczeństwo zabawki: im więcej małych elementów zawiera, tym większe ryzyko dla dziecka.

Pamiętaj, by zabawka niosła ze sobą walory edukacyjne. Inwestuj w zabawki, które mogą czegoś nauczyć.

Wybór zabawki powinien należeć do ciebie, nie do dziecka, które chce tak naprawdę wszystkiego, co kolorowe.

Zabawki muszą w dziecku pobudzać pozytywne emo­cje - precz z żołnierzykami, karabinami i krwawymi zabawkami.

Nie wymuszaj na dziecku zabawy lalką bądź samochodem, bo taka jest zasada. Kupuj zabawki, które spełnią oczekiwania dziecka i pogłębią jego zainteresowania

Pamiętaj, by mechanizmy, które są w zabawce, były tak skonstruowane, by dziecko mogło je samo uruchomić (odpowiednio do wieku).

Uwaga, niebezpieczeństwo
Zastrzeżenia budzi aż 23 procent zabawek na polskim rynku. Ze skontrolowanych w ostatnim czasie 3160 produktów, nieprawidłowości wykryto w 728 przypadkach - wynika z monitoringu przeprowadzonego przez Inspekcję Handlową na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Tysiące potwierdzonych przez Amerykańską Komisję do Spraw Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckim przypadków zatrucia, zadławień i okaleczeń spowodowanych niebezpiecznymi wyrobami sprawiły, że spra­wą zasadniczych wymagań dla artykułów dla dzieci zajęła się Unia Europejska i polski rząd. Kwestię reguluje tzw. dyrektywa zabawkowa, którą w naszym kraju egzekwować można na mocy Rozporządzenia Ministra Gospodarki (Dz. U. Nr 83, poz.454, z dnia 5 kwietnia 2011 roku).

Zabawka dobrze oznaczona
Na zabawce albo jej opakowaniu powinno być umie­szczone oznakowanie CE. Oprócz tego powinna ona zwierać informacje o nazwie i adresie producenta lub imię i nazwisko jego upoważnionego przedstawiciela albo importera na terytorium Wspólnoty Europejskiej.

Dodatkowo producent dołącza do zabawki informa­cje o jej przeznaczeniu oraz ostrzeżenia o treści:

"Nieodpowiednie dla dzie­ci w wieku poniżej 3 lat" - w przypadku gdy zabawka, ze względu na bezpieczeństwo, nie jest przeznaczona dla dzieci w wieku poniżej 3 lat.

"Uwaga, do użytku wyłą­cznie pod bezpośrednim nadzorem osoby dorosłej"
- w przypadku zabawek bę­dących miniaturą lub modelem urządzenia przeznaczonego dla dorosłych.

"Uwaga, konieczność stosowania sprzętu ochronnego" - w przypadku zabawek takich jak np. łyżwy.

"Uwaga, do używania jedynie w wodzie na głębokości bezpiecznej dla dziecka oraz pod nadzorem" - w przypadku zabawek przeznaczonych do używania w płytkiej wodzie i pod nadzorem osoby dorosłej.

"Uwaga: wyłącznie dla dzieci w wieku ponad ... lat. Do stosowania pod nadzorem osoby dorosłej", przy czym o wieku decyduje producent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza