Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabiegana leży na kanapie

gazetalubuska.pl
Kobiety pielęgnują dzieci, ale już rzadko uprawiają z nimi sport
Kobiety pielęgnują dzieci, ale już rzadko uprawiają z nimi sport
Nie przesiaduj życia na kanapie przed telewizorem żyjąc problemami bohaterów seriali. Tak pogłębiasz frustracje i rozczarowania.

Współczesne kobiety nawet, gdy wiedzą jak o siebie dbać, to coraz częściej brakuje im czasu. Dzisiejsza kobieta przede wszystkim za krótko śpi, ponieważ ma kłopoty z zasypianiem. Zamiast odprężyć się w łóżku, rozpamiętuje, co się zdarzyło i co ma zrobić jutro.

Jest zabiegana, zestresowana, a kiedy odpoczywa - to najczęściej na kanapie gapiąc się w telewizor i przeżywając problemy bohaterów oper mydlanych. Jeszcze wśród panów po 40. są tacy, którzy aktywnie uprawiają jakiś sport. Wśród kobiet w tym wieku 99 procent nie robi nic. Zupełnie inaczej funkcjonują kobiety w społeczeństwach zachodnich, gdzie dużą wagę przywiązuje się do kultury fizycznej. Tam nawet panie po 60. zakładają krótkie spodenki i biegają. U nas to rzadkość, żeby matka grała w piłkę z dzieckiem, jeździła na rowerze, czy biegała.

Badań nie lubi

Kobiety nie dbają o profilaktykę. Umierają na raka szyjki macicy i raka sutka głównie dlatego, że nie chodzą na badania. Tymczasem obecnie w Polsce jest naprawdę dobry i ogólnodostępny program wczesnego wykrywania obu chorób. Nadal za mało pań korzysta z usług ginekologa. Zwłaszcza w małych ośrodkach, na wsiach - to ciągle wstyd. Dotyczy to zwłaszcza pań po 65 roku życia. A przecież wraz z wiekiem ryzyko zachorowania wzrasta.

Niektóre ze starszych kobiet mają poważne problemy np. z nietrzymaniem moczu czy wypadaniem macicy. Ale mimo, że to się leczy, niekoniecznie operacyjnie, wolą się nie przyznawać i cierpieć. Natomiast znacznie poprawiła się świadomość prekoncepcyjna. Młode, ale już dorosłe kobiety, planując dziecko, wcześniej zgłaszają się do ginekologa, przeprowadzają badania, przyjmują leki, żeby chronić płód przed wadami.
Za wcześnie na starość

Dla młodych kobiet, przed 30. rokiem życia, udane życie seksualne jest kluczem do poczucia szczęścia i zadowolenia z życia. Te po 40-tce, nawet jeśli mają jakieś problemy, nie przyznają się. Kobieta u seksuologa to rzadkość, promil w ogólnej masie mężczyzn. Na zachodzie są szkoły, gdzie kobiety dojrzałe uczą się technik współżycia seksualnego, aby było bardziej satysfakcjonujące. U nas to temat, który się trzyma pod kołdrą, żeby nie wyszedł na światło dzienne.

Polskie kobiety za szybko się starzeją. Te, które skończyły 50 lat chorują na depresję, związaną z zaburzoną równowagą hormonalną po menopauzie, niechętnie korzystają z hormonalnej terapii zastępczej. Wiele myśli o sobie: nie jestem już młoda, atrakcyjna, nie nadaję się do niczego. A przecież 50 lat to wiek, w którym kobiety na zachodzie zaczynają nowy etap życia, uzupełniają edukację, uprawiają sport, podróżują. Kobiety w Polsce żyją coraz dłużej, ale przez tę drugą połowę życia zamartwiają się o męża, dorosłe dzieci, wnuki. Starość zaczyna się w głowie. Jeśli będziecie myśleć o sobie optymistycznie, będziecie dłużej młode.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza