Zablokowane połączenie z miastem. Słupsk łączy czy dzieli?

Materiał informacyjny Gmina Słupsk
Udostępnij:

Na połączeniu ulicy Gdyńskiej w mieście Słupsk z ulicą Inwestycyjną (gmina Słupsk), ponownie stanęły słupki, które blokują swobodną integrację obu ulic. Sprawa połączenia ulicy Gdyńskiej z ulicą Inwestycyjną – (w strefie inwestycyjnej Płaszewko - Gminy Słupsk), sięga roku 2021, kiedy to Radni Miasta Słupsk przyjęli plan zagospodarowania przestrzennego „Jodłowa”, który zakazywał połączenia obu ulic.

Wówczas, władze gminy Słupsk podkreślały, że jest to unieważnienie wcześniejszych planów obu samorządów. Połączenie miało być drogą alternatywną do wyjazdu na Bytów. Miało służyć też mieszkańcom regionu słupskiego, którzy pracują w firmach zlokalizowanych na terenie inwestycyjnym Płaszewko, jako alternatywa dojazdu do miejsca pracy. Opracowywano nawet plan połączeń autobusowych właśnie dla pracowników zakładów zlokalizowanych w strefie Płaszewko.

Władze miasta zaznaczyły wówczas, że taki zapis w planie to skutek wniosków mieszkańców ulicy Gdyńskiej, którzy chcieli aby na tym terenie powstał tylko ciąg pieszo – rowerowy.

Nie zgadzały się z tym władze Gminy Słupsk gdyż w wydanej w roku 2013 Decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) z przeczytać można iż:

„(…) Zakres przedsięwzięcia przewiduje korektę i przebudowę skrzyżowania i powiązań drogi gminnej z ulicami Gdyńską i Westerplatte w miejscowości Słupsk”

Wojewoda zaskarżył Uchwałę Rady Miejskiej w Słupsku

Warto dodać, że Wojewoda zaskarżył do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Gdańsku uchwałę Rady Miejskiej z dnia 24 lutego 2021 r., nr XXVIII/454/21 w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Jodłowa" .

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił plan w zakresie wspomnianego ciągu pieszo – rowerowego, powołując się na wcześniejszy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego. Na końcu uzasadnienia, możemy przeczytać:

” NSA w powołanym wyżej wyroku wskazał ponadto, że władztwo planistyczne gminy nie ma charakteru absolutnego i nie pozwala na dowolność w planowaniu. Musi uwzględniać uwarunkowania prawne i faktyczne, w tym również inwestycje drogowe wynikające z konkretnych rozwiązań przyjętych wskutek decyzji wydanych na podstawie specustawy drogowej. Przejawem tego jest między innymi obowiązek uzgodnienia planu z zarządcą drogi publicznej z art. 17 pkt 6 lit. b tiret trzecie u.p.z.p., który to przepis zakreśla jednocześnie granice tego uzgodnienia.

Zatem pominięcie w treści planu zapisu dotyczącego inwestycji drogowej kwestionowanej wprawdzie przez Gminę Miasta, lecz wynikającej z ostatecznej (niewyeliminowanej z obrotu prawnego) decyzji o zezwoleniu na jej realizację stanowi istotne naruszenie prawa”.

Kontynuacja budowy ulicy Inwestycyjnej – Gmina Słupsk

Zgodnie z planem i otrzymanym dofinansowaniem Gmina Słupsk kontynuowała uzbrajanie terenu inwestycyjnego Płaszewko – II etap. Na brakującym odcinku, łączącym ulicę Inwestycyjną z ulicą Gdyńską o długości 190 metrów, Gmina Słupsk położyła płyty drogowe.

Zablokowany przejazd

Układanie płyt drogowych zakończyło się w poniedziałek 16 maja br., natomiast już we wtorek 17 maja na połączeniu ulic Gdyńskiej i Inwestycyjnej wbetonowane zostały słupki drogowe oraz znak B1 „Zakaz ruchu w obu kierunkach”

Zakład Gospodarki Komunalnej w Jezierzycach, który jest zarządem drogi wystosował już pismo do Zakładu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku z zapytaniem, o podsatwę prawną dotyczącą zmiany organizacji ruchu oraz decyzję na podstawie, której zablokowano połączenie z ulicą Gdyńską. Tożsame pismo wysłane zostały do wiadomości Urzędu Miejskiego w Słupsku oraz Policji.

Niewykorzystany potencjał drogi

Przejazd przez ulice Gdyńską i Inwestycyjną, mógłby być dobrym rozwiązaniem dla pracowników, mieszkańców regionu, którzy pracują na strefie inwestycyjnej Płaszewko. Znaczna liczba osób, to mieszkańcy Słupska.

Mógłby też stanowić dodatkową nitkę komunikacyjną dla służb – policji, straży, pogotowia ratunkowego, z której mogliby korzystać w nagłych sytuacjach.

Niestety, taka blokada przejazdu, uniemożliwia wykorzystanie potencjału tej drogi. Komentarz pozostawiamy Państwu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie