MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zabójcze dla ślimaków, ale bezpieczne dla innych zwierząt. Granulki z tą substancją wykończą tylko ślimaki. Sprawdź, co wybrać

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wybierając granulki na ślimaki nagie, zwróć uwagę na substancję czynną. Nieszkodliwe dla innych zwierząt są środki z fosforanem oraz pirofosforanem żelaza.
Wybierając granulki na ślimaki nagie, zwróć uwagę na substancję czynną. Nieszkodliwe dla innych zwierząt są środki z fosforanem oraz pirofosforanem żelaza. Katarzyna Laszczak
Ślimaki nagie to prawdziwa plaga. Potrafią doszczętnie zniszczyć warzywa i rośliny ozdobne. Jak i czym je zwalczać? W sprzedaży są dostępne środki na bazie związków żelaza, które są zabójcze dla ślimaków, ale nieszkodliwe dla innych zwierząt. Wyjaśniam, jak działają i jak je stosować.

Spis treści

Groźne ślimaki nagie

Ślimaki nagie, w szczególności śliniki oraz pomrowniki i pomrowy, to prawdziwe utrapienie. Są to gatunki inwazyjne, które w Polsce mają mało naturalnych wrogów (nie gustują w nich ptaki ani jeże, ale w walce z nimi możemy liczyć na jaszczurki oraz ropuchy). Mnożą się szybko i jeszcze szybciej niszczą rośliny – warzywa, ale też ozdobne, wyrządzają też szkody w uprawach polowych.

Do zwalczania ślimaków nagich warto stosować naturalne środki, takie jak oprysk z kawy oraz różne zabiegi, które ograniczają ich ilość. Jednak nie zawsze są one wystarczające.

Granulki na ślimaki. Uważaj na substancję czynną!

Do zwalczania ślimaków przeznaczone są specjalne środki, czyli moluskocydy (to dosłownie środek ślimakobójczy). Najczęściej mają one postać granulek. I tu pojawia się bardzo ważna sprawa, czyli substancja czynna. Pomimo że na rynku jest dużo różnych preparatów, zawierają one jedną z trzech substancji czynnych. Może to być:

 • metaldehyd

 • związki żelaza: fosforan (III) żelaza lub pirofosforan żelaza.

Różnica jest bardzo ważna, bo metaldehyd to środek trujący także dla innych zwierząt, w tym domowych, takich psy i koty oraz przeróżnych dzikich, w tym ptaków, jeży, jaszczurek itp. Zatruciu mogą ulec zwierzęta, które zjedzą granulki lub zatrutego ślimaka. I nie ma na to odtrutki.

Natomiast preparaty, które zawierają związki żelaza: fosforan (III) żelaza lub pirofosforan żelaza nie są szkodliwe dla innych zwierząt. Dlatego kupując granulki na ślimaki, zwróć uwagę na nazwę substancji czynnej.

Uwaga: środki z metaldehydem często mają niebieski kolor, ale to tylko kwestia barwnika. W ten sposób nie odróżnisz granulek szkodliwych dla innych zwierząt od bezpiecznych. Musisz zwrócić uwagę na nazwę.

 

Jak działają bezpieczne granulki na ślimaki?

Środki na ślimaki z fosforem III żelaza lub pirofosforanem żelaza powodują zaburzenia metabolizmu i ślimaków i hamują wydzielanie śluzu. Mięczaki przestają żerować, zagrzebują się w ziemi i tam giną. Na powierzchni nie zostają więc ich ciała, a to, że środek zadział, poznasz po tym, że rośliny ocaleją.

Preparat rozkłada się na związki naturalnie występujące w glebie.

Ekologiczne granulki na ślimaki

Preparaty z fosforem III żelaza lub pirofosforanem żelaza są nawet dopuszczone do upraw ekologicznych. Można je stosować do ochrony roślin ozdobnych oraz warzyw, a okres karencji w ogóle nie dotyczy tych środków (okres karencji to czas, który trzeba odczekać między zastosowaniem jakiegoś środka a zbiorem roślin czy owoców do jedzenia).

Jak i kiedy stosować bezpieczne granulki na ślimaki?

Jednak stosując te środki, trzeba przestrzegać zaleceń producentów:

 • zawsze przestrzegaj podanych dawek,

 • rób zalecane przerwy między stosowaniem środka.

Chodzi tu nie tylko o bezpieczeństwo, ale też skuteczność działania.

Jak stosować te środki?

 • Granulki z fosforanem i pirofosforanem należy równomiernie rozsypać wokół roślin. Uwaga: nie posypuj nimi samych roślin! Sprawdź też, czy granulki nie zostały na liściach lub łodygach (środki nie są przeznaczone do bezpośredniego kontaktu z roślinami, mogą je uszkodzić);

 • Te środki najlepiej działają, gdy ziemia jest lekko wilgotna, więc jeśli akurat nie padało, warto wcześniej podlać grządki. Producenci zalecają też, aby wyrównać powierzchnię;

 • Środek najlepiej stosować po południu i wieczorem, niektórzy polecają też ranek;

 • Niektóre opakowania mają wygodny aplikator, ale jeśli chcemy rozsypywać go ręcznie, producenci radzą, żeby założyć rękawiczki nitrylowe. Trzeba też unikać zanieczyszczenia wód.

 

Jakie preparaty na ślimaki są bezpieczne?

Fosforan III żelaza i pirofosforan żelaza znajdują się w środkach o różnych nazwach i są oferowane przez kilku producentów. Możesz je znaleźć w wyszukiwarce Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W filtr najwygodniej wpisać:

 • rodzaj środka: moluskocyd

 • substancja czynna z zawartością: fosforan

 • możesz też wybrać zastosowanie amatorskie, jeśli ma to być środek do ogrodu.

Obecnie, czyli w czerwcu 2024 r., są to następujące preparaty:

 • Doff Mocny Środek Zwalczający Ślimaki,

 • Ferramol GR,

 • Pełzakol Extra GR,

 • SlugKiller granulki,

 • SUBSTRAL Naturen Ślimakol,

 • Ślimakol

 • oraz Vitrol GB przeznaczony do upraw amatorskich i profesjonalnych.

Ponadto jest kilka preparatów przeznaczonych do zastosowań profesjonalnych.

Pamiętaj: jeśli walczysz z plagą ślimaków nagich w ogrodzie i chcesz zastosować środek bezpieczny dla przyrody, wybierz ten, który jako substancję czynną ma fosforan (III) żelaza lub pirofosforan żelaza.

Środki, w których substancją czynną jest metaldehyd, są niebezpieczne także dla innych zwierząt.

Źródła

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zabójcze dla ślimaków, ale bezpieczne dla innych zwierząt. Granulki z tą substancją wykończą tylko ślimaki. Sprawdź, co wybrać - RegioDom.pl

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza