Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa kazalnica wróciła do kościoła w Lęborku

Edyta Litwiniuk [email protected]
Ojciec Piotr Pawlik proboszcz parafii św. Jakuba na (obok)zabytkowej ambonie.
Ojciec Piotr Pawlik proboszcz parafii św. Jakuba na (obok)zabytkowej ambonie. Edyta Litwiniuk
Po niemal półrocznej renowacji do średniowiecznego kościoła pod wezwaniem św. Jakuba wróciła barokowa ambona. Odzyskała nie tylko pierwotną kolorystykę, ale zyskała też blask.

Wykonawca ambony w kościele św. Jakuba jest nieznany. Nie wiadomo też, gdzie powstała. Pewne jest natomiast, że pochodzi z pierwszej połowy XVIII wieku i do lęborskiego kościoła trafiła po reformacji.

- Na górze ambony znajduje się baldachim zwieńczony figurą świętego Jakuba i czterema figurami bocznymi. Na spodzie baldachimu jest symbol Ducha Świętego. Poniżej są znaki przedstawiające 10 przykazań. Do tego kosz ze złotą ornamentyką - opisuje zabytek ojciec Piotr Pawlik.

Jeszcze 16 lat temu ambonę na swojej głowie podtrzymywała postać anioła. Niestety, figura została skradziona.

Zabytkowa ambona długo czekała na odnowienie. Brakowało pieniędzy na renowację zabytku, a jego stan był fatalny.

- Ambona była w opłakanym stanie, schody były całkowicie spróchniałe - opisuje proboszcz parafii św. Jakuba ojciec Piotr Pawlik. - Bez pomocy parafian i sponsorów nie poradzilibyśmy sobie.

Ambona została zdemontowana na części i trafiła do pracowni Ars Veta przy Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie pod Toruniem. Tam poddano ją serii zabiegów.

- Ze względu na to, że ambonę zaatakował drewnojad poddaliśmy ją dezynsekcji w specjalnej komorze. Potem obiekt został zaimpregnowany. Wzmocniliśmy zniszczone drewniane podłoże. Najdłużej trwało usuwanie nawarstwień farby. Następnie całość była klejona i kitowana. Po uzupełnieniu ubytków w drewnie i zaprawie wyretuszowaliśmy warstwę malarską i uzupełniliśmy złocenia. Ostatnim etapem prac było położenie werniksu zabezpieczającego na bazie wosku, który dodatkowo dodał ambonie blasku - opisuje prace nad amboną Dariusz Subocz z Ars Vety.

Podczas renowacji okazało się, że pomalowana na biało ambona pod sześcioma warstwami farby kryje oryginalny czarny kolor. Do tego pierwotnego koloru powrócono. Po półrocznej renowacji ambona wróciła na swoje miejsce. Od kilku dni odrestaurowany zabytek można podziwiać w lęborskim kościele.

- Po Soborze Watykańskim II przestano korzystać z ambon. Nasza ambona będzie więc pełniła przede wszystkim funkcję zabytkową, choć nie wykluczam, że być może przy specjalnej okazji Słowo Boże będzie głoszone właśnie stamtąd - mówi o. Piotr Pawlik.

Krótko

Oprócz ambony w kościele św. Jakuba odnowiono już ołtarz główny i znajdujące się przy nim dwie figury biskupów. Na swoją kolej czekają ołtarze boczne i kościelne witraże. Do pełni blasku kościołowi brakuje już tylko oświetlenia z zewnątrz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza