Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachęty dla inwestorów w specjalnych strefach

Piotr Jasina
Zachęty dla inwestorów w specjalnych strefachTeleyard buduje nową fabrykę między papiernią Skolwin a hutą. Około 40 ha objętych zostało statusem specjalnej strefy .
Zachęty dla inwestorów w specjalnych strefachTeleyard buduje nową fabrykę między papiernią Skolwin a hutą. Około 40 ha objętych zostało statusem specjalnej strefy . Sebastian Wołosz
Największą zaletą inwestycji w specjalnej strefie są zwolnienia z podatku dochodowego CIT lub PIT. A Minusem są procedury i długi czas załatwiania formalności dotyczących statusu specjalnej strefy.

Artur Malec, prezes Kos-trzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej podkreśla, że ulgi podatkowe można łączyć z dotacjami urzędów, powiatów, czy zwolnieniami z podatku od nieruchomości oraz dotacjami unijnymi.

Zdaniem Malca, najważniejszym aspektem inwestowania w strefie jest dostępność wykształconej i doświadczonej kadry pracowniczej.

- Koordynujemy współpracę nauki z biznesem, zarówno na szczeblu średniej jak również wyższej edukacji - dodaje. - Otwiera to inwestorom dostęp i ułatwia kształcenie pracowników w oczekiwanym przez firmę kierunku. Wśród obciążeń prezes wymienia obowiązek spełnienia kryterium utrzymania inwestycji oraz miejsc pracy. W przypadku małych i średnich firm przez trzy lata, dużych - przez pięć lat. Dla firm prowadzących działalność w SSE, jak również poza jej granicami pojawia się obowiązek wydzielenia administracyjnego działalności zwolnionej z tą, której zwolnienie nie przysługuje.

W szczecińskiej podstrefie KSSSE, między hutą Skolwin a papiernią fabrykę buduje spółka Teleyard. Została powołana przez firmę Teleskop, która zaczynała biznes w Kostrzynie. Christopher Maas, odpowiedzialny za finanse i handel w firmie Teleskop nie ukrywa, że warunkiem rozpoczęcia inwestycji w Szczecinie było objęcie 40 ha terenów nad Odrą statusem specjalnej strefy.

Inwestor prowadzi już rekrutację pracowników. W nowym zakładzie w pierwszej fazie inwestycji zatrudnienie znajdzie około 300 osób. Docelowo nawet tysiąc. W przyszłym roku ruszy produkcja. Teleskop chce tu zainwestować 20 milionów euro. Miasto przebudowało pół kilometra drogi za sześć milionów złotych, by skomunikować teren fabryki. Marszałek wyłożył 40 proc. tej kwoty. Warto wspierać firmę, bo to poważny inwestor. W Kostrzynie Teleskop zainwestował ponad 30 mln euro, choć pierwotnie zamierzał wyłożyć milion.

  • Fabryka na wyspie

A Na Ostrowie Brdowskim fabrykę do produkcji fundamentów morskich siłowni wiatrowych buduje Bilfinger Mars Offshore. Teren ma status specjalnej strefy. I był to jeden z warunków rozpoczęcia inwestycji za pół miliarda złotych.

- Jeszcze budujemy fabrykę i nie zaczęliśmy działać, stąd nasze doświadczenia są bardziej teoretyczne niż praktyczne - przyznaje Mieczysław Matej, dyrektor techniczno-produkcyjny BMO. - Ale spodziewamy się głównie zwolnień z podatku dochodowego i ewentualnego wsparcia ze strony spółki zarządzającej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza