Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachód Ustki nie będzie już dzikim miejscem. Powstanie kładka przez tory

Marcin Prusak [email protected]
To nie pierwsza inwestycja nad torami po zachodniej stronie. Przed rokiem trwały prace nad budowa nowego wiaduktu.
To nie pierwsza inwestycja nad torami po zachodniej stronie. Przed rokiem trwały prace nad budowa nowego wiaduktu. Fot. Łukasz Capar/archiwum
Rozpoczęła się budowa kładki przez tory na osiedle Kościelniaka w Ustce. - Na to czekaliśmy - mówią ludzie.

Mieszkańcy zachodniej strony miasta od lat już prosili władze o wybudowanie kładki przez tory. - Nie mamy żadnego porządnego dojścia do morza - mówi Krzysztof Paliszewski, mieszkaniec osiedla Kościelniaka w Ustce. - Musimy przedzierać się przez las. Najgorzej jest latem, gdy przyjeżdża wielu turystów i chcą iść nad morze, a my musimy im tłumaczyć, że to nie takie proste i wymaga wysiłku. Od osiedla Kościelniaka do wybrzeża Bałtyku jest około 400 metrów. Przejście tego niedużego odcinka rzeczywiście wymaga sprawności fizycznej. Człowiek idący ulicą Kościelniaka widzi w pewnej chwili, że droga się urywa, a przed nim są podwójne tory. Jeden z nich używany do transportów wojskowych na poligon, a drugi tor na bocznicę do byłej stacji paliwowej. Szyby kolejowe są na tyle wysokie, że bardzo trudne jest przeprowadzenie przez nie wózka z dzieckiem lub wózka inwalidzkiego.

Prośby o wybudowanie dogodnego przejścia przez tory znalazły wreszcie posłuch u usteckich urzędników. - Zgadzam się, że dotarcie do morza w tym miejscu było bardzo trudne - mówi Marek Kurowski, wiceburmistrz Ustki. - To przejście jest najbardziej potrzebne turystom, a przecież po zachodniej stronie mieszka wielu ludzi, którzy odprowadzają do naszej kasy opłaty uzdrowiskowe za zameldowanych wczasowiczów. Im też się coś należy. Pierwsze prace przy kładce rozpoczęły się w środę. Zgodnie z umową inwestycja ma się zakończyć do 28 października. Tego dnia zaplanowany jest bowiem transport kolejowy na ustecki poligon i robotnicy budujący kładkę muszą zapewnić przejazd.

Inwestycja będzie kosztować miasto 132 tys. zł. Nawierzchnia przejścia będzie zrobiona z płyt betonowych, a dojścia do nich z kostki betonowej. Przy przejściu pojawią się barierki ochronne, oznakowanie i oświetlenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza