Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachodniopomorskie. Nie bierz laptopa w podróż

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34 Fot. Marcin Bielecki
Laptop i internet, stały się ich nieodzownym atrybutem podróży, zwłaszcza ludzi biznesu. Dlatego brak łączności tak ich denerwuje.
Laptop i internet, stały się ich nieodzownym atrybutem podróży, zwłaszcza ludzi biznesu. Dlatego brak łączności tak ich denerwuje.
Siła sygnału nie zawsze pozwala na korzystanie z internetu - skarżą się pasażerowie pociągów na trasie Szczecin-Koszalin i podróżujący "szóstką". Eksperci Polkomtela wyjaśniają przyczyny.

 - To żenujące, by w epoce społeczeństwa informacyjnego nie można było w pociągu korzystać swobodnie z internetu - stwierdza pan Bogdan, podróżujący często pociągami na trasie Szczecin-Koszalin-Słupsk. - Sygnał często jest tak słaby, że zawiesza się połączenie, przerywa całkowicie albo transmisja informacji trwa wieczność.

Przeczytaj także: Szczecin: Tieto inwestuje w technologie i zatrudni kolejnych stu pracowników

Podobny problem zgłaszają osoby, które przemieszczają się się pojazdami wzdłuż wybrzeża krajową "szóstką" busami. Co na to operatorzy sieci?

 Wewnątrz pojazdu mogą być zakłócenia

Arkadiusz Majewski z Polkomtela zwraca uwagę na różny przebieg linii kolejowej i drogi nr 6.

- Obecny poziom sygnału na tych trasach umożliwia swobodne korzystanie z transmisji danych na zewnątrz pociągów i pojazdów - zapewnia. - Wewnątrz pociągów i pojazdów, aby nie mieć problemów z poziomem sygnału, użytkownik powinien pamiętać by antena terminala w czasie korzystania z usługi nie była przysłaniana elementami konstrukcji. Najlepiej by znajdowała się przy oknie.

Nasz rozmówca przyznaje, że są obszary o słabszym zasięgu lub tereny, na których brak jest zasięgu, a tym samym występują trudności z połączeniami.

Przeszkody naturalne i urbanistyczne

- Taka sytuacja nie jest związana z jakością techniczną naszych stacji bazowych, lecz z obszarem ich działania i dokonywanymi na tym obszarze zmianami - przekonuje Majewski. Na przykład zależy od budynków tam stojących, ich wysokości, materiału z jakiego są zbudowane.

 - Jakość zasięgu sieci komórkowych uzależniona jest także od ukształtowania terenu oraz od charakteru propagacji 9rozprzestrzeniania się - dop. PJ) fal radiowych, które mają zasadniczy wpływ na jakość połączeń - podkreśla. Wpływ na jakość odbieranego sygnału mają także od obciążenia danej stacji przekaźnikowej. Łączna ilość zasobów dostępnych dla klienta zależy od liczby osób jednocześnie korzystających z danej stacji. Tym samym przy wzmożonym ruchu w danym rejonie mogą występować przejściowe utrudnienia.

Sygnał jest, ale o różnej sile

Majewski zapewnia, że trasa kolejowa Szczecin-Koszalin-Słupsk pokryta jest w całości sygnałem 2G (druga generacja sieci).

- Z zaplanowanych nie została wybudowana jedynie stacja bazowa w okolicy Lesięcina - przyznaje. Zwraca też uwagę, że na trasie tej występują odcinki gęsto zalesione np: między miejscowościami Przystawy a Rzyszczewko. Natomiast nadajniki na trasie samochodowej (droga nr 6), jego zdaniem, zapewniają poziom sygnału umożliwiający korzystanie z usługi transmisji danych na całym odcinku Szczecin-Koszalin-Słupsk.

 - Dotyczy to pracy wewnątrz typowego samochodu - dodaje sygnalizując, że dla różnych samochodów są różne tłumienia kabin.

 - Na niektórych odcinkach sygnał jest słabszy i co za tym idzie zmniejsza się prędkość transmisji jednak możliwość połączenia jest zachowana - mówi Majewski. - Na trasie tej dostępna jest technologia 2G/EDGE a w miastach Szczecin, Goleniów, Koszalin, Sławno, Słupsk - technologia 3G/HSPA (najnowsza generacja).

Trzecia generacja poprawi jakość

 Zapewnia, że poprawa jakości połączeń na obu wspomnianych trasach komunikacyjnych będzie następowała systematycznie wraz z rozwojem sieci najnowszej generacji.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza