Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachodniopomorskie. Nie mamy pędu do innowacji

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34 Fot. ParkPomerania
Szczecin już rozpoczął budowę inkubatora i centrum innowacji w ramach Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Kompleks ma być gotowy do 2013 roku.
Szczecin już rozpoczął budowę inkubatora i centrum innowacji w ramach Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Kompleks ma być gotowy do 2013 roku.
Nasze województwo, jeśli chodzi o transfer nowych technologii, na mapie kraju zajmuje 11 miejsce - informuje Jacek Baraniecki, dyrektor Wydziału Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego w Szcze

cinie.

- Zachodniopomorskie firmy nie mają pędu do innowacji, wdrażania nowych rozwiązań -stwierdza dyrektor. - Jeśli już, to ograniczają się np. do zakupu nowej maszyny. Nie tworzą nowych rozwiązań u siebie. Nie inwestują też w nową myśl technologiczną. Niestety, pod względem nakładów firm na innowacyjność, zajmujemy ostatnie miejsce w kraju.

 Czy wiemy, dlaczego tak jest?

 Zdaniem naszego rozmówcy wynika to ze struktury firm w Zachodniopomorskiem. Dominują małe, wręcz mikroprzedsiębiorstwa. Pod tym względem jesteśmy ewenementem w kraju.

- Niestety, takie firmy po prostu nie maja funduszy by inwestować w nowe technologie - stwierdza nasz rozmówca. - Stać na to jedynie duże przedsiębiorstwa, zatrudniające ponad 250 osób. A takich mamy bardzo mało.

 Trzeba lat, by to zmienić. To skomplikowany proces, wymaga odpowiednich działań, stymulacji. Potrzebne są do tego instytucje, centra transferu technologii. Bez tego bowiem trudno mówić o spójności, systemie działań, strategii innowacji uwzględniającej realia rynku.

Dyrektor przyznaje, że w naszym regionie rolę stymulatorów po części pełnią parki naukowo-technologiczne. W Szczecinie działa pod egidą miasta z kolei w Koszalinie, podobny park funkcjonuje przy Politechnice.

 Jeśli region nie chce zostać z tyłu, musi poprawić słabe wskaźniki. Trzeba stworzyć rynek dla transferu nowych technologii oraz położyć nacisk na rozwój instytucji wsparcia innowacyjności.

Transfer technologii wymaga też specjalnego finansowania. Chodzi o wsparcie, jakiego udzielają instytucje typu SEED, czy Venture Capital.

 - W naszym kraju już takie funkcjonują, są to zwykle spółki córki dużych banków - dodaje. - Te instytucje mogą zabiegać o fundusze unijne.

Wydział Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego realizuje właśnie projekt "Tworzenie, rozwój i aktualizacja Regionalnej Strategii Innowacyjności Województwa Zachodniopomorskiego". Chce zdiagnozować rynek, pokazać trendy rozwoju innowacyjnego regionu w kontekście rynku pracy, kluczowych sektorów. Program będzie realizowany do końca roku.

 Strategia ma właśnie wesprzeć proces transferu nowych technologii, pomóc upraktyczniać dobre pomysły, wdrażać je, wskazywać fundusze, z których można czerpać, przede wszystkim jednak zwiększyć świadomość potrzeby innowacji.

To dobry czas na takie działania. Unia Europejska już dawno uświadomiła sobie słabość gospodarek państw członkowskich w porównaniu z USA, czy Japonią pod kątem innowacyjności. Dlatego zaczęła mocno wspierać finansowo innowacyjne programy. Strategia Lizbońsa z 2000 roku ogłoszona przez Radę Europy wśród filarów rozwoju wymienia innowacyjność, jako podstawę tworzenia gospodarki opartej na wiedzy.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza