Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachodniopomorskie stawia na biogospodarkę

Łukasz Gładysiak [email protected] Tel. 94 347 35 99
Zachodniopomorskie stawia na biogospodarkęW przypadku naszego regionu priorytetowe rodzaje działalności to m.in.  turystyka oraz rybołówstwo.
Zachodniopomorskie stawia na biogospodarkęW przypadku naszego regionu priorytetowe rodzaje działalności to m.in. turystyka oraz rybołówstwo. sxc.hu
Dotacje unijne 2014-2020 przeznaczone zostaną tylko na wybrane rodzaje działalności. Zachodniopomorskie stawia przede wszystkim na biogospodarkę.

Jednym z tematów, który zdominował 9. Forum Samorządowe w Kołobrzegu była specjalizacja regionalna, na której rozwój Unia Europejska przewidziała blisko 80 mln euro. - Do tej pory fundusze nie zawsze wydawane były mądrze.

Teraz na wsparcie liczyć mogą tylko takie działania, które uznane zostaną w danym regionie za kluczowe, a zarazem wyróżniające - komentował dr Marcin Piątkowski, starszy ekonomista Banku Światowego w Warszawie. Dodał też, że bez dobrze udokumentowanej specjalizacji, trudno będzie z nowego rozdania finansowego skorzystać. Poza tym będziemy jeszcze bardziej skrupulatnie rozliczani z wykorzystania dotacji.

Jakie sfery zamierza zatem rozwijać województwo zachodniopomorskie? - Biorąc pod uwagę nasze główne atuty oraz historyczne dziedzictwo, stawiamy na nowoczesną biogospodarkę, czyli przemysł rolno-spożywczy, drzewny i morski. Przy jej rozbudowie zamierzamy wykorzystać między innymi tereny po dawnych PGR-ach. W samym Szczecinie będziemy dążyć do rozwoju branży metalowej, zwłaszcza konstruowania elementów wielkogabarytowych, do którego świetnie nadają się obszary postoczniowe.

Oprócz tego rzecz jasna chcemy rozwijać turystykę i różnorodne usługi naukowo-badawcze oparte przede wszystkim o uczelnie stolicy województwa oraz Koszalina - wyliczał wicemarszałek zachodniopomorski, Andrzej Jakubowski. Nie mniej ważne okazać się mają także inwestycje związane z energią odnawialną na lądzie i morzu. Z jego ust padła też deklaracja, że w najbliższym czasie w kwestii określenia głównych kierunków rozwoju poszczególnych powiatów czy gmin zorganizowane zostaną konsultacje z przedstawicielami samorządów.

Samo wpasowanie się z działalnością w daną specjalizację regionu nie oznacza jednak, że dofinansowanie się otrzyma. Jak objaśniała podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Ilona Antoniszyn-Klik, ważne by proponowany rodzaj aktywności przedsiębiorców oparty był o nowatorskie rozwiązania. Chęć wspierania takich inicjatyw zapowiedzieli także przedstawiciele władz lokalnych, w tym między innymi prezydent Kołobrzegu, Janusz Gromek. - Jesteśmy gotowi dofinansowywać ciekawe pomysły, przedstawiane na przykład przez studentów czy badaczy. W naszym przypadku priorytetowe rodzaje działalności to turystyka oraz rybołówstwo - komentował.
 

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza