MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zaćmienie Księżyca na październikowym niebie. Kiedy nastąpi i jak wpłynie na nasze samopoczucie?

Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 16 lat
Od zarania dziejów ludzie patrzyli w niebo i przypisywali zjawiskom zachodzącym na nieboskłonie rozmaite znaczenie. Jednym z nich jest zaćmienie Księżyca, które łączone jest z przełomowymi wydarzenia w naszym życiu. Najbliższe będziemy mogli obserwować jeszcze w październiku. Czy rzeczywiście wpłynie w jakikolwiek sposób na nasze samopoczucie?

Spis treści

Teleskop na tle nieba
Zaćmienie można obserwować gołym okiem, przez lornetkę lub teleskop z niewielkim powiększeniem. Zjawisko można również bezpiecznie sfotografować. m-gucci/GettyImages

Na czym polega zaćmienie Księżyca?

Zaćmienie Księżyca to zjawisko, które możemy obserwować, kiedy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem, blokując światło słoneczne padające na Księżyc. Rozróżnia się dwa rodzaje zaćmień:

  • całkowite zaćmienie Księżyca, które ma miejsce, kiedy Księżyc i Słońce znajdują się po przeciwnych stronach Ziemi,
  • częściowe zaćmienie Księżyca, o którym mówimy, gdy tylko część cienia Ziemi zakrywa Księżyc.

Podczas najbliższego zaćmienia zakryte będzie tylko ok. jednej ósmej tarczy Księżyca.

Kiedy będzie najbliższe zaćmienie Księżyca?

Najbliższe zaćmienie Księżyca będziemy mogli obejrzeć w nocy z 28 na 29 października podczas Pełni Myśliwych, z Polski będzie ono widoczne częściowo.

– Zaćmienia lubią chodzić parami. To potwierdza się i tym razem – mówi Nauce w Polsce astronom Jerzy Rafalski z Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium w Toruniu.

Niedawno – 14 października – w Amerykach można było obserwować obrączkowe zaćmienie Słońca. Teraz miłośnicy astronomii czekają na zaćmienie Księżyca.

– To wynika z faktu, że Księżyc potrzebuje około miesiąca, aby okrążyć całkowicie Ziemię. Gdy mieliśmy zaćmienie Słońca – Księżyc był pomiędzy Ziemią a Słońcem. Po prawie dwóch tygodniach pokona połowę orbity i znajdzie się po przeciwnej stronie Ziemi. Tak, że Ziemia oświetlana przez Słońce rzuci cień na swojego naturalnego satelitę – opisuje Rafalski.

Jak długo trwa zaćmienie Księżyca?

Zaćmienie, które nastąpi w najbliższy weekend rozpocznie się o godz. 20:02 (zaćmienie półcieniowe), o godz. 21:35 tarcza Księżyca zacznie wchodzić w cień Ziemi, punkt kulminacyjny osiągnie o godz. 22:15, a zakończy się ok. godz. 22:52.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Czy zaćmienie Księżyca wpływa na nasze samopoczucie?

Zaćmieniu Księżyca od wieków przypisywane są różne właściwości. Kiedyś uznawane były za zły omen, dziś mówi się, że to czas uwolnienia się od przeszłości, zostawienia za sobą lęku i ruszenie na spotkanie nowym możliwościom. Wśród wydarzeń, które mogą nas w tym czasie spotkać wymienia się np.:

  • awans,
  • poród,
  • przeprowadzkę,
  • spotkanie miłości swojego życia,
  • rozwód,
  • pojawienie się lub śmierć pupila.

A jak jest naprawdę? NASA twierdzi, że nie ma dowodów popierających tezy o fizycznym wpływie zaćmienia na ludzi. Przyznaje jednocześnie, że może ono wywoływać „głębokie skutki psychologiczne”, które mogą prowadzić do następstw fizycznych. Może się tak dziać z powodu przekonań poszczególnych grup lub osób i działań, jakie w związku z nimi podejmują. Są one jednak wynikiem ludzkiej woli, a nie bezpośredniego wpływu zaćmienia Księżyca.

Masz okazję na szczęście

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zaćmienie Księżyca na październikowym niebie. Kiedy nastąpi i jak wpłynie na nasze samopoczucie? - Strona Zdrowia

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza