Zadanie wykonane! Projekt Warszawa w finale siatkarskiego Pucharu Challenge!

Łukasz Konstanty
Projekt Warszawa wygrał 3:1 (25:20, 18:25, 25:18, 25:17) z fińskim Akaa-Volley rewanżowy domowy mecz półfinałowy siatkarskiego Pucharu Challenge. Pierwsze spotkanie również padło łupem polskiej drużyny (3:0), która awansowała do finału rozgrywek.

Zwycięstwo przed tygodniem w Finlandii bez straty seta sprawiło, że polskiemu zespołowi do awansu brakowało jedynie dwóch zwycięskich partii. Nikt jednak nie brał na poważnie pod uwagę scenariusza, w którym w rewanżowej potyczce Projekt nie byłby w stanie po raz kolejny pokonać rywala.

Przegrany set Projektu Warszawa

Nie mający nic do stracenia Finowie nie zamierzali łatwo się poddać. Co prawda goście źle weszli w mecz (4-0), szybko zniwelowali jednak stratę i do stanu 18-18 w pierwszej partii toczyli wyrównaną rywalizację. Końcówka seta należała do przedstawiciela PlusLigi, który ostatecznie wygrał 25-20.

Drugi set nieoczekiwanie przebiegał pod dyktando przyjezdnych. Tylko raz Projekt wyszedł na prowadzenie (10-9), potem jednak zanotował nieoczekiwany przestój w grze skutkujący sześciopunktową przewagą fińskiej ekipy (12-18), której nie udało się już zniwelować (18-25)

Polsko-włoski finał Pucharu Challenge

Zimny prysznic podziałał na warszawską ekipę orzeźwiająco. Już w kolejnej partii bez większych kłopotów zapewniła prawo gry o trofeum, a w czwartej partii zamknęła środową potyczkę, zwyciężając ostatecznie w meczu rewanżowym 3:1.

Finałowym rywalem Projektu będzie włoski zespól Mint Vero Volley Monza. Dwumecz wyłaniający triumfatora rozgrywek zostanie rozegrany w dniach 20-21 i 27-28 lutego. Do tej pory tylko raz polski zespół okazał się najlepszy w Pucharze Challenge - w sezonie 2011-12 triumfował Tytan AZS Częstochowa, który w finale ograł AZS Politechnikę Warszawa. Drugie miejsce w sezonie 2008-09 zajął z kolei Jastrzębski Węgiel.