Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zadbaj o zwierzęta w sylwestra

Dorota Aleksandrowicz
Dorota Aleksandrowicz
Barbara Aziukiewicz z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami: Zwierzęta mają o wiele czulszy słuch niż ludzie
Barbara Aziukiewicz z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami: Zwierzęta mają o wiele czulszy słuch niż ludzie Krzysztof Piotrkowski
O wpływie sylwestrowych hałasów na zwierzęta rozmawiamy z Barbarą Aziukiewicz, wiceprezesem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Słupsku.

Sylwester to bardzo traumatyczny czas dla zwierząt. Dlaczego tak bardzo boją się one odgłosu wybuchających petard?

Zwierzęta mają o wiele czulszy słuch niż ludzie. Szczególnie wrażliwe są na wysokie tony, które spowodowane są wybuchającymi petardami. Zwierzęta bardzo boją się, gdy w sylwestrową noc słychać głośne huki wybuchających rac czy petard.

W sylwestra obrońcy zwierząt szczególną uwagę zwracają także na konieczność wyprowadzania psów na smyczy. Niekiedy proszą również o ograniczenie spacerów. Do której godziny możemy spokojnie wyprowadzić naszego psa na spacer i jakie zasady bezpieczeństwa powinniśmy zachować podczas takiego spaceru?

Spacer o godzinie siedemnastej powinien być już ostatecznością. Później ludzie zaczynają świętować, a przecież trudno jest odmówić ludziom tej przyjemności. W sylwestra zawsze jest trochę huku i blasku. Inna sprawa, że część osób zaczyna świętować zbyt wcześnie. Poza tym, wyprowadzając psa na spacer w tym dniu, powinniśmy przede wszystkim pamiętać o smyczy dla naszego zwierzaka.

A jeśli zapomnimy? Jakie mogą być tego skutki?

Bardzo różne. Wystraszony pies nie będzie patrzył, dokąd ucieka. Będzie biec przed siebie. Może biec środkiem szosy, ulicą Szczecińską czy Wojska Polskiego. Może spowodować wypadek, gdy przebiegnie obok samochodów. Może także pod samochód wpaść. Jednak przede wszystkim może uciec gdzieś, skąd nie będzie znać drogi powrotnej do domu. Nie będzie umiał do nas wrócić. Co roku, pierwszego stycznia, a więc pierwszego dnia Nowego Roku schroniska dla zwierząt są przepełnione. Jest w nich bardzo dużo psów, których właściciele szukają.

Jak reagować, kiedy nasz zwierzak zaszył się w jakimś kącie w mieszkaniu i nie chce wyjść?

Jeżeli pies jest w domu i chce się zaszyć w jakimś kącie, nie zabraniajmy mu tego. Nie wyciągajmy go stamtąd na siłę. Dajmy mu trochę oddechu. Nic się nie stanie, jeżeli będzie leżał pod wanną czy pod tapczanem.

Jak ulżyć zwierzętom w sylwestrową noc?

Przede wszystkim postarajmy się nie zostawiać zwierząt samych w domu. Skutki mogą być różne. Zestresowane zwierzę może wpaść w popłoch i zdemolować nam mieszkanie, nie mówiąc już o skutkach zdrowotnych. Poza tym dobrze byłoby zasięgnąć porady lekarza weterynarii, ponieważ są różne środki, które pomogą zwierzętom przeżyć tę noc. Dzięki lekarstwom będą spokojniejsze. Lekarz weterynarii pomoże nam dobrać najlepsze środki dla naszego zwierzęcia. Nie ma się czego bać. Sama dawałam swoim zwierzętom leki roślinne, które są zupełnie nieszkodliwe.

Co jeszcze możemy zrobić, aby zminimalizować dyskomfort zwierząt?

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami co roku apeluje o możliwe ograniczenie strzelania z petard i rac. Od tego jest północ, kiedy to witamy Nowy Rok, a nie cały 31 grudnia czy nawet pierwszego stycznia. Później ciągnie się to i ciągnie, a przecież takie wystrzały szkodzą nie tylko zwierzętom, ale i chociażby osobom starszym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza