Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zadbajmy o wzrok

Ilona Stec [email protected]
Zafunduj swoim oczom chwilę gimnastyki. Zamknij je, otwórz, pomrugaj, popatrz w dal...
Zafunduj swoim oczom chwilę gimnastyki. Zamknij je, otwórz, pomrugaj, popatrz w dal...
Szacuje się, że ponad 70 procent dorosłych Polaków ma problemy ze wzrokiem. Głównych przyczyn w gwałtownym pogarszaniu się stanu oczu specjaliści upatrują w niezdrowym trybie życia.

Kłopoty ze wzrokiem to często efekt wielogodzinnego wpatrywania się w ekrany komputerów i telewizorów, przesiadywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, palenia tytoniu, diety zbyt ubogiej w warzywa i owoce. Nie służy oczom preferowany przez wielu ludzi sposób wypoczywania polegający na rezygnacji z systematycznego wypoczynku na świeżym powietrzu, na rzecz krótkich urlopów w górach lub nad morzem, w trakcie których oczy często narażone są na kontakt z intensywnym słońcem. To wszystko męczy oczy i sprawia, że wzrok zaczyna gorzej funkcjonować.

Zespół suchego oka

Jest dość powszechną dolegliwością u osób pracujących w biurach, u ludzi starszych. Wiąże się z niedostatecznym wydzielaniem łez. Słabo nawilżony nabłonek gałki ocznej ulega uszkodzeniom, przez które wnikają chorobotwórcze mikroby - wirusy, grzyby, bakterie. Pozbawione naturalnej ochrony oczy są zaczerwienione, pieką, swędzą, stają się wrażliwe na światło i podatne na zapalenia oraz infekcje. Zespół suchego oka bywa skutkiem zmian hormonalnych (np. u kobiet w okresie menopauzy), następstwem różnych chorób - cukrzycy, schorzeń tarczycy. Występuje też po niektórych lekach - antykoncepcyjnych, przeciwalergicznych.

Wady i choroby

U prawie połowy ludzi występują wady wzroku określane jako krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. W każdym takim przypadku niezbędne są kontrole lekarskie i korekcja wad przy pomocy okularów albo szkieł kontaktowych. U osób po pięćdziesiątce często wykrywane jest pogorszenie widzenia związane ze starzeniem się wzroku. W tym wieku występuje też zwyrodnienie plamki żółtej. Z czasem jej aktywność słabnie, w wyniku czego pogarsza się ostrość widzenia, obraz rozmazuje się, faluje. Zwyrodnienie plamki żółtej może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.
Groźna jaskra

Dokuczliwą chorobą, na która cierpią miliony ludzi na świecie, jest jaskra. Objawia się wzrostem ciśnienia w gałce ocznej, w wyniku czego może dojść do obumierania nerwu wzrokowego i ślepoty. Jaskra dotyka najczęściej osoby po 35. roku życia. Sprzyjają jej wady wzroku, choroby układu krążenia, nadczynność tarczycy, cukrzyca, astma, palenie papierosów. Silne bóle głowy i oczu, mroczki przed oczami, ograniczenie pola widzenia, to symptomy jaskry pojawiające się najczęściej wówczas, gdy zmiany są już zaawansowane.

Jak dbać o oczy?

* Osoby spędzające dużo czasu przy komputerze powinny zadbać o to, by ekran był ustawiony przynajmniej w odległości 50 -60 cm od oczu i wyposażony w filtr pochłaniający promieniowanie. W ekran należy wpatrywać się tylko przy zapalonym świetle. Oko zmuszane do ciągłego przestawiania się z jasnego tła na ciemne i odwrotnie szybciej się męczy.

* Ważna jest wilgotność powietrza. Jeśli jest zbyt suche (np. przy włączonym centralnym ogrzewaniu lub klimatyzacji) warto zafundować sobie nawilżacz.

* Należy starać się pracować przy dziennym świetle, warto postawić sobie na biurku roślinę doniczkową. Zieleń kojąco wpływa na wzrok, uspokaja.

* W słoneczne dni lepiej korzystać z przeciwsłonecznych okularów wyposażonych w filtry zatrzymujące promieniowanie ultrafioletowe.

* Spacery, bieganie, ćwiczenia na powietrzu pomagają dotlenić organizm, co korzystnie wpływa też na oczy.

* Warto zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w witaminy A, C, E, cynk, selen. Zawierają je warzywa -sałata, pietruszka, szpinak, brokuły, brukselka, groch, jagody, marchew, pomidory, cytrusy, a także oleje, włoskie orzechy, ryby. Uzupełnieniem diety mogą być preparaty zawierające luteinę i betakaroten czyli prowitaminę witaminy A.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza