Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaduszki Literackie w Bibliotece Szkolnej w Wicku

Anna Czerny Marecka
Zaduszki Literackie w Bibliotece Szkolnej w Wicku
Zaduszki Literackie w Bibliotece Szkolnej w Wicku Magdalena Kubiak
Zaduszki Literackie są już tradycją szkolnej biblioteki w Wicku. Co roku w listopadzie starsi uczniowie SP w ramach projektu edukacyjnego prowadzą pod kierunkiem nauczycieli zajęcia warsztatowe dla najmłodszych uczniów na temat pisarzy, którzy w ostatnim czasie zmarli.

W środę, 28 listopada, wspominali wybitną polską poetkę i prozatorkę, Joannę Kulmową, znaną zwłaszcza z pięknych utworów dla dzieci. Wzruszające „Modlitewki”, „Echa śpiące” czy ostatnio wydany klasyczny zbiór wierszy z wielu lat literackich doświadczeń pt. „Kulmowa dzieciom” - to tylko niektóre z reprezentujących oryginalną twórczość zmarłej w czerwcu tego roku Kulmowej tomików. W zajęciach wspomnieniowych w Bibliotece Szkolnej wzięli udział uczniowie klasy trzeciej SP Wicko.

Na początek dzieci zobaczyły materiały przesłane przez Warszawską Operę Kameralną, w tym fotosy dokumentujące przedstawienie, którego tłumaczką była Joanna Kulmowa; wysłuchały wspomnieniowych wypowiedzi na temat poetki, a także jej autorskiej interpretacji jednego z wierszy.

Później uczennice klasy ósmej, biorące udział w projekcie edukacyjnym, przygotowały krótkie recytacje wybranych utworów, pisanych przez Kulmową w formie krótkich dziecięcych modlitw. Następnie – zachęcone przez nastolatki – dzieci same pisały swoje modlitewki – jak nazywała je Kulmowa – dziękczynne i proszące. Wzruszającym momentem było głośne odczytanie wybranych losowo modlitw, w przeważającej większości będące dziecięcym podziękowaniem za kochających rodziców i starsze rodzeństwo.

Ostatnim wspólnym zadaniem, zainspirowanym twórczością Joanny Kulmowej, było narysowanie swojego marzenia przez każdego z trzecioklasistów po odczytaniu kolejnego wiersza autorki, który zaczynał się od znamiennych słów „Ja nie lubię chodzić do szkoły…”. Każde z narysowanych marzeń dzieci wrzucały następnie do plecaka, zawieszonego na zbudowanym w bibliotece „drzewie marzeń”, a prowadzące warsztaty ósmoklasistki pokazywały i opisywały dzieciom ich marzenia. W ten sposób na kolorowych kartkach pojawiły się dziecięce życzenia szczęścia, nieśmiałe prośby o spotkanie z ulubioną koleżanką ze szkolnej ławy, kolorowe tęcze i serduszka dla najwierniejszych przyjaciół i najbliższej rodziny, choć pojawiały się też bardziej materialne marzenia, np. o… nowy iPhone.

Na koniec Zaduszek Literackich wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni za swoją pracę książkami autorstwa Joanny Kulmowej, podarowanymi uczniom przez poznańską Oficynę Wydawniczą G&P Henryk Gościański, Karol Prętnicki. Otrzymali także pamiątkowe widokówki z przedstawienia „Niebieski piesek” (w którym można usłyszeć piosenki w tłumaczeniu Joanny Kulmowej) ze szczecińskiego Teatru Lalek Pleciuga, gdzie autorka pełniła funkcję kierownika literackiego. Prowadzące warsztaty starsze uczennice otrzymały pamiątkowe dyplomy na podsumowanie projektu edukacyjnego wraz z książkami z Wydawnictwa Albatros.

Organizatorkami Zaduszek Literackich w Bibliotece Szkolnej w Wicku były – już tradycyjnie – nauczycielka religii, Ewa Wrońska i bibliotekarka szkolna, Magdalena Kubiak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza