Zagrożenie życia, urazy i obelgi. Druga brutalna strona...

  Zagrożenie życia, urazy i obelgi. Druga brutalna strona służby policjanta

  Fot. Łukasz Capar

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Policjanci w starciu z kibicami w Ustce.

  Policjanci w starciu z kibicami w Ustce. ©Fot. Łukasz Capar

  Nie jest fajnie iść na służbę, podczas której byle łobuz może chcieć cię zabić, a na porządku dziennym sypią się na ciebie wyzwiska i groźby - mówi anonimowo słupski policjant. Poczucia bezpieczeństwa nie dają również absurdalne rozwiązania prawne.
  Policjanci w starciu z kibicami w Ustce.

  Policjanci w starciu z kibicami w Ustce. ©Fot. Łukasz Capar

  Nasz rozmówca skontaktował się z nami wzburzony publikacją o pobiciu przez policjantów z Ustki mężczyzny, który stawiał opór podczas zatrzymania. Twierdzi, że o wiele częstszym zjawiskiem są urazy, których podczas interwencji doznają sami policjanci.

  Tylko że nie są one nagłaśniane.

  Poprosiliśmy więc rzeczników policji w Słupsku, Lęborku, Bytowie i w Człuchowie o dane ilustrujące tego typu przypadki.

  Robią wrażenie: na terenie powiatu bytowskiego w 2008 roku było aż 17 ofiar po stronie policji. To znaczy, że tylko w ciągu jednego roku urazów na ciele doznało 11 procent wszystkich bytowskich funkcjonariuszy.

  - Najgorsze było pobicie w lipcu policjanta z sekcji ruchu drogowego w Domanicach koło Miastka - opowiada Michał Gawroński, rzecznik policji z Bytowa. - Podczas zatrzymywania grupy awanturujących się mężczyzn został on przewrócony i skopany. Przytomność odzyskał w szpitalu.

  Gawroński dodał, że najczęstszymi urazami funkcjonariuszy podczas interwencji są skręcenia stawów stóp i rąk. - W pieszych pościgach kilku kolegów miało urazy kostek - relacjonuje. - W szarpaninach z zatrzymywanymi często dochodzi do zdarcia naskórka, skręcenia nadgarstka i wybicia palców.

  W Słupsku i okolicy w minionym roku podczas interwencji ucierpiało 46 policjantów. Były sytuacje zagrażające życiu. W marcu dwuosobowy patrol złożony z policjanta i policjantki został zaatakowany przez chuligana uzbrojonego w nóż. - Zaskoczył ich - relacjonuje Jacek Bujarski, rzecznik KMP w Słupsku.

  - Zdążył dźgnąć policjanta w bark, koleżanka zasłaniała się ręką, więc rozciął jej dłoń i zwichnął rękę. Nasi poradzili sobie, ale odnieśli jeszcze kilka innych urazów.

  Na terenie powiatu człuchowskiego i lęborskiego odnotowano w ubiegłym roku pojedyncze tego typu przypadki. - Mieliśmy szczęście, bo szarpaniny rzecz jasna były, ale bez urazów - komentuje Daniel Pańczyszyn z lęborskiej policji. - Rok wcześniej podczas interwencji pewien mężczyzna uderzył naszego funkcjonariusza deską w głowę.
  Zagrożenie życia skutkuje stresem i traumami. Policjanci po urazach korzystają z pomocy sekcji psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Tak było m.in. w przypadku policjanta z radiowozu staranowanego przez auto przestępców uciekających przed pościgiem na drodze krajowej nr 6.

  - Takie przeżycia skutkują często syndromem stresu pourazowego. Wracają w snach, wspomnieniach na jawie, powodują uczucie niepokoju - wylicza Magdalena Orzechowska - Bączyk z sekcji psychologów KWP w Gdańsku.

  Z naszych informacji wynika, że pomoc jest skuteczna. Żaden z poranionych w ubiegłym roku funkcjonariuszy nie zrezygnował ze służby.

  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (47)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (47) forum.gp24.pl

  Warto zobaczyć

  Podwyżka opłat za śmieci w Słupsku

  Polub nas na Facebooku

  Wideo ze Słupska

  Zdjęcia ze Słupska

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Głosu za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Głosu za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Głodny? Zostań w domu dowieziemy! Słupsk bierze na wynos!

  Głodny? Zostań w domu dowieziemy! Słupsk bierze na wynos!

  Twój pies lub kot może zostać gwiazdą kalendarza na 2021 rok!

  Twój pies lub kot może zostać gwiazdą kalendarza na 2021 rok!