Zakład produkcji płatków ziemniaczanych zostaje w tym samym miejscu Słupska, ale będzie modernizowany

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Przy pełnej zgodzie rady miejskiej zmieniono dzisiaj Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego "Fabryczna" i "Poniatowskiego C". Tym samym słupski samorząd zgodził się na pozostanie Stolonu w obecnym miejscu, choć wcześniej miejskie plany wymuszały przeniesienie zakładu.

Poprzedni plan "Fabryczna" uchwalono w 2008 roku.Przewidywał on lokalizację na terenie Stolonu funkcji mieszkaniowo-usługowej oraz wygaszanie funkcji przemysłowej.Co podkreślono dzisiaj na sesji, także ze względu na węglową kotłownię, którą ma zakład. A każdy ze słupszczan kojarzy wysoki komin Stolonu oraz pamięta też charakterystyczny ziemniaczany zapach.

Relokacja zakładu okazała się jednak niełatwa, ze względu na brak odpowiedniego terenu w mieście. A takie zapisy planu uniemożliwiły zmiany w samym zakładzie i jego modernizację oraz zmian w kotłowni na bardziej ekologiczną.Stąd powstała potrzeba zmian formalnych.

- Zakład w tym miejscu funkcjonuje od XIX wieku. Musimy też o tym pamiętać. Za tym idą podatki do budżetu miasta oraz jest zatrudnienie dla mieszkańców - przekonywała radnych prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

- Wraz z panią prezydent mieliśmy okazję obejrzeć zakład. Używają tam pięknego żeliwnego pieca z 1911 roku. Jest piękny ale ze względu na wiek nieekologiczny, jak na dzisiejsze standardy. Kotłownia jest temu zakładowi niezbędna, ale zmiana planu umożliwi zmianę. Przeniesienie kotłowni bliżej torów i zmianę na zasilanie gazowe. Dla miasta i jego mieszkańców to korzystna zmiana - uważa wiceprezydent Marek Goliński.

Tak to wytłumaczono w przyjętym projekcie uchwały "relokacja zakładu okazała się niemożliwa, z uwagi m.in. na trudności z zapewnieniem infrastruktury o odpowiednich parametrach, wobec czego zaistniała potrzeba zmiany obowiązującego mpzp w celu umożliwienia dalszego rozwoju przedsiębiorstwa w obecnej lokalizacji oraz umożliwienie modernizacji zakładu. W toku procedury opracowania "Fabryczna A", wypracowano zapisy pozwalające na utrzymanie oraz modernizację istniejącego zakładu produkcyjnego, ograniczenie jego wpływu na środowisko oraz tereny sąsiednie. Przyjęcie niniejszego dokumentu, pozwoli na kontynuowanie produkcji przy jednoczesnym ograniczaniu jej niekorzystnych efektów".

Radni zostali przekonani. 21 zagłosowało za zmianą mpzp, wstrzymał się tylko Paweł Szewczyk, a jeden z radnych był nieobecny.

Jak czytamy w uzasadnieniu: "Uchwała pozwoli na właściwe i spójne wykorzystanie i zagospodarowanie terenów, z dbałością o ład przestrzenny, umożliwi istniejącemu obiektowi produkcyjnemu przeprowadzenie modernizacji
mającej na celu zmniejszenie wpływu na środowisko oraz sąsiednie tereny".

Dzisiaj zarząd spółki Jantar, której podlega Stolon był na wyjeździe. Nie mogliśmy więc uzyskać informacji na temat terminów planowanej modernizacji.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kruk
27 maja, 7:52, Gość:

buhehehe komuchy z jantara i stolonu(rolmaszu) obronieni przez kryśke deweloperska powiatowa kolesiostwo gora

Wolę taką wersję kolesiostwa, niż bezmyślną i bezduszną nowoczesność.

G
Gość

buhehehe komuchy z jantara i stolonu(rolmaszu) obronieni przez kryśke deweloperska powiatowa kolesiostwo gora

C
Czytelnik

Może przy okazji zmienili plan zagospodarowania dotyczących kamienicy wzdłuż n auł.Poniatowskoego 11-27

Bo jak pamiętam kamienica jest do wyburzenia ,a przeszła termomodernizację a aktualnie szykowana.jest pod podłączenie do ciepłowni ?

A w papierach rozbiórka ;)

Pomieszczenia na podwórku całkowicie do rozbiórki wykonanie remontu zaplecza budynku a w papierach rozbiórka ;)

G
Gość

Tak czy inaczej to radnym już dziękujemy. Wasze ostatnie podrygi.

Dodaj ogłoszenie