Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamykają poradnie w Słupsku. Gdzie do lekarza?

Monika Zacharzewska [email protected]
W słupskim szpitalu od 1 lipca przestaną działać poradnie – proktologiczna, hematologiczna, kardiologiczna, kardiologii dziecięcej, neonatologiczna i chirurgii onkologicznej.
W słupskim szpitalu od 1 lipca przestaną działać poradnie – proktologiczna, hematologiczna, kardiologiczna, kardiologii dziecięcej, neonatologiczna i chirurgii onkologicznej. Łukasz Capar
1 lipca zamknięte zostaną w Słupsku poradnie - hematologiczna i proktologiczna.

Bez pomocy zostaną też dzieci ze schorzeniami kardiologicznymi i noworodki.

To właściwie koniec specjalistyki pediatrycznej w tym mieście - mówi dr Zbigniew Świątek-Brzeziński, który od kilkunastu lat prowadził poradnię kardiologiczną dziecięcą przy słupskim szpitalu.

25 czerwca przyjmie tu swoich małych pacjentów po raz ostatni. Narodowy Fundusz Zdrowia nie przedłużył szpitalowi kontraktu na takie leczenie.
W dramatycznej sytuacji za kilka dni znajdą się też noworodki z wadami wrodzonymi i problemami z rozwojem. W Słupsku już nikt nie pomoże. Poradnia neonatologiczna też zostanie zamknięta, a w 2012 roku leczyły się w niej 663 maluchy.

- Płakać mi się chce... Co mam powiedzieć rodzicom tych naszych pacjentów, których znamy i leczymy od urodzenia?! Teraz będą musieli szukać pomocy gdzieś indziej, dojeżdżać, często zaczynać leczenie pod okiem innego lekarza od nowa - żali się jedna z pielęgniarek pracujących w przyszpitalnej poradni.

Dzieciaczki leczące się u neonatologa czy kardiologa od lipca będą musiały dojeżdżać do Lęborka, bo tam będą przyjmować specjaliści w tych dziedzinach.

Natomiast tragicznie przedstawia się sytuacja pacjentów leczących się np. na raka jelita grubego. Dynamika wzrostu zachorowań na tę chorobę jest w Polsce najwyższa w Europie, tymczasem w Słupsku zamyka się jedyną poradnię proktologiczną w mieście. Mało tego, w całym województwie NFZ zostawia tylko jedną - w Starogardzie Gdańskim.

- Niezmiernie zaskoczona jestem też decyzją funduszu w sprawie poradni hematologicznej, na którą też nie wygraliśmy konkursu, choć spełnialiśmy wszystkie wymogi formalne, kadrowe, sprzę­towe i lokalowe - przyznaje Bernadetta Lewicka, zastę­pca dyrektora słupskiego szpitala do spraw medycznych. - Przecież z niej korzystają często pacjenci onkologiczni. Tu są leczeni na oddzia­le i tu powinni mieć kontynuowane leczenie w przyszpitalnej poradni specjalistycznej. W ubiegłym roku tylko w tej jednej poradni przyjęliśmy prawie 2,5 tysiąca chorych. W kolejce jest kolejnych 200 oczekujących na wizytę. Jeśli NFZ nie zmieni zdania, będą oni wszyscy musieli dojeżdżać do Kościerzyny, Gdyni czy Wejherowa.

Dyrektor Lewicka przyznaje, że szpital odwołał się od decyzji NFZ w sprawie tych poradni. Fundusz ma tydzień na rozpatrzenie odwołania. Czy ma sobie coś do zarzucenia?

- My zorganizowaliśmy konkursy zgodnie z prawem, nie uważamy, żeby po ich rozstrzygnięciu w jakimś przypadku wystąpiło zagrożenie życia lub zdrowia pacjentów. Choć prawda jest taka, że poza Gdańskiem sytuacja jest trudniejsza - przyznaje Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego oddziału NFZ.

Natomiast marszałek województwa wraz z prezydentami Gdańska, Sopotu i Gdy­ni napisali wczoraj wspólny list do premiera. Piszą - "powstało realne zagrożenie zdrowia i życia mieszkańców Trójmiasta i okolic. W zaistniałej sytuacji postępowanie konkursowe powinno być unieważnione, zaś obowią­zu­jące umowy aneksowane. Kryteria konkursowe przyjęte przez NFZ utrudniają pacjentom dostęp do opieki medycznej".

Domagają się odwołania dyrektorki gdańskiego oddziału NFZ.

Zdrowie NFZ całkowicie pozbawił słupszczan dostępu do czterech specjalistów. Nie podpisał też umów z innymi poradniami - w szpitalu z kardiologiczną i chirurgii onkologicznej, w Salusie z dermatologiczną i ginekologiczną.

W sumie od lipca przy słupskim szpitalu może zostać zamkniętych aż sześć poradni. Oprócz tych, o których piszemy na str. 1, również kardiologiczna i chirurgii onkologicznej. Pacjenci będą musieli szukać pomocy w innych słupskich ośrodkach.

- Tylko w tej pierwszej poradni rok temu leczyliśmy 3131 chorych, a w drugiej aż 6159 - mówi Bernadetta Lewicka, zastępca detektora słupskiego szpitala, informując, że odwołała się od decyzji NFZ. - Jako szpital akredytowany powinniśmy mieć możliwość leczenia pacjentów po pobycie w szpitalu w przyszpitalnych poradniach. Jesteśmy zobligowani do monitorowania i analizowania ich dalszego leczenia. Mamy do tego odpowiednie zaplecze i kadrę - dodaje.
Kontrakt na prowadzenie leczenia specjalistycznego w zakresie kardiologii i chirurgii onkologicznej fundusz podzielił jednak między inne ośrodki.

Podobnie zrobił z ginekologią w Salusie, gdzie też nie przedłużył kontraktu. - Pacjentki doktora Krzysztofa Teodorowicza na pewno będą zawiedzione, wszak ginekolog to lekarz, do którego panie muszą mieć szczególne zaufanie - mówi Tadeusz Wardziak z kliniki Salus.

Słupski Salus nie dostał kontraktu również na dermatologię, ortopedię, gastroskopię i kolonoskopię.
- Zdziwiła nas ta decyzja, szczególnie jeśli chodzi o kolonoskopię, bo przecież standard tych badań mamy na naprawdę wysokim poziomie - mówi Tadeusz Wardziak i dodaje, że decyzja funduszu dotycząca finansowania poradni nie oznacza zmian w leczeniu operacyjnym. Ponadto jako placówka niepubliczna Salus nadal będzie świadczył badania i usługi w wyżej wymienionych poradniach, ale odpłatnie.

Natomiast w Miejskim Zakładzie Opieki Zdrowotnej w poradniach ginekologiczno--położniczych przy ul. Wojska Polskiego i ul. 11 Listopada kontrakt utrzymano na podobnym poziomie jak dotychczas.
- Niższy kontrakt dostaliśmy w poradni przy ul. Łokietka, w związku z tym jeden z lekarzy będzie pracował tam na pół etatu - mówi Maria Mazur, dyrektor SP MZOZ-u. - Również w poradni chirurgii urazowo-ortopedycznej otrzymaliśmy niższy kontrakt, niż był, w związku z tym w soboty i niedziele zostanie skrócony czas jej pracy. Zamiast do godz. 23 lekarz będzie przyjmował do 17.

MZOZ uruchamia też od lipca swoją poradnię chirurgii ogólnej w przychodni przy ul. Tuwima. - Otrzymaliśmy połowę liczby punktów z puli, o którą wnioskowaliśmy, ale z uwagi na posiadany potencjał będziemy starać się w przyszłości o zwiększenie wysokości kontaktu - zapewnia pani dyrektor.

Monika Zacharzewska

Gdzie do specjalisty

NFZ wyłonił w konkursie m.in. następujące ośrodki w Słupsku.

Chirurgia onkologiczna
- Poradnia w Salusie, ul. Zielona 8
- SPZOZ MSW, ul. Lelewela 58

Poradnia kardiologiczna
- Powiatowy Zakład Usług Medycznych, ul. Wileńska 30
- Krzysztof Kubacki, ul. Jana Pawła II 1
- NZOZ Medica, ul. Sucharskiego 41
- NZOZ Dermis, ul. Prosta 1/1a

Ginekologia
- SPMZOZ, al. Wojska Polskiego 49
- Powiatowy Zakład Usług Medycznych, ul. Wileńska 30
- Gabinet Michał Kisiel, ul. Kotarbińskiego 7/1
- SPMZOZ, ul. 11 Listopada 7
- SPMZOZ, ul. Łokietka 6
- SPZOZ MSW, ul. Lelewela 58
- Femina, ul. Frąckowskiego 15

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza