Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych: ponad 60 przypadków

Anna Folkman
Anna Folkman
Marzena Bugala- Azarko
Do 15 listopada w naszym województwie zgłoszono 66 przypadków zachorowań na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. W szkole w Policach, gdzie m.in. wykryto zakażenia została przeprowadzona dezynfekcja. Sanepid wydał też inne zalecenia

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest chorobą wirusową przebiegającą na ogół łagodnie. Główne objawy choroby to: gorączka, bóle mięśniowe, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka oraz objawy podrażnienia opon mózgowo-rdzeniowych w postaci sztywności karku (rzadko występują na samym początku choroby). Choroba trwa ok. 10 dni a chory podlega hospitalizacji.

Źródłem wirusów zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych są najczęściej osoby chore. Zazwyczaj do zakażenia dochodzi przez kontakt bezpośredni, drogą kropelkową lub pokarmową przez nieumyte ręce, rzadziej pośrednio przez przedmioty zanieczyszczone kałem chorego.

- Dlatego też zalecane jest rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny osobistej z uwzględnieniem mycia i dezynfekcji przedmiotów mogących mieć kontakt z kałem lub śliną chorego (przedmioty codziennego użytku oraz urządzenia sanitarne) - zauważa Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Analiza liczby zgłoszeń zachorowań na tę chorobę wykazała niewielki wzrost zachorowań na terenie województwa zachodniopomorskiego. Do 15 listopada zgłoszono 66 przypadków zachorowań w stosunku do 47 zachorowań w 2017 r. W Polsce liczba zgłoszeń wirusowych ZOMR w tym okresie także się zwiększyła i wyniosła 978 w stosunku do 603 zachorowań w 2017 r.

- Okresowy wzrost zachorowań może mieć związek z rozpoczynającym się sezonem zimowym. Do 23 listopada do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Policach wpłynęły zgłoszenia zachorowania na wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych inne określone i nieokreślone sześciorga dzieci, w tym czwórki dzieci uczęszczających do jednej z polickich szkół - dodaje Kapłan. - W związku z tym sanepid podjął działania edukacyjne w stosunku do nauczycieli oraz rodziców szkoły. Zalecono m. im. przestrzeganie higieny rąk oraz częste wietrzenie klas, a także udzielono informacji na temat objawów chorobowych i konieczności zgłoszenia się do lekarza w przypadku ich wystąpienia. Ponadto w szkole przeprowadzono dodatkową dezynfekcję pomieszczeń.

Wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest jednostką chorobową, która poza rejestracją zgłoszenia nie wymaga prowadzenia dochodzenia epidemiologicznego przez pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Jednakże w związku z zaniepokojeniem wywołanym wystąpieniem zachorowań w placówkach edukacyjnych na terenie powiatu polickiego sytuacja epidemiologiczna jest na bieżąco monitorowana przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Policach do czasu jej stabilizacji.

CZYTAJ TEŻ: Wirusowe zapalenie opon mózgowych w Zespole Szkół w Policach. Sześć przypadków zachorowań

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

ZOBACZ TAKŻE: Kulisy zdrowia: Te choroby to dziś plaga wśród młodych osób

Odra, ospa, polio...Co wiesz o chorobach zakaźnych? Ta wiedza jest ci niezbędna! TEST

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych: ponad 60 przypadków - Głos Szczeciński

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza