Zapasy. Miastecki młodzik Leon Rudnik został wicemistrzem Polski

Leon Rudnik (kostium czerwony) podczas walki finałowej. Jego rywal to Serhii Vynnyk Fot. Ze zbioru organizatora
Zalasewo niedaleko Swarzędza (województwo wielkopolskie) było areną mistrzostw Polski młodzików (do lat 14) w zapasach w stylu klasycznym. Spory sukces zanotował Leon Rudnik, który walczył w kategorii wagowej do 35 kg. Miastecki zapaśnik zdobył srebrny medal i tym samym został wicemistrzem Polski. Gratulujemy!

Tegoroczne mistrzostwa Polski młodzików w zapasach (styl klasyczny) zgromadziły na matach 225 zawodników z czterdziestu ośmiu klubów z całej Polski. Rywalizacja odbyła się w hali Szkoły Podstawowej nr 2 w Zalasewie (to miejscowość położona koło Swarzędza i liczy ponad 6 tysięcy mieszkańców). W pierwszym dniu (miniona sobota) mistrzostw były walki eliminacyjne, zaś w niedzielę odbyła się sesja finałowa. Z sześcioosobowej ekipy Zapaśniczego Klubu Sportowego Miastko największe powody do radości miał Leon Rudnik, który walczył w kategorii wagowej do 35 kilogramów. Miastkowianin stoczył cztery walki. Przez trzy pojedynki przeszedł jak burza, bo przez położenie na łopatki pokonał: Kacpra Nowakowskiego (Agros Żary), Wojciecha Mydłowskiego (Achilles Kolbudy) i Piotra Chojaka (Olimpijczyk Radom). Dopiero w finale miastecki klasyk doznał porażki. Tym zbyt wymagających przeciwnikiem okazał się Serhii Vynnyk (UKS Kostrzyn). Rudnik przegrał minimalnie na punkty 8:10, mimo że prowadził już po pierwszej rundzie 8:2. Na cztery sekundy przed ostatnim gongiem kostrzyński zawodnik wykonał przepiękną akcję rzutową, która zadecydowała o tym, że właśnie on zdobył tytuł mistrza Polski i za to otrzymał zloty medal. Wicemistrzostwo Polski jest największym sportowym osiągnięciem w karierze Leona Rudnika.

Na piątym miejscu uplasował się Alex Ruszczyk (75 kg). Zapaśnik z Miastka był bardzo bliski zdobycia brązowego medalu. Warto zaznaczyć, że Ruszczyk na 30 sekund przed zakończenia walki wygrywał dwoma punktami z Igorem Markowskim (ZKS Koszalin), ale nie wytrzymał naporu koszalinianina. Ostatecznie przegrał bój o brąz 9:14.
Pozytywnie trzeba ocenić debiuty w zawodach rangi mistrzowskiej pozostałych miastkowian. Siódme lokaty zajęli: Dawid Wiktorczyk (35 kg) i Antoni Synak (38 kg). Sebastian Tandecki (48 kg) był ósmy. Dawid Zygmuntowicz (52 kg) uplasował się na osiemnastym miejscu.

W klasyfikacji klubowej ZKS Miastko zajął dziewiątą lokatę. Triumfowała Unia Swarzędz (to ten klub był organizatorem mistrzostw). Za triumf puchar odebrał Grzegorz Mazurek, kierownik sekcji zapaśniczej w swarzędzkim klubie (w przeszłości reprezentował Zapaśniczy Klub Sportowy Miastko, którego jest wychowankiem). Drugie miejsce wywalczył Sobieski Poznań. Na trzeciej pozycji znalazła się Unia Racibórz (puchar odebrał Piotr Żurawik, to były zawodnik Zapaśniczego Klubu Sportowego Miastko).
- Dziewiąte miejsce w klasyfikacji klubowej świadczy o bardzo mocnej pozycji Zapaśniczego Klubu Sportowego Miastko w Polsce w stawce młodzików. Jest to najmłodsza grupa dopuszczona do startów w mistrzostwach Polski. Nasz srebrny Leon Rudnik ma duże szanse wystąpić w mistrzostwach Europy młodzików w przyszłym roku. Czeka go jednak turniej kwalifikacyjny, który odbędzie się w maju 2022 roku. Jestem zadowolony ze swoich podopiecznych - stwierdził Kazimierz Wanke, szkoleniowiec Zapaśniczego Klubu Sportowego Miastko.