Zapłacą rolnikom za dobre traktowanie hodowlanych zwierząt

Zbigniew Marecki
Hodowcy, którzy polepszą zwierzętom warunki bytu, mogą liczyć na dopłaty.
Hodowcy, którzy polepszą zwierzętom warunki bytu, mogą liczyć na dopłaty. Fot. 123RF
Ministerstwo rolnictwa podało stawki dopłat do loch, tuczników oraz krów mlecznych i krów mamek. Wsparcie otrzymają rolnicy, którzy szczególny nacisk kładą na dobrostan zwierząt. Za co można otrzymać dodatkowe pieniądze.

W PROW 2014-2020 ma pojawić się nowe działanie - „Dobrostan zwierząt”. Jego kształt omawiano podczas posiedzenia Komitetu Monitorującego obecną edycję unijnego programu wsparcia rolnictwa. Ustalono na nim, że w ramach nowego działania „Dobrostan zwierząt” rolnikom udzielane będzie wsparcie na realizację zobowiązań w zakresie dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad obowiązkowe normy wynikające z powszechnie obowiązującego prawa.

Według wiceministra rolnictwa Ryszarda Zarudzkiego, przewodzącego spotkaniu, wsparcie ma na celu zrekompensowanie rolnikom dodatkowych poniesionych kosztów i utraconych dochodów w wyniku wprowadzenia praktyk hodowlanych związanych z podwyższonym dobrostanem zwierząt.

Za co i komu będą przysługiwać dopłaty do świń i krów?

Pakiet 1. dotyczy dobrostanu świń:

Wariant 1.1. - dobrostan loch - zwiększona powierzchnia w budynkach. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni w budynku inwentarskim powierzchnię przypadającą na jedną lochę zwiększoną o co najmniej 20 proc. w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących standardów w tym zakresie - stawka płatności 301 zł/szt. rocznie.

Wariant 1.2. - dobrostan tuczników - zwiększona powierzchnia w budynkach. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni w budynku inwentarskim powierzchnię przypadającą na jednego tucznika zwiększoną o co najmniej 20 proc., w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie standardów w tym zakresie - stawka płatności 24 zł/szt. rocznie.

Wariant 1.3. - dobrostan loch - dostęp do wybiegu (dodatkowa opcja dla rolników realizujących wariant 1.1.) - stawka płatności 612 zł/szt. rocznie.

Wariant 1.4. - dobrostan tuczników - dostęp do wybiegu (dodatkowa opcja dla rolników realizujących wariant 1.2.) - stawka płatności 33 zł/szt. rocznie.

Trwa głosowanie...

Czy będziesz ubiegać się o dofinansowanie?

Pakiet 2. dobrostan krów:

Wariant 2.1. - dobrostan krów mlecznych - wypas. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który będzie wypasał krowy mleczne przez minimum 120 dni w okresie wegetacyjnym - stawka płatności 185 zł/szt. rocznie.

Wariant 2.2. - dobrostan krów mlecznych utrzymywanych grupowo - zwiększona powierzchnia w budynkach. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni w budynku inwentarskim powierzchnię przypadającą na jedną krowę mleczną zwiększoną o co najmniej 20%, w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących standardów w tym zakresie - stawka płatności 595 zł/szt. rocznie,

Wariant 2.3. - dobrostan krów mamek. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni poza okresem wypasu - dostęp do środowiska zewnętrznego krowom mamkom, cielętom, jałówkom i opasom do 300 kg na powierzchni zwiększonej o co najmniej 20% w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących przepisów dotyczących utrzymania bydła w systemie otwartym - stawka płatności 329 zł/szt. rocznie.

Na realizację działania Dobrostan zwierząt PROW 2014-2020 przeznaczono 50 mln euro. Resort rolnictwa planuje, że zostanie ono uruchomione w 2020 r.

Zobacz takżę:
Zabłąkany żubr w podsłupskich Jezierzycach.

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Czas najwyższy żeby rząd się za to wziął i my konsumenci zacieśnianie zwierząt młode zwierzęta

np. cielę zabrane za wcześnie od jałówki trzymane w komódce w pełnej ciemnicy! przestraszone na siłę wpychane takie sceny były pokazane w programie Rolnicy Podlasia.

Z czystym sumieniem można stwierdzić , że takie fermy to mini obozy koncentracyjne !

O złym traktowaniu zwierząt szczególnie na wsi mówi, się powszechnie nie dotyczy to wszystkich gospodarzy, jak dowiaduję się z filmu, że sprzedaż i kupowanie z czystego zysku zbyt młodych zwierząt np. cieląt to powszechny proceder na targowiskach.

To nie humanitarne czy nie ma, na to jakichś przepisów i organów kontroli tego, co się wyprawia na targowiskach.

G
Gość
Brawo PiS !!!
G
Gość
2019-07-25T21:31:44 02:00, Gość:

A "piniedze" na dopłaty skad? Oczywiscie z naszych kieszeni.

Czy ktoś pytal nasze kieszenie o opinie? Oczywiscie nie. Euro-komuna.

Powoli, powoli. Jeszcze troszkę, a dostaniesz dodatek za dobre traktowanie i karmienie swoich dzieci (oprócz "pincet" i trzysta).

G
Gość
A "piniedze" na dopłaty skad? Oczywiscie z naszych kieszeni.

Czy ktoś pytal nasze kieszenie o opinie? Oczywiscie nie. Euro-komuna.
Dodaj ogłoszenie