Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaplanuj weekend: Koncerty, spektakle i wystawy

Daniel Klusek
Samorządowcy z gminy Słupsk nagrali bajkę dla dzieci. Zobaczyć ją będzie można w sobotę podczas baluw Jezierzycach.
Samorządowcy z gminy Słupsk nagrali bajkę dla dzieci. Zobaczyć ją będzie można w sobotę podczas baluw Jezierzycach. Zdjęcie pogladowe
W sobotę i niedzielę można się wybrać na jedną z wielu imprez, jakie przygotowano w regionie zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych.

Koncerty, spektakle i wystawy - to tylko niektóre propozycje ze Słupska i regionu, na jakie można się wybrać w ten weekend i w najbliższych dniach. Na część z nich wstęp jest wolny.

Bajka na balu
Dzieci z całej gminy Słupsk i wszyscy inni chętni będą mogli się bawić w sobotę na Balu integracyjnym, który odbędzie się w hali sportowo-widowiskowej w Jezierzycach. Impreza startuje o godz. 14. Wstęp jest wolny.

Jednym z głównych punktów balu będzie przedstawienie, w którym samorządowcy wcielą się w bohaterów bajki "Jak Radusia zimą poziomki zbierała" według pomysłu i reżyserii Hajki Święch. Bajka nie zostanie zagrana na żywo, ale będzie wyemitowana na ekranie. Zdjęcia do poszczególnych scen były kręcone między innymi w Zagrodzie Albrechta w Swołowie.

Wyśpiewają miłość

Na dużej scenie Nowego Teatru ponownie będzie można zobaczyć musical "The Sound of Music". Spektakl w reżyserii Zbigniewa Kułagowskiego jest wzruszającą i rozśpiewaną historią miłości Marii, młodej nowicjuszki z Salzburga, i Georga von Trappa, kapitana okrętów podwodnych.

Młoda kobieta trafia do domu oficera, by opiekować się jego siedmiorgiem dzieci. Kandydatka na zakonnicę szybko zaprzyjaźnia się z dziewczynkami i chłopcami, które zaczynają traktować ją jak matkę.

Nowicjuszka zrywa też z surowym wychowaniem, którego zasady stosuje kapitan wobec swoich dzieci. Po pierwszych nieporozumieniach między dorosłymi, w końcu i oni się zaprzyjaźniają, a potem również zakochują w sobie. Niestety, sielankę niszczy polityka, bowiem do Austrii wkracza faszyzm. Rodzina von Trappów musi więc uciekać z kraju. Musical można zobaczyć w sobotę i niedzielę o godz. 18. Bilety w cenie 50 i 40 złotych można kupić w kasie Nowego Teatru przy ul. Jana Pawła II 3.

Karnawał u Juliana

Julian, jedna z głównych postaci animowanego hitu "Madagaskar", będzie gospodarzem sobotniej imprezy "Bal karnawałowy u Julia- na“w Paradise Music Clubie przy ul. Kniaziewicza 10.

Podczas wieczoru zagrają: Fanboy DJ, Pump Boy i DJ Rapsi. Początek o godz. 21. Goście przebrani za postacie z filmu do godz. 22 wchodzą za darmo. Pozostali płacą 15 i 10 zł.

Tańcz w Kobylnicy
Do świetlicy Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy w sobotę będzie się można wybrać na zajęcia break dance dla dzieci i młodzieży. Poprowadzi je trzykrotny mistrz Polski w formacji break dance, wielokrotny reprezentant Polski z mistrzostw świata, reprezentant grupy N.A.S.A. Koszalin. Początek o godz. 10. Szczegółowe informacje pod nr. tel. 512 373 710.

Opery w filharmonii

Przeboje z oper: "Straszny dwór", "Halka", "Krakowiacy i Górale", "Flis", "Hrabina", "Tosca" i "Wesele Figara" usłyszeć będzie można w środę w sali słupskiej filharmonii. Arie i duety wykonają gwiazdy Polskiej Opery Kameralnej, a koncert poprowadzi Kazimierz Kowalski. Początek o godz. 19. Wstęp jest bezpłatny, a wejściówki będzie można odbierać w siedzibie Agencji Promocji Regionalnej Ziemia Słupska oraz w kasie filharmonii. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Wajda podejrzany

O tym, jak służby bezpieczeństwa PRL inwigilowały twórcę "Człowieka z marmuru", o roli kina w walce o wolność, kulisach artystycznego środowiska lat 70. i 80. porozmawiać będzie można w środę o godz. 20 w teatrze Rondo z autorami książki "Andrzej Wajda. Podejrzany" - Witoldem Beresiem i Krzysztofem Burnetko. Autorzy książki postanowili zaprezentować Andrzeja Wajdę nie tylko jako twórcę filmowego. Ich bohater pokazany jest na skrzyżowaniu sztuki, polityki i codzienności. Autorzy towarzyszą Wajdzie podczas procesu tworzenia jego najważniejszych filmów, podczas walki z cenzurą i przepychanek z władzami kinematografii. Podstawowym źródłem książki Beresia i Burnetki, jest sam Andrzej Wajda, ale autorzy podczas tworzenia swojej opowieści sięgnęli też do nieznanych wcześniej źródeł, w tym archiwów PRL-owskiej bezpieki. Po spotkaniu będzie można też kupić książkę "Andrzej Wajda. Podejrzany" (z autografami autorów oraz Andrzeja Wajdy) oraz inne tytuły opowiadające o bohaterach polskiej wolności. Początek spotkania w środę o godz. 20. Wejściówki kosztują 10 zł.

Wystawy po feriach

W Centrum Aktywności Twórczej w Ustce oglądać można będzie wystawę prac powstałych podczas warsztatów "Rayogramy" i "Fotokasty", które odbyły się w czasie ferii zimowych w Galerii Kameralnej w Słupsku.

Pierwsze warsztaty inspirowane były twórczością Man Raya - jednego z najwybitniejszych artystów surrealizmu, fotografa i malarza. Dziesięciu młodych warsztatowiczów tworzyło sny, halucynacje, marzenia, absurdalne sceny i wydarzenia, które nigdy nie mogłyby się wydarzyć, za pomocą przed-
miotów codziennego użytku.

Wszystko to robili techniką fotografii tradycyjnej - luksografii, którą wykonuje się w ciemni z powiększalnikiem, papierem i czerwoną żarówką. Warsztaty "Fotokasty" polegały na fotografowaniu, łapaniu dźwięków i łączeniu ich razem w spójna całość. Uczestnicy warsztatów przy okazji tworzenia swoich prac mieli okazję poznać najnowsze techniki i programy multimedialne. Wernisaż w sobotę o godz. 13. Wstęp jest wolny. Wystawa czynna będzie do 23 lutego.

Anna pełna portretów

W restauracji Anna de Croy czynna jest wystawa malarstwa Małgorzaty Ewy Mularczyk. Autorka jest słupszczanką, od lat dziecięcych zafascynowana jest rysunkiem i malarstwem. W swej twórczości skupia się na malarstwie sztalugowym. Ideą jej sztuki jest odnalezienie i utrwalenie na płótnie postaci, pejzażu czy martwej natury w formie dostępnej tylko artystce. Należy do członków Klubu Plastyka im. Stefana Morawskiego oraz w Usteckiego Klubu Plastyka. Dotychczas uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych, konkursach, plenerach. Wstęp jest wolny.

Pokazali zęby

Na wystawę "Mleczne zęby", która czynna jest w Baszcie Czarownic i Galerii kameralnej, dwunastu artystów przygotowało: obrazy, rysunki, obiekty, instalacje, wideo i inne przedmioty, które można byłoby określić jako niepełne, pośrednie, bełkotliwe. Ich powstawaniu towarzyszyły złożone anegdoty i konteksty, docelowo wymuszające na widzu chwilowy powrót do stanu zwiększonej uwagi, kojarzonego z dzieciństwem. Artyści przywołują stare, pełne luk historie i prywatne mitologie. Inżynieria tych, w większości fikcyjnych, wspomnień pozostaje ukryta. Nie wiadomo dlaczego akurat te zostają uznane za warte odkurzenia, na czas trwania wystawy pozbawione statusu widma. Wstęp jest wolny.

Ciemny Ciężki

Wystawę "blackout" Jakuba Ciężkiego oglądać można w usteckiej galerii w Centrum Aktywności Twórczej.

W obrazach Ciężkiego działa coś w rodzaju dialektyki negatywnej. Podstawia figurę za abstrakcję, ale zarazem nasyca ją jakościami właśnie abstrakcyjnymi. Czerń poddaje dalszej formalizacji - poprzez operację na jej fakturze, tonie, ale też potęguje jej ekspresyjny efekt. Manipuluje jej materialnością i wrażliwością na światło, jednocześnie wygrywając jej potencjał wytwarzania dwuznacznej przestrzeni.

Wstęp jest wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza