Cmentarz w Bierkowie ma długą historię. Założono go już w 1893 roku. Jego lokalizacja wiązała się z położeniem na trasie, jaką musieli pokonać ówcześni mieszkańcy Bierkowa, idąc do kościoła do Zębowa. Mówiono o nim „Cmentarz na rozdrożu”. Na cmentarzu obok grobów niemieckich są też groby Polaków, rodowitych bierkowian oraz osób przybyłych. Z ocalałych krzyży odczytać można dziś nazwiska dawnych mieszkańców: Augusta Ratzke i Wilhelma Volla."
Mieszkańcy posprzątali nekropolię
Jakiś czas temu mieszkańcy Bierkowa wzięli sprawy w swoje ręce. Dzięki Radzie Sołeckiej Bierkowa cmentarz został uporządkowany. Powstało też lapidarium, czyli miejsce przechowywania i prezentowania okazów kamieni naturalnych i kamiennych fragmentów elementów architektonicznych oraz inskrypcji epigraficznych, rzeźb, nagrobków, pomników, pochodzących z zabytkowych budowli. Powstała też ścieżka.
- Na cmentarzu było wysypisko śmiecić. Żal nam było na to patrzeć. Postanowiliśmy wziąć pieniądze z Funduszu Sołeckiego i teren uporządkować. Wycięliśmy krzaki, wywieźliśmy nieczystości i gruzy. Kosztowało nas to około 40 tysięcy złotych - wyjaśnia Jan Gruszewski, sołtys Bierkowa. - Niestety, nasza praca poszła na marne. Ten teren wraz z cmentarzem włączono administracyjnie do Słupska. I o nekropolii zapomniano, nikt nie dba o to miejsce. Płakać nam się chce. Tak nie powinno być. Pisaliśmy do urzędu, aby chociaż teren cmentarz zostawili u nas, niestety nie zgodzili się.
Inny mieszkaniec dodaje: na cmentarz znów, ktoś zaczął wywozić śmieci - tłumaczy. - Gdy teren był pod naszą opieką wszystko wyglądało inaczej. To smutne, że o cmentarzach ewangelickich się nie pamięta.
Wykoszą trawę, posprzątają teren
Urząd Miejski w Słupsku zapewnia, że nie zapomniał o miejscu pochówku dawnych mieszkańców wsi.
- Stary Cmentarz w Bierkowie trafił w granice administracyjne Miasta Słupska w momencie, w którym weszła w życie decyzja Rady Ministrów o zmianie granic administracyjnych Miasta Słupska - wyjaśnia Monika Rapacewicz, rzecznik prasowy słupskiego urzędu miasta. - Cmentarz będzie pod nadzorem Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku (działu opiekującego się słupskimi cmentarzami komunalnymi) w zakresie bieżącego porządkowania zieleni, przycinania i pielęgnowania pozostającej tam roślinności (szczególnie jeśli chodzi np. o ciąg pieszy).