Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarejestruj się, możesz uratować komuś życie

(ang)
19 lutego w Bytowskim Centrum Kultury będzie można zarejestrować się jako dawca szpiku kostnego.
19 lutego w Bytowskim Centrum Kultury będzie można zarejestrować się jako dawca szpiku kostnego. sxc.hu
19 lutego w Bytowskim Centrum Kultury będzie można zarejestrować się jako dawca szpiku kostnego. Później można uratować komuś życie.

Pomocy potrzebuje m.in. 39-letni Jarek z Bytowa, który od 2007 roku walczy z agresywnym chłoniakiem. Jedyną jego szansą na wyzdrowienie jest przeszczep szpiku kostnego od dawcy niespokrewnionego. A tego dawcy na razie nie ma.

Rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego w Bytowskim Centrum Kultury odbędzie się w godz. 12-18. Organizatorem akcji jest Fundacja DKMS Polska Baza Dawców Komórek Macierzystych, której misją jest znalezienie jak największej liczby dawców dla osób, które chorują na białaczkę.

- Chcemy też takimi akcjami obalić "mity" na temat oddawania szpiku kostnego. To nie jest bolesne i groźne dla dawców. Nie ma żadnych skutków ubocznych - mówi Grzegorz Sokołowski, jeden z organizatorów akcji w Bytowie.

Od każdej osoby, która 19 lutego przyjedzie do BCK-u zostanie pobrana krew do badań. Taka osoba zostanie zarejestrowana. Jeśli okaże się genetycznym bratem bliźniakiem, to może uratować komuś życie. W Polsce zarejestrowanych jest 250 000 potencjalnych dawców. z czego ponad 183 000 to dawcy zarejestrowani w Fundacji DKMS Polska.

W przeciągu dwóch lat działalności Fundacji DKMS Polska, aż 125 osób oddało swoje komórki macierzyste dając tym samym nadzieję na nowe życie oso­bom chorym na białaczkę i inne schorzenia układu krwiotwórczego. Rejestracja jako potencjalny dawca jest bardzo poważną decyzją. W przypadku, gdy okaże się, że któraś z zarejestrowanych osób jest czyimś genetycznym bliźniakiem, daje tej osobie nadzieję na nowe życie. Jeżeli wtedy zrezygnuje, to odbiera komuś tę nadzieję.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza