Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zarys średniowiecznej świątyni wraca do przestrzeni Ustki! Zobacz, jak się zmieni Park św. Jana Pawła II

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Ustka przymierza się do ogłoszenia przetargu na urządzenie Parku św. Jana Pawła II. Projekt uwzględnia zarys kościoła pw. świętych Jana Chrzciciela i Mikołaja. I nie przewiduje wycinki starodrzewu. Zaułek Kapitański w nadmorskiej części miasta będzie miał nowoczesny plac z silną nutą powrotu do przeszłości.
Ustka przymierza się do ogłoszenia przetargu na urządzenie Parku św. Jana Pawła II. Projekt uwzględnia zarys kościoła pw. świętych Jana Chrzciciela i Mikołaja. I nie przewiduje wycinki starodrzewu. Zaułek Kapitański w nadmorskiej części miasta będzie miał nowoczesny plac z silną nutą powrotu do przeszłości. Łukasz Capar
Ustka przymierza się do ogłoszenia przetargu na urządzenie Parku św. Jana Pawła II. Projekt uwzględnia zarys kościoła pw. świętych Jana Chrzciciela i Mikołaja. I nie przewiduje wycinki starodrzewu. Zaułek Kapitański w nadmorskiej części miasta będzie miał nowoczesny plac z silną nutą powrotu do przeszłości.

- To zadanie jest realizowane jest w ramach projektu „Przywrócenie walorów historycznych Starej Osady Rybackiej w Ustce poprzez zabezpieczenie i ekspozycję ruin kościoła pw. św. Mikołaja oraz nadanie obszarowi charakteru produktu turystycznego" - mówi Eliza Mordal, rzeczniczka usteckiego ratusza. - We wrześniu 2018 roku przeprowadzono prace archeologiczne. Odkryto fundamenty drewnianego kościoła. Obecnie eksponowana jest makieta obrazująca fragmenty starej osady rybackiej z przełomu XVIII i XIX wieku z dawnym kościołem. Projekt zagospodarowania Parku św. Jana Pawła II jest gotowy od października ubiegłego roku. Wcześniej, we wrześniu w trakcie jego tworzenia, odbyło się spotkanie konsultacyjne. Przetarg na wykonanie ogłaszamy w lipcu.

CZYTAJ TEŻ

Zajrzyjmy więc do projektu, którego autorami są architekt Janusz Kaczmarek oraz inżynierowie: konstruktor Leszka Lao, z branży elektrycznej Wojciech Klekotka i z branży drogowej Grzegorza Wiedro.

Park znajduje się w ścisłym historycznym centrum Ustki, w strefie ochrony konserwatorskiej historycznej struktury przestrzennej Ustki, na terenie układu owalnicowego wpisanego do rejestru zabytków. Kościół filialny pw. św. Jana Chrzciciela i św. Mikołaja z XIV wieku był niewielką budowlą w układzie jednonawowym z dobudowaną wieżą oraz aneksem od strony południowej Dach miał zwieńczony trójkątnym szczytem. Świątynia stała w centralnej części placyku otoczonego łukami drogi. Kościół nie doczekał się rozbudowy. Rozebrano go w 1889 roku, budując nowy – obecnie kościół pw. Najświętszego Zbawiciela.

CZYTAJ TEŻ

Jak zauważa architekt, pozostały po rozbiórce plac, z zachowanym układem komunikacyjnym, przez 130 lat pozostał niezabudowany, podlegał bardziej lub mniej trafnym modyfikacjom, dotyczącym głównie wymian nawierzchni. Zarósł zielenią, w tym pokaźnych rozmiarów lipami. Dodajmy, że dwie spośród 15 to unikatowe na tych terenach lipy srebrnolistne.
Autorzy projektu docenili, że drzewa są stare, malownicze, okazałe. Jedne ze starszych drzew w Ustce. Posiadają bardzo duże wartości przyrodnicze. I co ważne cieszą się dobrym stanem zdrowotnym. Projekt przewiduje pozostawienie wszystkich drzew w stanie nienaruszonym, wymianie i przebudowie podlegać będzie tylko zieleń niska – trawnik.

Ustecki ratusz ogłosił przetarg na wykonanie projektu... płotu. Jednak to tylko część inwestycji, która zmieni niezbyt uroczy zakątek miasta.

Ustka burzy stoczniowy mur i poszerza ul. Portową

Zamiarem projektantów jest przebudowa parku i placu w ten sposób, by uporządkować przestrzeń ograniczoną budynkami i ulicami, po których odbywa się ruch kołowy. Tak więc powstała nowa przestrzeń miejska - plac o ujednoliconej nawierzchni służącej komunikacji samochodowej oraz pieszej z wydzielonym obszarem zieleni.

Ciekawym elementem placu jest zaznaczona w symbolicznej formie kubatura dawnego kościoła.
"Zarówno elementy przestrzenne jak i podziały posadzek starano się zaprojektować w sposób niejednoznaczny, stwarzając możliwość odbioru przestrzeni przez zwiedzających w sposób bardzo osobisty. Autorzy świadomie nie opisują własnych skojarzeń i inspiracji, dając możliwość indywidualnych przemyśleń odwiedzających Park" – czytamy w projekcie.

Nawierzchnie zaprojektowano z różnych faktur - kostki granitowej, betonowej, z płytek betonowych w różnych kolorach. Podział powierzchni ma charakter symboliczny i wynika z podziału obrysu rzutu kościoła, wieży i aneksu, których zarys pozostawiono w centralnym miejscu placu. Zarys świątyni uwidocznią ramy stalowe, symbolizujące jej kubaturę i lokalizację.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Wszystko uzupełni mała architektura - tablice informacyjne, gabloty ekspozycyjne, ramy stalowe instalacji przestrzennej, makieta placu przed rozbiórką kościoła urządzenie informacji multimedialnej - ławki, pojemniki na odpadki, kosze na śmieci. Poszczególne elementy i całość rozjaśni i wyeksponuje system oświetlenia.

Najciekawszy element projektu to siedem ram stalowych, które zobrazują w przestrzeni zarys nieistniejącego już kościoła. (Dodajmy, pod wezwaniem nie tylko św. Mikołaja, jak się utarło w Ustce, lecz św. Jana Chrzciciela i św. Mikołaja). Wysokie konstrukcje zostaną tak posadowione, by oparły się silnym wiatrom.

Park ma być gotowy przed sezonem letnim 2021 roku.

Dach usteckiego dworca z koroną. Wieżyczka wróciła na swoje miejsce

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustka.naszemiasto.pl Nasze Miasto