Zasady PPK – czym są Pracownicze Plany Kapitałowe?

Materiał informacyjnyZaktualizowano 
Pracując zawodowo często zastanawiamy się nad tym, jak będzie wyglądać nasza przyszła emerytura. System, który funkcjonował do tej pory, nie jest już w stanie zapewnić Polakom odpowiednich emerytur. Wzorując się na międzynarodowych rozwiązaniach, w Polsce sukcesywnie zostaje wprowadzony powszechny system oszczędzania na emeryturę, który ma szansę zrewolucjonizować nasz system emerytalny. Są to Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). W jaki sposób funkcjonuje PPK? Kto zostanie włączony do nowego systemu?

Najważniejsze zasady PPK

Na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych dyskutowano już w 2007 roku. Powszechny program oszczędnościowy jest obecnie regulowany ustawą z 4 października 2018 roku. Powstał jako efekt współpracy Polskiego Funduszu Rozwoju, organizacji pracodawców oraz związków zawodowych. Podstawą systemu emerytalnego, który funkcjonował do tej pory, było bazowanie na pracy kolejnych pokoleń. Niestety postępujący niż demograficzny sprawia, że takie rozwiązanie z roku na rok staje się coraz bardziej niepewne. Jedyną szansą na odpowiednią emeryturę jest samodzielne odkładanie środków finansowych. Pracownicze Plany Kapitałowe mają właśnie taki cel.

PPK to powszechny program systematycznego oszczędzania, który ma nam zapewnić środki finansowe po osiągnięciu 60. roku życia. W ramach programu zarówno pracownik, jak i pracodawca mają obowiązek wpłacać na specjalne konto dwie składki – podstawową oraz dodatkową. Każda osoba, która będzie aktywnie uczestniczyć w PPK może liczyć na specjalne dopłaty finansowane z Funduszu Pracy realizowane przez rząd. Wszystkie zgromadzone środki będą inwestowane przez instytucje określone w ustawie (np. Pracownicze Towarzystwa Emerytalne, Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, Powszechne Towarzystwa Emerytalne czy Zakłady Ubezpieczeń).

Co ważne pieniądze gromadzone w ramach Pracowniczych Programów Kapitałowych są środkami prywatnymi. Podczas prac nad projektem PPK obawiano się, by nie stały się drugimi OFE. Z tego powodu w ustawie pojawił się bezpośredni zapis o wyłącznej własności środków uczestnika PPK. Nie oznacza to jednak, że w każdej chwili możemy podjąć zgromadzone środki. Są to pieniądze, które gromadzimy, by móc z nich korzystać z dopiero po ukończeniu 60. roku życia. Istnieje jednak kilka wyjątków pozwalających na wcześniejszą wypłatę. Jeżeli poważnie zachorujemy lub spotka to naszego małżonka czy dzieci to możemy liczyć na bezzwrotną wypłatę do 25% środków zgromadzonych na koncie PPK. Z tej opcji można skorzystać w przypadku np. Alzheimera, Parkinsona, nowotworu złośliwego, udaru mózgu, stwardnienia zanikowego bocznego, zawału serca czy zapalenia mózgu.

Drugą sytuację, w której możemy skorzystać z pieniędzy z PPK, jest przeznaczenie ich na wkład własny. To opcja dla osób poniżej 45. roku życia. Ustawa pozwala na wypłatę do 100% zebranego kapitału, ale z obowiązkiem zwrotu. Oddawanie zebranych środków nie może rozpocząć się później niż 5 lat od dnia wypłaty pieniędzy i nie może trwać dłużej niż 15 lat. Więcej na temat głównych założeń Pracowniczych Planów Kapitałowych znajdziemy na https://axa.pl/emerytura-i-inwestycje/ppk/pracownicze-plany-kapitalowe-glowne-zalozenia/.

Kto zostanie włączony do programu PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe automatycznie obejmie wszystkich pracowników w wieku od 18 do 54 lat, za których pracodawca odprowadza składki emerytalno-rentowe. Te osoby w każdej chwili będą mogły zrezygnować z uczestnictwa w programie, jeśli nie będą z niego zadowolone. Warro jednak pamiętać, że opcję „opting-out” należy cyklicznie odnawiać – jeżeli nie będziemy podtrzymywać naszej decyzji o wypisaniu się z PPK, to system automatycznie będzie wciągał nasze dane z powrotem. PPK nie dotyczy osób samozatrudnionych, służb mundurowych oraz rolników. Wszyscy pomiędzy 55. a 69. rokiem życia muszą złożyć stosowne oświadczenie, jeśli chcą uczestniczyć PPK, bo system nie zakwalifikuje ich automatycznie. Mając powyżej 70 lat, nie możemy skorzystać z Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Po tym, jak ukończymy 60 lat, możemy skorzystać z zebranych środków bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Ważne jest jedynie by jednorazowo wypłacić nie więcej niż 25% zgromadzonej kwoty, a pozostałe 75% w co najmniej 120 miesięcznych ratach. Pieniądze można przelać na rachunek terminowej lokaty bankowej, ale tylko w sytuacji, gdy przewidziano w niej wypłatę ratalną przez przynajmniej 120 miesięcy. Istnieje też możliwość wypłaty środków w formie świadczenia małżeńskiego pod warunkiem, że obie osoby ukończyły już 60 lat i mają konto Pracowniczych Planów Kapitałowych w tej samej instytucji.
Przed ukończeniem 60. roku każda osoba korzystającego z systemu PPK ma prawo przetransferować swoje środki do innego PPK, IKE lub PPE albo w ogóle wycofać pieniądze ze swojego konta. Pamiętajmy jednak, że wiąże się to z utratą 30% składek opłaconych przez pracodawcę, które zamiast na nasze konto trafią do ZUS-u. Stracimy też dodatkowe dopłaty od rządu, które przewidziano w ustawie oraz będziemy musieli opłacić 19% podatku dochodowego od zysków kapitałowych. Jeżeli po ukończeniu 60. roku życia zaczniemy wypłacać zgromadzone pieniądze, to nawet jeżeli nadal będziemy aktywni zawodowo, na nasze konto PPK nie będą już wpływać składki ani dopłaty od rządu.

Kiedy PPK stanie się obowiązkiem dla pracodawców?

Pracownicze Plany Kapitałowe mają na celu rozwój Polskiej Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju w ramach Programu Budowy Kapitału. Z tego powodu pracodawcy są zobowiązani do utworzenia PPK dla swoich pracowników, dla których odprowadzają składki ZUS. Nie jest to opcjonalne tak jak w przypadku pracowników. Od 1 lipca 2019 r. do PPK muszą przystąpić firmy zatrudniające od 250 pracowników. Od 1 stycznia 2020 r. zatrudniające od 50 do 249 pracowników, a od 1 lipca 2020 r. od 19 osób do 49 pracowników. Po 1 stycznia 2021 r. Pracownicze Plany Kapitałowe obejmą pozostałych pracodawców oraz jednostki sektora finansów publicznych. Wysokość wpłat pracodawcy do PPK wynosi 1,5% wynagrodzenia pracownika w przypadku składki podstawowej oraz do 2,5% wynagrodzenia pracownika przy składce dodatkowej.

Czy istnieją sytuacje, kiedy pracodawca nie musi uruchamiać Pracowniczych Programów Kapitałowych? Według informacji ze strony https://axa.pl/emerytura-i-inwestycje/ppk/pytania-i-odpowiedzi/ istnieją 3 takie wyjątki:

Ustawa przewiduje kilka sytuacji, w których pracodawca nie może lub przy zaistnieniu określonych warunków nie musi uruchamiać programu PPK. Są to między innymi sytuacje wymienione poniżej.

  1. Pracodawca prowadzący PPE – nie musi uruchamiać PPK, jeśli w dniu, od którego stosuje się do niego ustawę, prowadzi w firmie Powszechny Plan Emerytalny (PPE) i odprowadza składki podstawowe w wysokości minimum 3,5% wynagrodzenia, a do PPE przystąpiło minimum 25% pracowników. Jeżeli zawrze umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK, a następnie utworzy PPE ze składką podstawową w wysokości co najmniej 3,5% wynagrodzenia, to może, w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, nie finansować wpłat podstawowych i dodatkowych do PPK za osoby, które przystąpiły do PPE.
  2. Mikroprzedsiębiorca – nie musi uruchamiać PPK, jeśli wszyscy jego pracownicy zadeklarują rezygnację z uczestnictwa w tym programie. Deklarację rezygnacji pracownicy muszą składać ponownie co 4 lata.
  3. Pracodawca jest osobą fizyczną – PPK nie będą mogły oszczędzać osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Obowiązku uruchamiania PPK nie ma również osoba, która zatrudnia inną osobę także nieprowadzącą działalności gospodarczej, albo jeśli obie osoby fizyczne prowadzą działalność, ale w innym zakresie niż ten, w którym jedna zatrudnia drugą.

Programy emerytalne działające na podobnych zasadach z powodzeniem działają w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Kanadzie, Nowej Zelandii czy w krajach skandynawskich. Dopiero po kilku latach będzie można ocenić, jak podobne rozwiązanie sprawdza się w Polsce.

polecane: FLESZ: Pensja w górę. Zysk dla Państwa, koszty dla pracodawców.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3