MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zasiłek chorobowy 2022 – jakie zmiany wejdą w życie od 1 stycznia? Część nowości może zaskoczyć

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Od 1 stycznia 2022 r. zmianie ulegną zasady wypłacania zasiłku macierzyńskiego po śmierci pracodawcy.
Od 1 stycznia 2022 r. zmianie ulegną zasady wypłacania zasiłku macierzyńskiego po śmierci pracodawcy. asawinklabma/123rf
Zasiłek chorobowy 2022 – jak to świadczenie będzie wyglądało od nowego roku? Wśród zmian, o których informuje ZUS należy wymienić m.in. nowe zasady wypłacania świadczeń chorobowych za czas pobytu w szpitalu. Dodatkowo, skróceniu ulegnie okres zasiłku po ustaniu ubezpieczenia, a kobiety będą miały prawo otrzymać zasiłek macierzyński po śmierci pracodawcy. Sprawdź, jakie zmiany czekają nas od 1 stycznia 2022 r.

Zasiłek chorobowy 2022 – o jakich zmianach warto wiedzieć?

Od stycznia 2022 r. zostaną wprowadzone zmiany dotyczące płacenia dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą.

Przedsiębiorcy będą mogli korzystać z świadczenia chorobowego, również przy nieterminowym opłacaniu składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ważną zmianą będzie brak konieczności składania wniosków o wyrażenie zgody, na opłacenie składek w innym terminie.

Co roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych otrzymywał ok. 150 tys. wniosków, w sprawie zmiany terminu opłacania składek zdrowotnych.

Prawo do świadczeń chorobowych, mimo zaległości w opłacaniu składek

Nowe zasady będą umożliwiały również prawo do otrzymania zasiłku chorobowego przez osoby niezdolne do pracy w czasie, w którym miał zaległości w opłacaniu składek, w kwocie wyższej niż 1 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli 30,1 zł. Warto dodać, że zadłużenie będzie trzeba uregulować w ciągu 6 miesięcy od dnia nabycia prawa do świadczenia chorobowego. W przypadku braku spłaty zaległości, prawo ulegnie przedawnieniu.

Wyższy zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu i zmiana postawy wymiaru zasiłku

Do 31 grudnia 2021 r. zasiłek chorobowy za czas spędzony w szpitalu będzie wynosił 70 proc. kwoty podstawowego zasiłku, natomiast od 1 stycznia 2022 r. wzrośnie i będzie wynosić 80 proc.

Następną zmianą jest ustalenie nowej podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, czyli przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, wypłacanego pracownikowi za okres 12 miesięcy przed orzeczeniem niezdolności do pracy.

Nie trzeba będzie ustalać jej na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków (bez względu na ich rodzaj) nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż miesiąc kalendarzowy. Obecnie podstawę wymiaru oblicza się na nowo, jeżeli przerwa w pobieraniu zasiłków wynosi co najmniej 3 miesiące kalendarzowe – czytamy na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Nowe zasady ustalania okresu zasiłkowego

Okres zasiłkowy zazwyczaj wynosi 182 dni i jest to maksymalna ilość dni, przez które można odbierać pieniądze, z tytułu świadczenia chorobowego. Wyjątek stanowią osoby niezdolne do pracy, przez chorowanie na gruźlicę lub z powodu ciąży – okres zasiłkowy w ich przypadku wynosi 270 dni. Do tego okresu wliczają się wszystkie sytuacje uniemożliwiające podejmowanie pracy.

Obecnie, jeśli są przerwy w niezdolności do pracy, do okresu zasiłkowego wlicza się poprzednią niezdolność do pracy, o ile jest ona spowodowana tą samą chorobą, a przerwa nie przekracza 60 dni – czytamy na stronie ZUS.

Jednak do okresu zasiłkowego nie będą wliczane okresy niezdolności do pracy przypadające przed przerwą wynoszącą do 60 dni, jeżeli po przerwie niezdolność do pracy wystąpi w trakcie ciąży - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zasiłek po ustaniu ubezpieczenia

Skróceniu ulegnie również okres zasiłku po ustaniu ubezpieczenia, oznacza to, że zasiłek chorobowy będzie można pobierać do 91 dni od ustania ubezpieczenia.

Zasada ta jednak nie będzie dotyczyć osób:

  • chorych na gruźlicę,
  • niezdolnych do pracy w czasie ciąży,
  • niezdolnych do pracy, wskutek poddania się badaniom dla dawców komórek, tkanek i narządów,
  • od których pobrano komórki, tkanki lub narządy.

Osoba, która wykorzysta zasiłek chorobowy przez maksymalny okres, a nadal będzie niezdolna do pracy, będzie mogła tak jak obecnie wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne. Może je otrzymywać maksymalnie przez 12 miesięcy, jeśli rokuje odzyskanie zdolności do pracy po dalszym leczeniu lub rehabilitacji – czytamy na stronie ZUS.

Prawo do zasiłku macierzyńskiego po śmierci pracodawcy

Od nowego roku zmianie ulegną także zasady wypłacania zasiłku macierzyńskiego po śmierci pracodawcy. Dotychczas kobiety nie miały możliwości korzystać z takiego zasiłku macierzyńskiego.

Prawo do zasiłku macierzyńskiego uzyskają od 2022 r. kobiety, które urodzą dziecko po ustaniu ubezpieczenia, jeśli ubezpieczenie to ustanie z powodu śmierci pracodawcy. Jeśli umowa o pracę wygaśnie z powodu śmierci pracodawcy, to do dnia porodu kobieta będzie otrzymywać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Źródło:

Sprawdź, jakie zmiany w zasiłkach czekają nas od stycznia 2022 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Zasiłek chorobowy 2022 – jakie zmiany wejdą w życie od 1 stycznia? Część nowości może zaskoczyć - Strona Zdrowia

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza