Nasza Loteria

Zasiłek pogrzebowy 2023 dla rolników. Kiedy wypłaci go KRUS, a kiedy ZUS? Od kilku miesięcy obowiązują nowe zasady

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Od 1 czerwca 2023 r. obowiązuje zmiana zasad przyznawania i wypłaty zasiłku pogrzebowego po osobach uprawnionych do emerytur/rent pracowniczych wypłacanych przez KRUS w zbiegu z emeryturami/rentami rolniczymi.
Od 1 czerwca 2023 r. obowiązuje zmiana zasad przyznawania i wypłaty zasiłku pogrzebowego po osobach uprawnionych do emerytur/rent pracowniczych wypłacanych przez KRUS w zbiegu z emeryturami/rentami rolniczymi. Andrzej J. Gojke/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Od 1 czerwca 2023 roku zmieniły się zasady przyznawania i wypłaty zasiłku pogrzebowego z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego po osobach uprawnionych do emerytur lub rent pracowniczych w zbiegu z emeryturami lub rentami rolniczymi. Kto przejął wypłaty? Kiedy rodzina może ubiegać się o zasiłek po zmarłym rolniku? Ile wynosi świadczenie?

Spis treści

Zasiłek pogrzebowy 2023. Po zmarłym rolniku wypłaci go KRUS, a może ZUS? Oto zmiany

Wraz z początkiem czerwca zasiłki pogrzebowe po zmarłych emerytach lub rencistach, którzy pobierają emerytury/renty rolnicze z KRUS w zbiegu z emeryturami/rent z systemu powszechnego i członkach ich rodzin są przyznawane i wypłacane przez ZUS.

Z kolei zasiłki pogrzebowe po osobach podlegających ubezpieczeniu rolniczemu oraz pobierających emerytury i renty rolnicze i członkach ich rodzin, nadal przyznaje i wypłaca KRUS.

Ile wynosi zasiłek pogrzebowy 2023?

Od wielu lat wysokość zasiłku pogrzebowego jest stała i wynosi 4 tysiące złotych. Może być on wypłacany przez ZUS lub KRUS, w zależności od tego, gdzie świadczenie pobierała zmarła osoba. Dla rolników instytucją docelową jest KRUS, od czerwca zmiana obejmie tych emerytów i rencistów, których świadczenia były w zbiegu, tu wypłaty przejmie ZUS.

Co istotne, jest to świadczenie wypłacane jednorazowo.

Wśród członków rodziny, którym przysługuje jednorazowy zadatek, są:

  • małżonek (wdowa, wdowiec),
  • rodzice, ojczym, macocha oraz osoby przysposabiające,
  • dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione i dzieci umieszczone w rodzinie zastępczej,
  • przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności inne dzieci niż wymienione w powyższym punkcie,
  • rodzeństwo,
  • dziadkowie,
  • wnuki,
  • osoby, nad którymi została ustanowiona opieka prawna.

O zasiłek może wystąpić również instytucja, która pokryje koszty pogrzebu, np. dom pomocy społecznej, gmina, powiat, osoba prawna kościoła lub związku wyznaniowego, a nawet osoba obca. W przypadku, gdy koszt ceremonii ponosi kilka osób, kwota zasiłku rozdzielana jest między nich, proporcjonalnie do wydatków.

Prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa w razie niezgłoszenia wniosku o jego przyznanie w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje.

Źródło: KRUS

od 16 lat
Wideo

Mięso z laboratorium nie dla Włochów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza