Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasłuchani w dźwiękach zabytkowych organów. Muzyczne uniesienia w Duninowie (zdjęcia)

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Koncert w Duninowie
Koncert w Duninowie Centrum Kultury Powiatu Słupskiego
Taka uczta muzyczna zdarza się w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Duninowie tylko raz w roku. W koncercie zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Słupsku i Centrum Kultury Powiatu Słupskiego wystąpili wybitni artyści, a otoczeni kojącymi wnętrzami gotyckiego kościoła melomani mogli wsłuchać się majestatyczne dźwięki zabytkowych organów.

- Byłam jak w transie – ta muzyka uspokaja, wycisza i uwzniośla. Wychodziłam z kościoła uskrzydlona. Z długiej listy utworów, które zaprezentowali nam artyści, kojarzyłam tylko dwa utwory – ten Bacha i Moniuszki. Pozostałe to było dla mnie odkrywanie zupełnie nowego terenu muzycznego – mówiła po koncercie poruszona mieszkanka Ustki.

Podobne odczucia mieli pozostali słuchacze, w tym proboszcz parafii w Duninowie ksiądz dziekan Jerzy Wyrzykowski, który w swojej prelekcji przedstawił gościom historię kościoła w pigułce.

Wystąpił ceniony duet z Akademii Muzycznej w Gdańsku: na organach zagrał Maciej Babnis, a na flecie poprzecznym – Katarzyna Czerwińska-Gosz. Artyści przygotowali prawdziwą wyprawę muzyczną po epokach. W ich wykonaniu usłyszeliśmy m.in. utwory mistrzów baroku – J. S. Bacha i George’a Haendla, pieśń „Znasz-li ten kraj” Stanisława Moniuszki oraz dzieła współczesnych kompozytorów: Istvána Nagy’ego (Węgry), Jana Janca (Polska) i Carsona Coomana (USA).

Koncert był też okazją, by posłuchać brzmienia zabytkowych organów Christiana Friedricha Völknera z 1878 r., powstałych w manufakturze organów istniejącej niegdyś w Duninowie. O twórcy organów obszernie pisał rok temu na naszym portalu Włodzimierz Lipczyński:

Völkner urodził się w 1831 r. się w miejscowości zwanej w tym czasie po niemiecku Dünnow. Prowadzony przez niego warsztat zajmował się na początku konserwacją i remontem organów, a potem ich budową. Właściciel pochodził z rodziny kościelnych organistów i nauczycieli, którzy od roku 1734 nieprzerwanie przez 112 lat pracowali w Duninowie. Jego ojciec był rolnikiem i naczelnikiem gminy, zajmował się również stolarstwem oraz strojeniem fortepianów.

Organy Völknera można zobaczyć także w kilku innych miejscowościach powiatu słupskiego: w Ustce w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela (z 1888 roku), w Słupsku w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego (z 1905 roku), w kościele w Możdżanowie (koniec XIX w.), w kościele w Zagórzycy (z 1903 roku) oraz oczywiście w kościołach w Damnie (z przełomu XIX i XX w.) i Duninowie (z 1878 r.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza