MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zaświadczeniami i zeznaniami

Redakcja
"Urodziłem się w 1953 roku. Od maja 1973 roku (po maturze) do kwietnia 1975 roku pracowałem w gospodarstwie rodziców. Od kwietnia 1975 roku do kwietnia 1977 roku byłem w wojsku. Od 10 maja 1977 roku do dziś pracuję w tym samym zakładzie na pełnym etacie, przez cały czas w warunkach szczególnych. Nie przystąpiłem do otwartego funduszu emerytalnego. Czy ZUS wliczy mi pracę na roli do ogólnego stażu? To dla mnie ważne, ponieważ spełniałbym wówczas warunek posiadania w dniu 1 stycznia 1999 roku 25 lat wysługi ogólnej. Jeżeli tak - to proszę, napiszcie, jak mam udokumentować fakt pracy w gospodarstwie rodziców, bym mógł ubiegać się o emeryturę w wieku 60 lat" - pisze Zbigniew M. z Czarnego.

W żadnym razie nie możemy dzisiaj panu gwarantować, że za 12 lat będzie pan mógł przejść na wcześniejszą emeryturę. Nadal nie ma ustawy o emeryturach pomostowych, która ma określić, kto i na jakich zasadach będzie mógł korzystać z przywileju wcześniejszej emerytury z racji zatrudnienia w warunkach szczególnych lub szczególnym charakterze.
Może faktycznie przyszła ustawa pana obejmie, ale czy na pewno - na to pytanie nikt dzisiaj panu nie odpowie.
Niezależnie od tego jednak, w myśl artykułu 184 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, będzie pan mógł się ubiegać o emeryturę w wieku 60 lat, jeżeli:
d w dniu 1 stycznia 1999 roku miał pan ogółem 25 lat stażu składkowego i nieskładkowego,
d w dniu 1 stycznia 1999 roku miał pan co najmniej 15 lat pracy w warunkach szczególnych lub szczególnym charakterze.
Co oczywiste: oba warunki należy spełniać jednocześnie.
Wspomniana już ustawa o emeryturach i rentach z FUS pozawala ZUS-owi do stażu emerytalnego wliczać okres pracy w gospodarstwie rolnym. Tak więc i panu ten okres do wymaganych 25 lat pracy będzie mógł doliczyć. Zatem warto, aby już teraz wystąpił pan do urzędu gminy, w której rodzice prowadzili gospodarstwo, o wydanie zaświadczenia potwierdzającego istnienie gospodarstwa. Powinien pan też w tym samym urzędzie wystarać się o zaświadczenie o zameldowaniu u rodziców oraz poprosić przynajmniej dwóch mieszkańców wsi o złożenie zeznań, że pan w gospodarstwie rodziców pracował (gotowe druki zeznań można pobrać w każdej placówce ZUS-u). Zeznania te należy potwierdzić na przykład w gminie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza