Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych

ARTUR KOSTECKI [email protected]
Takie zatrudnianie, wspierane finansowo przez kolejne programy unijne i nagłaśniane w kampaniach społecznych, coraz bardziej zyskuje na znaczeniu.

W opinii wielu pracodawców, taki pracownik jest bardziej lojalny w stosunku firmy, w której jest zatrudniony. Mniej chętnie poszukuje nowych możliwości zatrudnienia. Wyższa jest także jego motywacja do utrzymania posady.

Rezygnacja z progów

Przyjęcie do pracy osoby niepełnosprawnej wiąże się jednak z koniecznością wprowadzenia pewnych modyfikacji budowlanych oraz spełnieniem warunków technicznych, szczegółowo opisanych w Dzienniku Ustaw. Jednym z wymogów jest adaptacja pomieszczeń higieniczno-sanitarnych do potrzeb osoby niepełnosprawnej.

Sprowadza się ona nie tylko do zapewnienia odpowiedniej przestrzeni manewrowej o wymiarach co najmniej 150 cm na 150 cm, rezygnacji w tych pomieszczeniach z progów, czy instalacji uchwytów ułatwiających korzystanie z urządzeń. Równie istotne okazuje się zainstalowanie odpowiednio przystosowanej, co najmniej jednej miski ustępowej i umywalki.

System radiowy

Elementem dostosowującym firmową łazienkę do potrzeb osoby niepełnosprawnej może być np. układ elektroniczny TECEplanus. Sposób jego działania jest prosty - spłuczka podtynkowa, umieszczona w nowoczesnym stelażu dla niepełnosprawnych, jest uruchamiana elektronicznie: przy pomocy kabla współpracującego z siłownikiem zasilanym baterią albo bezprzewodowo - w oparciu o system komunikacji radiowej lub nadajnika na podczerwień, z tzw. autofokusem oraz dwoma obszarami rozpoznawania osób (siedzących lub stojących).

To się opłaci

Rekrutując do pracy osobę niepełnosprawną ruchowo, powinniśmy także zadbać o dojścia i dojazdy do budynku oraz odpowiednio oznakowane miejsca postojowe dla samochodów.

Równie istotne jest przestrzeganie zawartych w przepisach wymiarów dotyczących wyposażenia obiektów budowlanych: na przykład drzwi wejściowe do budynku i pomieszczeń użytkowych powinny mieć szerokość co najmniej 0,9 m i wysokość 2 m, a wielkość progów nie powinna przekraczać 0,02 m. Natomiast wszystkie drzwi wewnętrzne, zgodnie z ustawą muszą być pozbawione progów i mieć szerokość co najmniej 0,8 m.

Przestrzeganie tak rygorystycznych norm technicznych z pewnością się jednak opłaci. Przygotowując budynek i stanowisko pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej, zatrudniający sprawi bowiem, że jego pracownik stanie się bardziej samodzielny i efektywny. A dobre warunki lokalowe, w których będzie wykonywał powierzone zadania, z pewnością umożliwią mu sprawną realizację obowiązków służbowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza