Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zatrzymaj ciepło w sercu domu

Soudal
Fot. Soudal
Rosnące z roku na rok wydatki na ogrzanie domu czy mieszkania, a co za tym idzie - szczuplejszy portfel - to nie tylko skutek podwyżki cen. W wielu wypadkach jest to sygnał, że nie wykorzystujemy efektywnie ciepła. Stare, nieszczelne, wypaczone okna lub drzwi sprawiają, że zimą marzniemy, bo ciepło z naszego mieszkania ucieka… a wraz z nim uciekają nasze pieniądze. Jak szybko i sprawnie przeprowadzić wymianę okien lub drzwi? Jakie produkty będą do tego potrzebne? Na co zwrócić uwagę, dokonując wyboru ze sklepowej półki? Na te pytania odpowiada krótki poradnik.

Jeśli tylko czujemy w sobie żyłkę Boba Budowniczego i znamy się na pracach montażowych, a przy okazji chcemy oszczędzić na ekipie wykonawczej - okna
i drzwi możemy wstawić sami. Rozwój technologii pozwolił bowiem na stworzenie produktów DIY (Do It Yourself), których użycie jest bardzo proste i nie wymaga wiele doświadczenia. A więc jeśli tylko podejmiemy wyzwanie samodzielnego wykonawstwa, musimy wybrać produkty potrzebne przy montażu okien i drzwi. - Podstawowym i najważniejszym produktem jest pianka montażowo-uszczelniająca. Jej priorytetowym zadaniem jest izolacja termiczna i akustyczna szczelin między ramą a ościeżem. Wybór odpowiedniej pianki montażowej jest niezwykle ważny.

Dlaczego? Nawet najlepsze okna lub drzwi renomowanego producenta nie będą spełniały swojej funkcji, jeżeli pianka, której użyjemy do ich osadzenia będzie niskiej jakości lub zostanie nieprawidłowo zaaplikowana - mówi Andrzej Chromiak, kierownik produktu Soudal. W ostatecznym rozrachunku będziemy mieli więcej kłopotów niż pożytku. A poprawki już wykonanej pracy to nie tylko dyskomfort dla domowników, ale przede wszystkim dodatkowe koszty.

Zaczynając remont warto postawić na jakość, ale przede wszystkim uniwersalność produktu do montażu, by zredukować i tak wysokie koszty prac. Pozwoli na to niskorozprężna poliuretanowa pianka montażowo-uszczelniająca Extra 66% firmy Soudal, która może być zastosowana nie tylko przy montażu okien i drzwi, ale i uszczelnianiu parapetów czy montażu stopni schodów. Pianka stanowi znakomite wypełnienie i izolację przepustów rurkowych i kablowych, elementów instalacji centralnego ogrzewania i sieci wodno-kanalizacyjnej. Idealnie sprawdzi się jako wypełnienie i wygłuszenie ścian działowych, złączy ściennych i stropowych, elementów prefabrykowanych w konstrukcjach szczelinowych oraz jako izolator termiczny w podłogach, poddaszach, dachach czy systemach klimatyzacyjnych.

Niektóre produkty na rynku to drogie preparaty typowo specjalistyczne wymagające dodatkowych narzędzi. To odróżnia od nich Extra 66%. Wyobraźmy sobie ile różnych produktów musielibyśmy kupić do wszystkich tych typów prac? No, właśnie… Postawmy zatem na proste rozwiązanie użycia jednego produktu, a co za tym idzie ekonomiczny zysk.

Piankę Extra 66% firmy Soudal charakteryzuje doskonała przyczepność do typowych materiałów budowlanych jak PCV, drewno, aluminium ( w tym pokryte powłokami proszkowymi), muru, cegły, betonu, kamienia. Nie wymaga pracochłonnego i czasochłonnego przygotowania… wystarczy tylko przykręcić do jej zaworu dołączony aplikatur wężykowy. Taka praktyczna forma umożliwia precyzyjną i sprawną aplikację w szczeliny, a krótki czas twardnienia - wynoszący średnio 60 minut - szybkie przejście do kolejnych etapów prac bez zbędnego przestoju.

Mocujemy okno lub futrynę drzwi krok po kroku:
- Szerokość i długość otworu w murze muszą być większe niż zewnętrzny wymiar futryny, szczelina dylatacyjna między ościeżnicą a ościeżem powinna wynosić około 2 - 3 cm
z każdej strony.
- Ościeże powinno być równe i czyste. Zwilżenie podłoża wodą przyspiesza utwardzanie piany i ma wpływ na regularność jej struktury.
- Ościeżnicę mocujemy zgodnie z instrukcją producenta
i usztywniamy klinami w narożnikach. Sprawdzamy pionowe ustawienie boków ościeżnicy we wszystkich płaszczyznach. Mocujemy dyble.
- Po założeniu skrzydeł okna lub drzwi wprowadzamy
w szczelinę piankę montażową, która powinna mieć temperaturę pokojową (w razie potrzeby dla uzyskania takiego rezultatu produkt zanurzamy na parę chwil w letniej wodzie). Warkocz pianki przed utwardzeniem. nie powinien być grubszy niż 3 cm. Uszczelnianą przestrzeń należy wypełniać zawsze od dołu do góry szczeliny jedynie w części jej objętości. Jest to niezmiernie ważne dlatego, że preparat zwiększa swą objętość w czasie utwardzania. Jeśli szczelina jest na tyle duża, że po wyschnięciu jednej aplikacji nie jest dostatecznie wypełniona możemy nałożyć następną warstwę do uzyskania pożądanego rezultatu. Jednak następną warstwę nakładamy dopiero po wyschnięciu uprzedniej i zwilżeniu jej wodą.
- Po całkowitym wyschnięciu należy usunąć elementy usztywniające, nadmiar pianki odciąć nożem i zabezpieczyć przed działaniem promieni UV. Zabrudzenia ze świeżej pianki można usunąć Płynem czyszczącym do pianki Soudal, utwardzona może być usunięta jedynie mechanicznie.
- Po montażu okna należy pamiętać o usunięciu wszelkich folii zabezpieczających.

Pamiętany: budując czy remontując zawsze stawiajmy na jakość i praktyczność. Wybierzmy sprawdzone i uznane produkty z oferty renomowanych producentów lub rekomendację ekip wykonawczych. To nie tylko w znacznym stopniu ułatwi pracę, ale także zagwarantuje najlepsze jej rezultaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza