Zbadaj swoją wątrobę. Tylko w poniedziałek za darmo na Placu Zwycięstwa

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Fot. Krzysztof Piotrkowski
Już dzisiaj, 10.08, w godzinach 10–20, na Placu Zwycięstwa w Słupsku będzie można skorzystać z bezpłatnego i bezinwazyjnego badania profilaktycznego mierzącego poziom zwłóknienia wątroby. Liczba wykonywanych badań jest ograniczona, o wykonaniu badania decyduje kolejność przyjścia.

Odwiedzając Wątrobus, będzie można skorzystać z badania przy pomocy nowoczesnego urządzenia FibroScan. Ma ono na celu szybkie określenie stanu tego narządu pod kątem stłuszczenia bądź zwłóknienia, także w wyniku niealkoholowego stłuszczenia wątroby (NAFLD). Po przeprowadzeniu badania, pacjent otrzyma wynik, który będzie mógł skonsultować ze swoim lekarzem i ustalić dalsze postępowanie, na podstawie dołączonych do wyniku prawidłowych zakresów poszczególnych parametrów.

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD)
jest aktualnie jednym z poważniejszych wyzwań medycznych, uznawana jest za globalną epidemię i może dotyczyć nawet 9 mln Polaków. Nieleczona, może przejść w kolejne stadia, prowadząc do marskości lub raka wątrobowo-komórkowego, jednak w województwie pomorskim – odpowiednio 45,47% oraz 36,37% osób zdaje sobie sprawę z tego zagrożenia. Aby edukować pacjentów, przyspieszyć diagnostykę i wczesną interwencję, w sierpniu 2020 r. ruszyła ogólnopolska akcja badań profilaktycznych. W 17 największych miastach Polski w specjalnie przygotowanym busie, tzw. Wątrobusie, mieszkańcy będą bezpłatnie mogli wykonać bezinwazyjne badanie profilaktyczne poziomu zwłóknienia wątroby. Inicjatorem akcji jest firma Sanofi.

Odwiedzając Mobilny Punkt Badania Wątroby, będzie można skorzystać z badania przy pomocy nowoczesnego urządzenia FibroScan. Ma ono na celu szybkie określenie stanu tego narządu pod kątem stłuszczenia bądź zwłóknienia, także w wyniku niealkoholowego stłuszczenia wątroby (NAFLD). Po przeprowadzeniu badania, pacjent otrzyma wynik, który będzie mógł skonsultować ze swoim lekarzem i ustalić dalsze postepowanie, na podstawie dołączonych do wyniku prawidłowych zakresów poszczególnych parametrów. Do skorzystania z tej możliwości zachęcamy szczególnie osoby będące w grupie ryzyka NAFLD, a więc m.in. z nadwagą i otyłością, cukrzycą typu 2, nadciśnieniem tętniczym czy chorobami sercowo-naczyniowymi.

W województwie pomorskim jedynie niecała jedna trzecia (31,32%) osób wykonała w ciągu ostatnich dwóch lat USG jamy brzusznej. Bardziej niepokojący jest jednak brak świadomości tej choroby aż u 47% wszystkich Polaków ze wskaźnikiem BMI powyżej 40! (otyłość stopnia III) oraz u znacznego procenta osób z chorobami towarzyszącymi: nadciśnieniem tętniczym 43%, cukrzycą typu 2 – 45% czy hipercholesterolemią – 39%, podczas gdy częstość występowania NAFLD jest w znacznym stopniu związana z epidemią otyłości, cukrzycą typu 2 czy nadciśnieniem tętniczym (składowe zespołu metabolicznego)6. Występuje u 70% osób z otyłością, 65% dotkniętych cukrzycą typu 27, 90% pacjentów z hiperlipidemią.

Zobacz także: Pierwsze przeszczepy szpiku w słupskim szpitalu. Pacjenci są w dobrym stanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie