Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbiornik retencyjny w Koszalinie nabiera wyglądu

Jakub Roszkowski [email protected] Tel. 94 347 35 99
Zbiornik retencyjny w Koszalinie nabiera wygląduW tej chwili trwają więc jedynie roboty hydrologiczne.
Zbiornik retencyjny w Koszalinie nabiera wygląduW tej chwili trwają więc jedynie roboty hydrologiczne. Radosław Brzostek
Rozpoczął się proces formowania czaszy zbiornika retencyjnego na rzece Dzierżęcince. Ma to potrwać do końca czerwca. W lipcu przywieziony zostanie piasek znad morza. Rusza też remont koryta rzeki.

- Nie mamy żadnych opóźnień, idziemy zgodnie z harmonogramem - zapewnia Tomasz Płowens, dyrektor Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. To właśnie ZZMiUW jest inwestorem. Dostał dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Budowa zbiornika ma kosztować 3,6 mln złotych. Obiekt powstanie w okolicach galerii Atrium i Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. Ma chronić region przed powodzią, ale też stanowić miejskie kąpielisko.

Obok zbiornika, który ma być swoistym sztucznym jeziorem, pojawić się więc ma plaża z piaskiem przywiezionym z dna Kanału Jamneńskiego. Zapewnienie atrakcji turystycznych, zagospodarowanie całego terenu wokół zbiornika, leży już jednak po stronie koszalińskiego samorządu. A ten - o czym niedawno pisaliśmy - na razie szuka pieniędzy na tę inwestycję. Na plażę z prawdziwego zdarzenia będziemy więc musieli jeszcze poczekać długo.

W tej chwili trwają więc jedynie roboty hydrologiczne. - Wszelkie nasze prace budowlane powinny się tu zakończyć we wrześniu tego roku - mówi dyrektor Płowens. - Czasza zbiornika powinna być gotowa na koniec czerwca. W wakacje będziemy tu jeszcze zwozić piasek znad morza, który posłuży pod przygotowanie plaży. Natomiast napełnianie zbiornika rozpoczniemy jesienią, najprędzej we wrześniu.

To napełnianie zbiornika będzie trwało długo. Zostanie podzielone na trzy etapy i zakończy się po 6 miesiącach od rozpoczęcia całej operacji, a więc w kwietniu 2014 roku. - Budowla musi przejść trzy próby piętrzenia wody. - To naprawdę trudna operacja, sprawdzająca bezpieczeństwo zbiornika, dlatego jest rozłożona aż na pół roku - tłumaczy jeszcze Płowens. Przyznaje, w początkowej fazie napełniania będzie to spektakularna akcja.

Zbiornik będzie miał powierzchnię od 6 ha przy normalnym napełnieniu wodą, do 7 ha przy maksymalnym napełnieniu. Jego długość ma wynosić 800 metrów, zaś w najszerszym miejscu będzie miał 150 metrów. Jego głębokość powinna wynieść od 2 do 2,5 metra, zbiornik będzie mógł przyjąć od 118 do 152 tysięcy metrów sześciennych wody.

Wczoraj dowiedzieliśmy się jeszcze, że został rozstrzygnięty przetarg na generalny remont koryta rzeki Dzierżęcinki. Wygrała go koszalińska firma Pekum. Termin zakończenia tych prac to koniec tego roku. Dzięki nim wzdłuż rzeki, na odcinku od zbiornika do parku, ma pojawić się m.in. ścieżka rowerowa i chodnik dla pieszych.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza