Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbliża się Grodno Show w Słupsku

Zbigniew Marecki
Archiwum
24 maja (w piątek) w sali słupskiej filharmonii o godz. 19 wystąpi Białoruski Narodowy Zespół Pieśni Garadnica. To kolejny zespół, który uświetni obchodzony w tym roku jubileusz słupskiego Towarzystwa Przyjaciół Wilna i Grodna.

- Wileńska Perła, którą podziwialiśmy w Słupsku w kwietniu, jest zespołem tanecznym. Teraz czas na piękne śpiewanie, które zaprezentuje białoruska Garadnica. Kilka lat temu na koncercie tego zespołu byłem w Grodnie. To wspaniali muzycy: rewelacyjne akordeony! Świetny chór i soliści. Za wysoki poziom i liczne sukcesy Garadnica otrzymała tytuł narodowego zespołu - mówi Marian Boratyński, prezes TPWiG.

Przyjazd zespołu do Słupska stał się możliwy dzięki zaproszeniu, jakie Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydentka miasta wystosowała do Mieczysława Bronisławowicza Goja, mera Grodna. Artyści z Grodna wystąpili już i byli gorąco oklaskiwani w Białymstoku i Gdańsku. W Słupsku wystąpią po raz pierwszy. W programie piosenki białoruskie, rosyjskie i polskie.
Bilety na koncert są do nabycia w kasach słupskiej filharmonii przy ul. Jana Pawła 3, tel. 59 842 38 39 oraz w sekretariacie Towarzystwa Przyjaciół Wilna i Grodna przy al. Sienkiewicza 19, tel. 846 70 50.

Towarzystwo Przyjaciół Wilna i Grodna – największe z działających w Słupsku organizacji – obchodzi w tym roku swój piękny Jubileusz: 30-lecia działalności społecznej. Program obchodów przewiduje wiele imprez. Odbyły się już m.in. spotkanie przy opłatku, biesiada walentynkowa, Festiwal Filmów Bożeny Bugańskiej o tradycji, historii i religii ludzi Kresów. Były także: spotkanie z Maciejem Kobylińskim – autorem książki „Księstwo Słupske 1368-1478” oraz wielkanocne jajeczko, w którym uczestniczyło 146 osób. Wydarzeniem kulturalnym był koncert Polskiego Ludowego Zespołu Tańca „Perła” z Wilna i Kapeli Podwileńskiej. Komplet publiczności serdecznie oklaskiwał brawurowe tańce młodych artystów, a łzy wzruszenia wywołał wspaniały taniec z palmami.

Natomiast 13 maja o godz. 12 członkowie Towarzystwa spotkają się w Parku Jerzego Waldorfa przy pomniku Kresowiaków, by świętować 30. rocznicę powstania Towarzystwa. W uroczystości weźmie udział sztandar, będzie hymn Wykarczowani, a tradycyjnie zapalone zostaną znicze i złożone kwiaty.

Słupsk współpracuje z kilkoma miastami partnerskimi (m.in. Carlisle, Flensburg, Archangielsk) ale najbardziej żywotne i istotne dla mieszkańców miasta wydają się Wilno i Grodno, ponieważ w Słupsku ponad 30 procent mieszkańców pochodzi właśnie z Wileńszczyzny i Grodzieńszczyzny. Umowa partnerska z Grodnem została zawarta na wyraźne życzenie i prośby członków Towarzystwa jeszcze przez byłego prezydenta miasta Macieja Kobylińskiego. Obie delegacje odwiedziły się, ale przez kilka lat nie było bliskich kontaktów. W tym roku Krystyna Danilecka-Wojewódzka wystosowała zaproszenie do władz Grodna. Nie jest wykluczone, że przedstawiciele tego miasta pojawią się w Słupsku podczas majowych Kaziuków nad Słupią. Być może wtedy będzie okazja do wznowienia bliższej współpracy kulturalno-sportowej między obu miastami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza