Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdroje: Nowatorska operacja kręgosłupa uratowała Natalii zdrowie i sprawiła, że urosła

Anna Folkman
Anna Folkman
To była wyjątkowa operacja. Dzięki niej nastolatka z Polic nie będzie już cierpieć z powodu bólu kręgosłupa. Jej życie nie będzie już zagrożone. Wróci do sprawności o pięć centymetrów wyższa. A wszystko to zasługa jedynego takiego zespołu lekarzy w Polsce.

- W sierpniu w czasie wakacji, pływała a ja obserwowałam ją z plaży. Nic nie świadczyło o tym, by coś złego się działo, sama Natalia nie skarżyła się, by cokolwiek jej przeszkadzało. Już w październiku po kąpieli przyszła i powiedziała, że ma gulkę na plecach - wspomina pani Anna, mama Natalii. - Trafiliśmy do ortopedy. Najpierw kierowano nas gdzieś do szpitali w Polsce, gdzie czeka się na operację dwa lata. Lekarze sami nie wiedzieli, że w Zdrojach takie się wykonuje.

W grudniu postawiono diagnozę - zaawansowana 85 stopniowa skolioza. Operacja odbyła się 18 lutego.

- Natalia była wystraszona, ale dowiedziała się, że nie ma wyjścia, że może być tylko gorzej, bo może czekać ją wózek inwalidzki a nawet śmieć, bo kręgosłup może przebić jej organy, pęknąć. Bała się, ale pogodziła się z operacją.

- W Szczecinie, w szpitalu w Zdrojach, stworzyliśmy wybitny i jedyny w Polsce ośrodek, który pomaga dzieciom w leczeniu najczęstszej wady postawy jaką jest skolioza - mówi dr n. med. Łukasz Tyszler - dyrektor szpitala „Zdroje”. - Wzorujemy się na najlepszych ośrodkach zachodnich.

CZYTAJ TAKŻE:

Sekretem jedynego w kraju ośrodka jest multidyscyplinarny zespół lekarzy, który operuje pacjentów. Inicjatorem utworzenia tego zespołu, w którego skład wchodzi neurochirurg, neurolog i ortopeda jest prof. Leszek Sagan, ordynator Kl. Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej w szpitalu Zdroje.

- Skolioza oznacza nieprawidłowe ustawienie kręgosłupa, to deformacja, która polega na wygięciach kręgosłupa- mówi dr hab. n. med., prof. PUM Leszek Sagan, neurochirurg. - Skolioza jest objawem pewnych zaburzeń, które do niej doprowadzają. Bardzo często przyczyną skoliozy są zmiany w obrębie rdzenia i unerwień.

Skolioza dotyczy zatem multidyscyplinarnego obszaru, gdzie są do czynienia ze zmianami kostnymi, postawy, ale czasami też z głębokimi zamianami w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. By leczyć w sposób efektywny i bezpieczny, idealnie, kiedy jest to zespół specjalistów i obejmujący swoją wiedzą wszystkie te obszary.

- Zwykle odbywało się to poprzez konsultacje ze specjalistami przed operacją. Dziś zespół specjalistów jest obecny podczas niej. O takiej sytuacji marzyliśmy - dodaje prof. Sagan.

Podczas operacji zastosowany został też innowacyjny system Pass LP, który pozwala na wielopoziomową derotację poszczególnych kręgów biorących udział w skrzywieniu. Wyjątkowym było użycie prętów korekcyjnych, które przygotowane zostały specjalnie dla tej pacjentki we Francji (indywidualny dobór długości i kąta wygięcia) w oparciu o wcześniej wykonane zdjęcia RTG.

Teraz wszyscy czekają aż rana po operacji się zagoi. Natalia ćwiczy też z rehabilitantem. Po trzech dniach od operacji chodziła już po korytarzu.

- Nigdy nie miałam operacji. Kiedy się dowiedziałam o niej, popłakałam się, ale przecież jest tyle operacji na świecie. Co może się stać? - pomyślałam - wspomina Natalia. - Pamiętam, że na sali operacyjnej jedna pani zmierzyła mi ciśnienie, druga coś podała do wenflona, założyła maskę i powiedziała: „To jest ten moment, kiedy mówi się dobranoc”. Obudziłam się po wszystkim. Dziś czuję się lepiej i cieszę się z dodatkowych 5 centymetrów wzrostu po wyprostowaniu kręgosłupa, bo podrosłam i przerosłam teraz mamę.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szpital "Zdroje". Zoperowali Olę jak przez dziurkę od klucza. Dzięki temu może normalnie jeść, żyć

Przyjechali do szpitala do porodu. Okazało się, że zostali 6 tygodni a ich córka musiała być operowana. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze dzięki współpracy fachowców.

Szpital "Zdroje". Zoperowali Olę jak przez dziurkę od klucza...

SOR w szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie. Jedyny...

We wtorek w szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie zostało otwarte jedyne w województwie Centrum Urazowe dla dorosłych i dzieci. To pomoc dla ok. 30 proc. pacjentów więcej, większa przestrzeń i najnowocześniejszy sprzęt. Prace w ramach Centrum Urazowego obejmowały Szpitalny Oddział Ratunkowy, Pediatryczną Izbę Przyjęć i dawny oddział intensywnej terapii. Powstanie Centrum to efekt wprowadzonej ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, z założeniem utworzenia w każdym województwie jednego Centrum Urazowego dla dzieci i dla dorosłych. Szpital przy ul. Unii Lubelskiej mógł sprostać temu zadaniu, gdyż posiada wszystkie jednostki przeznaczone dla dzieci i dorosłych - od Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, znajdującego się w bezpiecznej bliskości lądowiska dla śmigłowców, po wysokospecjalistyczne kliniki o profilu zabiegowym, dysponujące całodobowym dostępem do zintegrowanego bloku operacyjnego. CZYTAJ WIĘCEJ: SOR w szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej. Jedyny taki w regionie<script class="XlinkEmbedScript" data-width="854" data-height="480" data-url="//get.x-link.pl/09f64f7c-c631-ae93-321c-a2b4681d85d8,6e830633-90be-5536-39f3-c5598c182081,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

Zobacz jedyny taki SOR w województwie od środka [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński