Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowe masowanie ciała

Fot. Wieńczysław Sporecki
Fot. Wieńczysław Sporecki
Po zabiegach u masażysty samopoczucie się poprawi, a niektóre dolegliwości ustąpią. Zmniejszy się też zasobność portfela, bo za każdy zabieg trzeba płacić. Możemy jednak pomóc sobie sami przy użyciu specjalnych, prostych urządzeń

(fot. Fot. Wieńczysław Sporecki)

Masaże mają znaczenie kosmetyczne, gdyż poprawiają jędrność i elastyczność skóry, dzięki czemu stanie się ona gładka i świeża. Ponadto zapewniają relaks usuwając ból mięśni i ścięgien, a także ułatwiają zrzucenie nadwagi. Dzieje się tak dzięki temu, że masowane ciało rozgrzewa się, mięśnie rozluźniają, poprawia się krążenie krwi, a tym samym toksyny usuwane są z organizmu.
Takie zabiegi można wykonać w domu samemu lub z pomocą członków rodziny. Trzeba jednak pamiętać, że efekty zapewni jedynie systematyczność. Jedno- czy dwukrotne masowanie nic nie da, trzeba się zatem uzbroić w cierpliwość, odpowiednio się do tego zabiegu przygotować oraz poznać sposoby masowania poszczególnych części ciała.
Przed przystąpieniem do masowania należy umyć ciało, najlepszy będzie krótki prysznic (długa kąpiel rozmiękcza skórę). Ciepłe ciało smaruje się balsamem, by skóra była śliska, tym samym uniknie się podrażnień i otarć naskórka. Można też użyć preparatu zwalczającego cellutitis, a dla poprawienia samopoczucia - jeśli nie mamy objawów alergicznych - olejków eterycznych.
Nie zawsze masaż pomaga, może też szkodzić. Nie powinny go stosować kobiety w ciąży, zwłaszcza w pierwszych miesiącach i gdy ciąża jest zagrożona; osoby cierpiące na choroby skóry, nowotwory, hemofilię i niewydolność układu krążenia.

Jak masować?

Nogi i ręce masuje się od palców w górę. Trzeba pamiętać o wcześniejszym rozmasowaniu barków i łydek, ponieważ podczas zabiegu krew przepompowywana jest do góry.
- Szyję masujemy od dołu w kierunku brody.
- Plecy zawsze od strony kręgosłupa na zewnątrz i od miednicy w górę.
- Brzuch od pępka w stronę pasa lub żeber.
- Nie wolno masować węzłów chłonnych (na szyi, za uszami, pod pachami i kolanami).

Czym masować?

Do wykonania zabiegów w domu można stosować kilka prostych urządzeń. Może to być aparat do masażu wibracyjnego z lampą podczerwoną. Jest to urządzenie elektryczne z ruchomą rączką do ustawiania w czterech pozycjach. Wyposażone jest w cztery wymienne końcówki do intensywnego masażu bioder, ud i łydek. Zabieg wykonuje się ruchami okrężnymi przez około 10 minut.
Pas do masażu pleców, pośladków i ud to kilka ponacinanych wałeczków połączonych sznurkiem. Można nim masować trudno dostępne części ciała bez pomocy innych osób.
Drewniana "kołyska" składająca się naciętych ruchomych, drewnianych wałeczków lub "wózków" rozgrzeje, pobudzi krążenie i ujędrni uda lub pośladki.
Wałeczek jeżyk wykonany z twardej gumy lub tworzywa doskonale masuje stopy. Tocząc go po podłodze pobudzamy receptory. Podobnie masuje piłeczka "jeżyk" (różne rozmiary) ze spiczastymi kolcami. Można nią masować dłonie, stopy lub całe nogi. Z tego zabiegu powinny korzystać dzieci z płaskostopiem.
W sprzedaży są też przeróżne drewniane wałeczki do masowania stóp lub drewniane "pajączki" - odpowiednio rozstawione drewniane kulki wymasują biodra, kark, uda lub ramiona.

Przykładowe ceny urządzeń do masażu w sklepie przy ul. Gwardii Ludowej 4 w Koszalinie:

- aparat do masażu wibracyjnego - 123 zł
- pas do masażu z drewnianych wałków - 17,50 zł
- "kołyska" z jednym wózkiem - 15,40 zł
- "kołyska" rozbudowana - 40 zł
- wałki drewniane do stóp - 16-38,80 zł
- "pajączki" (rozstawione drewniane kulki) - 16,60 zł
- wałek gumowy "jeżyk" - 15,90 zł
- piłeczki "jeżyki" do rehabilitacji płaskostopia - 7,30-14,20 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza