Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Zdrowie – Mama i Ja” – słupski SPMZOZ podsumował projekt

Wojciech Nowak
Wojciech Nowak
Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku podsumował projekt „Zdrowie – Mama i Ja”, którego realizacja dobiegła końca wraz z końcem lutego.
Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku podsumował projekt „Zdrowie – Mama i Ja”, którego realizacja dobiegła końca wraz z końcem lutego. woj
Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku podsumował projekt „Zdrowie – Mama i Ja”, którego realizacja dobiegła końca wraz z końcem lutego. Violetta Karwalska, dyrektor SPMZOZ, przypomina czego dotyczył projekt i uspokaja: darmowe świadczenia powrócą po wyłonieniu nowego realizatora.

Projekt „Zdrowie – Mama i Ja” gwarantował kompleksową opiekę kobietom w ciąży i ich dzieciom, a także edukował przyszłych rodziców: realizowane były programy z przygotowania do porodu, dbania o zdrowie przez cały okres ciąży, a także po narodzinach dziecka.

- W 2008 roku miasto Słupsk otrzymało dofinansowanie na realizację tego projektu. Fundusze pochodziły z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Dzięki tym środkom udało się wyremontować przychodnię przy ul. Westerplatte 1, który oddano do użytku pod koniec 2009 roku. Był to pierwszy etap projektu. Drugim była realizacja pięciu programów promocji zdrowia, za którą od początku 2013 roku był odpowiedzialny SPMZOZ – przypomina Violetta Karwalska.

Były to programy „Jakość narodzin – Jakość życia”, „Profilaktyka rozwojowej dysplazji stawów biodrowych u niemowląt”, „Karmienie piersią najlepsze dla matki i dziecka”, „Planowanie rodziny odpowiedzialnym rodzicielstwem” oraz „Zdrowe życie - dobre życie”.

- W ramach tych programów zajmowaliśmy się m.in. kontrolą stanu zdrowia kobiet w ciąży i ich dzieci, pomagaliśmy w problemach laktacyjnych, dietetycznych, psychologicznych lub dysplazji stawów biodrowych. Prowadziliśmy też zajęcia z edukacji seksualnej dla dzieci i młodzieży, oferowaliśmy wsparcie dla par bezpłodnych czy też fachową pomoc w celu wykrycia chorób cywilizacyjnych i redukowania ich występowania – wylicza dyrektor. - Myślę, że przez te wszystkie lata przez nasze poradnie w ramach tego projektu przewinęło się kilkadziesiąt tysięcy osób.

SPMZOZ przedstawił statystki, z których wynika, że w ciągu każdego roku ze Szkoły Rodzenia korzystało ok. 320 osób a z Poradni Laktacyjnej 350 osób. Z kolei z Poradni Preluksacyjnej rocznie korzystało ok. 4 tys. niemowląt, z Poradni Planowania Rodziny ok. 250 osób, a w Poradni Promocji Zdrowia porad udzielano dla ok. 2 tys. pacjentów rocznie.

Co więcej, Violetta Karwalska wskazuje, że zanim projekt zaczął działać, nakłady finansowe na programy profilaktyczne wynosiły około… 13 groszy na osobę. Natomiast po jego uruchomieniu wydatki wzrosły do 13 złotych.

- Żadne miasto w Polsce nie miało wówczas takich nakładów finansowych na tego typu działania, jak Słupsk. Wszyscy przyzwyczailiśmy się do tego, że ten projekt jest i nagle przyszedł luty 2022 roku i koniec programu. Dlatego radni Rady Miejskiej widząc, jakie korzyści ten projekt przyniósł dla mieszkańców, uznali, że warto to kontynuować – mówi Karwalska.

W związku z tym w ubiegłym roku Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Słupsku podjął się napisania tych programów na nowo. W przygotowaniu ich czynny udział brali dotychczasowi realizatorzy projektu „Zdrowie – Mama i Ja”.

- Przygotowane programy przeszły weryfikacje Komisji Zdrowia oraz Rady Miejskiej, która przyjęła je w formie uchwał. W tej chwili natomiast przygotowywana jest procedura konkursowa, która wyłoni ich realizatora – wyjaśnia dyrektor.

Jak przekonuje Violetta Karwalska, wszystkie świadczenia znane z zakończonego właśnie projektu znalazły się w nowym, który czeka na konkurs i jego rozstrzygnięcie. Jedyną różnicą jest to, że z pięciu programów powstały cztery – ale zakres świadczonych usług pozostał ten sam. Nowy projekt składać się będzie z programów dotyczących profilaktyki stawów biodrowych u niemowląt, profilaktyki okołoporodowej ze szkołą rodzenia, profilaktyki chorób cywilizacyjnych oraz profilaktyki próchnicy – ten program będzie nowością.

- Warto tutaj dodać, że władze miasta nie zmniejszą środków, które przeznaczą na ten projekt. Przypomnę, że na jego początku rocznie przeznaczano na niego 1,2 mln zł, a z biegiem czasu wydatki ustabilizowały się na poziomie 830 tys. zł. Dokładnie takie same pieniądze będą przeznaczone kolejny raz na dokładnie takie same działania. Jednocześnie chcę zaznaczyć, że całość tych pieniędzy była i będzie przeznaczana na realizację projektu. Do kasy SPMZOZ nie trafiła z tego tytułu nawet złotówka, wszystko trafiło - można powiedzieć - do pacjentów.

Różnica będzie jeszcze jedna. Dotychczas świadczenia projektu „Zdrowie – Mama i Ja” był bezpłatne dla wszystkich. Natomiast przygotowany przez władze miasta projekt zakłada bezpłatne świadczenia tylko dla mieszkańców Słupska.

- W lutym skończyła się trwałość dotychczasowego projektu. Władze miasta nie musiały go kontynuować, ale zalet jego realizacji nie można było nie zauważyć, stąd pomysł na jego kontynuowanie. Jednak tym razem będzie to projekt realizowany całkowicie z budżetu miasta – wskazuje Karwalska.

Dyrektor zaznacza jednocześnie, że SPMZOZ wystartuje we wspomnianym konkursie, aby po raz kolejny realizować projekt.

- Wszyscy dotychczasowi realizatorzy projektu i osoby z nim związane były odpowiednimi ludźmi na odpowiednich miejscach, za co bardzo im dziękuję. Jeżeli zwyciężymy w konkursie, to chciałabym, aby ci sami ludzie podjęli się związanymi z nim zadaniami, ponieważ przez wszystkie lata wykonali oni wspaniałą pracę.

Zanim jednak zostanie ogłoszony konkurs i wyłoniony realizator projektu, to świadczenia realizowane dotychczas za darmo będą realizowane odpłatnie.

- Jako dotychczasowi realizatorzy projektu uznaliśmy, że nie można zostawić rodziców i dzieci bez opieki. Właśnie dlatego w przychodni przy ul. Łokietka w Słupsku funkcjonować będzie poradnia preluksacyjna. Ci sami specjaliści będą czekali na pacjentów, ale do momentu rozstrzygnięcia konkursu rodzice będą musieli za badania zapłacić – tłumaczy Karwalska.

Do czasu odpłatnie funkcjonować będą także pozostałe poradnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza