Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowy śmiech

Bogna Skarul
Amerykańscy uczeni twierdzą, że codzienna porcja śmiechu poprawia krążenie i pozytywnie wpływa na pracę serca. Z kolei depresja i zasmucanie się zdecydowanie zwiększają ryzyko zachorowania.

- Przyzwoita dzienna dawka śmiechu może dać efekty porównywalne z oddziaływaniem na system sercowo-naczyniowy ćwiczeń fizycznych - zaznacza dr Michael Miller z uniwersytetu w Marylandzie, który badał, jak śmiech wpływa na życie człowieka. Ale dodaje, że raczej nie powinno się zastępować śmiechem ćwiczeń fizycznych.

- Dopiero 30 minut ćwiczeń trzy razy w tygodniu i 15 minut śmiechu dziennie poprawią stan waszego zdrowia i systemu krwionośnego - podkreśla.
Jednocześnie dr Wein Jiang z uniwersytetu w Karolinie Północnej, prowadzący badania wśród tysiąca osób, które miały atak serca, zaznacza, że depresja i niezdrowy tryb życia (nikotyna, alkohol i nadużywanie lekarstw) podnoszą ryzyko zgonu z powodu choroby serca o 44 proc.

Nic więc dziwnego, że nawet w Polsce powstały firmy, które zawodowo zajmują się leczeniem śmiechem. A lekarze taką terapię nazwali już bardziej naukowo - gelotologią.
Jako pierwsi terapię śmiechem wprowadzili u nas trenerzy z fundacji Doktora Clowna. To psycholodzy, pedagodzy i lekarze, którzy chodzą po szpitalach dziecięcych przebrani za klaunów i rozśmieszają dzieci.

A jak działa śmiech na dorosłych? - o tym piszemy w papierowym wydaniu Głosu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza