Zero lub dwa mieszkania dla wchodzących w dorosłość na... 33 wnioski

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Okazuje się, że w Słupsku na 33 wnioski złożone przez osoby wchodzące w dorosłość z pieczy zastępczej, o mieszkanie od miasta, przyznano mieszkań zero, lub dwa. W zależności od tego, kto, jak i kiedy liczył.

Sprawa zdziwiła radnego Bogusława Dobkowskiego z Platformy Obywatelskiej, gdy zauważył w rocznym sprawozdaniu z działań miasta w 2019 roku, iż nikt wchodzący w dorosłość z pieczy zastępczej, nie dostał mieszkania, choć urzędnicy pomagali 33 takim osobom złożyć wniosek.

Radny zadał więc oficjalne pytania do prezydent Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej: Ile mieszkań przyznano osobom wkraczającym w dorosłość z pieczy zastępczej w ostatnim 5-leciu i na ile osób wchodzących w dorosłość? Dlaczego jest zerowa skuteczność przy 33 wnioskach, jaki jest przewidywany termin ich załatwienia, czy są one na listach osób oczekujących na przydział mieszkania komunalnego lub socjalnego?

Z odpowiedzi dowiadujemy się, że mieszkania na najem socjalny przyznawane są w Słupsku w pierwszej kolejności osobom z wyrokami eksmisji a w drugiej opuszczające Dom Dziecka, rodzinę zastępczą lub inne placówki opiekuńczo-wychowawcze i dopiero potem dla osób oczekujących na liście na taki lokal.

"Biorąc pod uwagę powyższe, wyjaśniam że w latach 2015-2019 lokal wskazano trzem osobom opuszczającym rodzinę zastępczą, pięć osób przyjęło lokal w zamian za remont... Jedna osoba została skreślona z listy ze względu w związku z trzecią odmową przyjęcia lokalu" - czytamy w odpowiedzi podpisanej przez wiceprezydent Martę Makuch.

Co zaś się tyczy samego sprawozdania MOPR z 2019 roku to zdaniem władz miasta popełniono w nim pomyłkę i błędnie wpisano zero. Powinno być dwa. Dlaczego? Urzędnicy powinni bowiem wpisać te mieszkania, które przyznano w 2019 roku, a nie te które zasiedlono. Znaczy to, że w 2019 roku nikt wchodzący w dorosłość z pieczy zastępczej do przyznanego miejskiego lokum się nie wprowadził,ale dwom osobom mieszkania przyznano. W tym roku otrzymała je jedna z tych osób, a druga zrezygnowała z niego i remontu.

Okazuje się, że też wśród 33 wniosków, trzy dotyczyły lokali poza Słupskiem.

W samym mieście w strukturach MOPR jest też pięciopokojowy lokal, dla osób wchodzących w dorosłość. Przy osobnych pokojach wspólna jest łazienka i kuchnia. Z tego lokalu skorzystało w ostatnich pięciu latach 14 osób. Obecnie mieszka - 6.

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Radny

Kidyś na Raszyńskiej, ponad 10 lat temu w budynku po akademiku, na mój wniosek daliśmy kilkanaście jednopokojowych mieszkanek wychownkom byłego Domu Dziecka w Ustce, Troje z nich dalej uważają mnie za wujka, mają dzieci, pracują i nie stoją z wyciągnieta ręka pod opieką społeczną. Warto było im pomóc ten jeden raz, niż utrzymywac ich przez opieke społeczna całe życie. To jbrzmi faktycznie jak taq przypowieść i wędce i rybie. Pozdrawim Was kochani. Wasz na zawsze Wujek.

G
Gość

To nie prawda, prezydent Biedroń wybudował mieszkania, mówił o tym głośno na całą Polskę

Dodaj ogłoszenie