MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zielone obligacje dla Tauronu. Miliardy na inwestycje

Marek Knitter
Tauron będzie miał środki na "zielone" inwestycje
Tauron będzie miał środki na "zielone" inwestycje fot: tauron
Tauron Polska Energia zawarł z Bankiem Pekao, PKO Bankiem Polskim oraz Santander Bank Polska umowę dotyczącą emisji obligacji powiązanych ze wskaźnikami zrównoważonego rozwoju lub tzw. zielonych obligacji, do kwoty 3 miliardów złotych.

Zamiarem Tauronu jest przeprowadzenie pierwszej emisji obligacji w ramach programu w okresie do trzech miesięcy. Jak wyjaśnia spółka, środki pozyskane w ramach emisji będą wspierały realizację transformacji energetycznej grupy i zostaną przeznaczone na finansowanie i refinansowanie wydatków zgodnych z taksonomią europejską.

Obligacje będą notowane na Catalyst

Tauron podał także, że obligacje będą miały formę zdematerializowanych, niezabezpieczonych papierów wartościowych na okaziciela, denominowanych w złotych, z terminem wykupu nie krótszym niż 5 lat. Zamiarem spółki jest wprowadzenie obligacji do obrotu i notowań w alternatywnym systemie obrotu Catalyst prowadzonym przez GPW.

Warunki emisji obligacji będą oparte o wskaźnik poziomu mocy w OZE oraz wskaźnik inwestycji taksonomicznych. Poziom realizacji określonych wartości progowych niniejszych wskaźników będzie wpływał na wysokość marży odsetkowej obligacji - podano także w komunikacie.

Zakup spółki celowej

Jednocześnie koncern poinformował w osobnym komunikacie, że Tauron Zielona Energia sp. z o.o. (podmiot w 100 proc. zależny od emitenta) podpisała z VSB Green Yield One GmbH dokumentację nabycia 100 proc. udziałów w spółce celowej Finadvice Polska 1 sp. z o.o. posiadającej prawa do realizacji projektu budowy farmy wiatrowej o mocy ok. 190 MW, zlokalizowanej w gminie Miejska Górka w woj. wielkopolskim.

Spółka celowa – zgodnie z przyjętymi założeniami – zakończy realizację projektu budowy farmy wiatrowej w II połowie 2027 r. Na dzień sporządzenia niniejszego raportu Tauron Zielona Energia szacuje, że łączne nakłady inwestycyjne związane z nabyciem spółki celowej oraz budową farmy wiatrowej mogą osiągnąć poziom około 1,9 mld zł – czytamy w komunikacie.

Tauron podkreślił, że transakcja ta stanowi istotny krok w realizacji założeń strategii Grupy na lata 2022-2030 z perspektywą do 2050 r. w obszarze rozwoju odnawialnych źródeł energii. Projekt doprowadzi do powstania jednej z największych lądowych farm wiatrowych w Polsce.

Tauron Polska Energia jest spółką dominującą w Grupie Tauron - jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce zatrudniającym ponad 26 tysięcy pracowników. Podstawową działalnością Grupy Tauron jest wydobycie węgla, wytwarzanie, dystrybucja i sprzedaż energii elektrycznej oraz ciepła.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza